љубиша

Најголемата тајна за „Жежок ветер“ – Љубиша Самарџиќ не требаше да го глуми Шурда

Славниот Смоки можеби беше најпознат по улогата на Шурда, но таа првобитно требаше да ја глуми друг човек. Едно од најголемите остварувања на домашната кинематографија …

Најголемата тајна за „Жежок ветер“ – Љубиша Самарџиќ не требаше да го глуми Шурда Прочитај повеќе »

СЕ ДОГОВОРИВМЕ ДА ОТИДЕМЕ ЗАЕДНО – Потресни зборови на сопругата на Љубиша Самарџиќ

„Знаете, како што велат, жолтите жолтеат, црвените патуваат. Јас постојано од нешто страдам, ми недостига ова, ми недостига тоа. Вкрстив сто болести, а тој отиде …

СЕ ДОГОВОРИВМЕ ДА ОТИДЕМЕ ЗАЕДНО – Потресни зборови на сопругата на Љубиша Самарџиќ Прочитај повеќе »

Мирка заплака и ја прегрна сопругата на Љубиша Самарџиќ

Меѓу многуте јавни личности што дојдоа да се простат од славниот актер беше и Мирка Васиљевиќ. На Новите гробишта во Белград денеска во 13 часот …

Мирка заплака и ја прегрна сопругата на Љубиша Самарџиќ Прочитај повеќе »

Александар Вучиќ се прости од Љубиша Самарџиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се прости од славниот актер кој денеска ќе биде кремиран на Новите гробишта во Белград. На Новите гробишта денеска во …

Александар Вучиќ се прости од Љубиша Самарџиќ Прочитај повеќе »

Лепа Брена со емотивна фотографија и порака се прости од Љубиша Самарџиќ

„Засекогаш во нашите мисли“, напиша меѓу останатото Лепа Брена на социјалните мрежи.Тагата за губитокот на легендата на југословенската и српска кинематографија, актерот Љубиша Самарџиќ, ја …

Лепа Брена со емотивна фотографија и порака се прости од Љубиша Самарџиќ Прочитај повеќе »

ДРАГИ ЉУБИША… – Драган Бјелогрлиќ со овие зборови се прости од легендарниот актер

Веста за смртта на Љубиша Самарџиќ ја потресе јавноста, а последните зборови кон глумецот ги упати Драган Бјелогрлиќ.Од легендата на југословенската и српска кинематографија и …

ДРАГИ ЉУБИША… – Драган Бјелогрлиќ со овие зборови се прости од легендарниот актер Прочитај повеќе »

Не сакав кариера во странство, мојата земја ми беше доволна

Еден од најголемите српски актери Љубиша Самарџиќ почина на 81-годишна возраст. Тој со години наназад ретко се појавува во јавноста. Неговиот документарен филм, „Панта реи“ …

Не сакав кариера во странство, мојата земја ми беше доволна Прочитај повеќе »

Почина уште еден легендарен скопјанец – Збогум Шурда!

Легендарниот глумец Љубиша Самарџиќ починал синоќа во 81 година од животот пишува српски Курир. Познат по многу улоги, а најпознат по прекарот Шурда, легендарниот глумец остави …

Почина уште еден легендарен скопјанец – Збогум Шурда! Прочитај повеќе »

Scroll to Top