КРАЛИЦАТА

Претседатели, премиери и монарси се собраа во Лондон за погребот на кралицата, церемонијата ќе се пренесува во над 200 земји

Денеска во Велика Британија ќе се одржи државен погреб на кралицата Елизабета Втора која ќе биде испратена до нејзиното вечно почивалиште. На погребот најавени се …

Претседатели, премиери и монарси се собраа во Лондон за погребот на кралицата, церемонијата ќе се пренесува во над 200 земји Прочитај повеќе »

(Видео) Последниот лет на кралицата Елизабета Втора го гледале над пет милиони луѓе

Околу пет милиони луѓе го гледаа летот на кралицата Елизабета Втора додека ковчегот со посмртните останки беа пренесени од Единбург, Шкотска во Лондон. Веб-страницата која …

(Видео) Последниот лет на кралицата Елизабета Втора го гледале над пет милиони луѓе Прочитај повеќе »

Со наведната глава и поклон пред ковчегот на принцезата Дајана, кралицата Елизабета само еднаш го прекршила кралскиот протокол

Кралицата Елизабета Втора само еднаш го прекршила кралскиот протокол и постапила по сопствена дискреција, а тоа се случило во 1997 година на погребот на принцезата …

Со наведната глава и поклон пред ковчегот на принцезата Дајана, кралицата Елизабета само еднаш го прекршила кралскиот протокол Прочитај повеќе »

(Видео) Маж дошол пред Бакингемската палата оти видел луѓе се собираат, не знаел дека кралицата починала

Интересен момент среде репортажа на Би-би-си, кога новинарката интервјуирала случаен минувач кој бил на пат кон Бакингемската палата во 2 часот наутро по смртта на …

(Видео) Маж дошол пред Бакингемската палата оти видел луѓе се собираат, не знаел дека кралицата починала Прочитај повеќе »

Кралицата Елизабета била подобра баба и прабаба отколку мајка, пишува во нејзината биографија

Пред 74 години британската кралица Елизабета се омажи за грчкиот принц Филип, нејзиниот трет братучед. Невестата тогаш имала 21 година, а младоженецот 26. Долгиот живот …

Кралицата Елизабета била подобра баба и прабаба отколку мајка, пишува во нејзината биографија Прочитај повеќе »

Патува со ќеса крв, носи необичен предмет во чанта и не сака супа и компири – Чудните навики на кралицата Елизабета

Англиската кралица која неодамна го прослави 96. роденден има секојдневие исполнето со чудни, но и уникатни навики. Дел од нив имаат логично објаснување, но дел …

Патува со ќеса крв, носи необичен предмет во чанта и не сака супа и компири – Чудните навики на кралицата Елизабета Прочитај повеќе »

Принцот Филип нареди да ја убијам Дајана, британски агент откри на смртна постела

Осумдесетгодишниот британски пензиониран МИ 5 агент, Џон Хопкинс, за време на својата смртна посела открил дека добил наредба од своите надредени да ја убие принцезата …

Принцот Филип нареди да ја убијам Дајана, британски агент откри на смртна постела Прочитај повеќе »

Што јаде кралицата за појадок, ручек и вечера

Иако кралицата Елизабета Втора наполни 92 година таа изгледа одлично, а медиумите ја открија тајната за нејзината топ-форма. Имено, кралицата на  92-годишна визраст изгледа одлично …

Што јаде кралицата за појадок, ручек и вечера Прочитај повеќе »

Кои се снаите на кралицата Елизабета?

Членовите на британското кралско семејство мора да водат сметка за своето однесување во јавноста. Тие ја претставуваат својата земја, но и целата британска нација. Одгледани …

Кои се снаите на кралицата Елизабета? Прочитај повеќе »

Кралицата Елизабета: Владата е неспособна да му служи на британскиот народ

Кралицата Елизабета Втора во својата божиќна порака за Би-би-си изјавила дека британската влада повеќе не е способна да му служи на народот на Велика Британија. …

Кралицата Елизабета: Владата е неспособна да му служи на британскиот народ Прочитај повеќе »

Британскиот брод „Кралица Елизабета“ пропушта по 200 литри вода секој час

Новиот британски носач на авиони „Кралица Елизабета“, вреден повеќе од три милијарди фунти, пропушта вода поради лошиот заварен дел на плочата. Ова било утврдено за …

Британскиот брод „Кралица Елизабета“ пропушта по 200 литри вода секој час Прочитај повеќе »

Во аферата „Рајски документи“ вмешана и Кралицата Елизабета, луѓе на Трамп, зетот на Путин, „Твитер“, „Фејсбук“

Најголемите светски компании, челни луѓе на одредени држави и други големи имиња на глобалната политичка сцена, но и во сферата на забавата и спортот, кои …

Во аферата „Рајски документи“ вмешана и Кралицата Елизабета, луѓе на Трамп, зетот на Путин, „Твитер“, „Фејсбук“ Прочитај повеќе »

Кралицата Елизабета Втора ја предава круната: Вилијам и Кејт стануваат кралеви

Кралицата Елизабета Втора наскоро ќе ја препушти кралската круна на својот внук Вилијам и неговата сопруга војвотката Кетрин. Елизабета долги 65 години владее со британската …

Кралицата Елизабета Втора ја предава круната: Вилијам и Кејт стануваат кралеви Прочитај повеќе »

Scroll to Top