норвешка

Фудбалер не може да игра за репрезентацијата на Норвешка затоа што игра во руски клуб

Норвешкиот фудбалер Матијас Норман, нема да настапи за репрезентацијата на Новрешка на Светското првенство, затоа што клубската кариера одлучи да ја продолжи во Русија. Норман …

Фудбалер не може да игра за репрезентацијата на Норвешка затоа што игра во руски клуб Прочитај повеќе »

(Видео) Затворите во Норвешка се како хотели

Норвешката служба за извршување  санкции пред 25 години спровела низа  реформи за наместо на одмазда да стави акцент на рехабилитацијата на осудениците. Норвешките затвореници кои …

(Видео) Затворите во Норвешка се како хотели Прочитај повеќе »

Норвешката војска бара регрутите да ги вратат гаќите, градниците и чорапите по служењето на воениот рок

Норвешката војска бара регрутите да ги вратат гаќите, градниците и чорапите по служењето на воениот рок. Војската им ги побара назад  поради недостигот на залихи …

Норвешката војска бара регрутите да ги вратат гаќите, градниците и чорапите по служењето на воениот рок Прочитај повеќе »

Монструмот Брејвик од затвор продолжува да ги тероризира своите жртви

Терористот Андрес Брејвик кој во 2011 година уби 77 лица на норвешкиот остров Утоја и рани повеќе од 150 и понатаму продолжува да ги тероризира …

Монструмот Брејвик од затвор продолжува да ги тероризира своите жртви Прочитај повеќе »

(Видео) Во новата божиќна реклама Дедо Мраз се заљуби во маж

Во новата божиќна реклама која ја сними норвешката поштенска служба, Дедо Мраз се заљубува во маж. Ова видео е снимено по повод 50 годишнината од …

(Видео) Во новата божиќна реклама Дедо Мраз се заљуби во маж Прочитај повеќе »

Пијани фудбалери од Норвешка имале секс со девојки на стадионот, ги открила безбедносната камера

Скандал го тресе норвешкиот клуб Бран, откако 12 фудбалери на овој клуб биле снимени како имаат секс со девојки на стадионот. Тие претходно организирале вечера, на …

Пијани фудбалери од Норвешка имале секс со девојки на стадионот, ги открила безбедносната камера Прочитај повеќе »

(Видео) Тајната подморница на Путин, за Русија е истражувачка, за Западот шпионско подводно пловило

Први јули 2019 година ќе остане забележан со црни букви во руската морнарица. На тој ден, 14 искусни руски подморничари трагично го загубија животот во …

(Видео) Тајната подморница на Путин, за Русија е истражувачка, за Западот шпионско подводно пловило Прочитај повеќе »

Норвешката премиерка се извини затоа што ги прекрши владините мерки против коронавирус

Премиерката на Норвешка, Ерна Солдберг, се извини затоа што ги прекршила мерките кои нејзината влада ги донесе против ширењето на коронавирусот. Таа се најде под …

Норвешката премиерка се извини затоа што ги прекрши владините мерки против коронавирус Прочитај повеќе »

Ракометарките на Норвешка се новите европски шампионки

Ракометарките на Норвешка се новите европски шампиони. Денес во финалето тие ја совладаа репрезентацијата на Франција со 22:20. Норвешка успеа да го скрши отпорот на …

Ракометарките на Норвешка се новите европски шампионки Прочитај повеќе »

(Видео) „Направете го тоа пак и ќе летате надвор“: Се појави видео во кое Том Круз се заканува со откази

На интернет кружи видео со холивудската ѕвезда Том Круз, додека тој им вика на вработените во продукцијата на последниот филм од серијата „Невозможна мисија“. Овој …

(Видео) „Направете го тоа пак и ќе летате надвор“: Се појави видео во кое Том Круз се заканува со откази Прочитај повеќе »

Доналд Трамп предложен за Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп е номиниран за Нобелова награда за мир, пренесе „Фокс њуз“. Него го именуваше Кристијан Тајбринг Џеде, член на норвешкиот парламент. Тибринг …

Доналд Трамп предложен за Нобелова награда за мир Прочитај повеќе »

(Фото) Милијардер, место маска, ја носел тангата на сопругата

Џон Мекафи, сопственик на компанијата McAfee, која се занимава со безбедносна заштита на оперативни системи и е еден од најбогатите луѓе во Велика Британија, бил …

(Фото) Милијардер, место маска, ја носел тангата на сопругата Прочитај повеќе »

(Фото) Се венчале на државната граница затоа што не можеле да ја преминат

Швеѓанецот Александер Клерн и Норвежанката  Камила Оијорд, се венчале на границата меѓу двете земји, затоа што и двајцата не можеле да ја преминат поради строгите мерки …

(Фото) Се венчале на државната граница затоа што не можеле да ја преминат Прочитај повеќе »

(Видео) Град во Норвешка со 225 имиња и место каде што функционира двојазичноста

Главниот град Леуварден во покраината Фрисланд во Норвешка е познат како градот со стотина имиња, пишуваат тамошните медиуми. Ова место е впечатливо по тоа што …

(Видео) Град во Норвешка со 225 имиња и место каде што функционира двојазичноста Прочитај повеќе »

Норвешка е рај за секој пензионер, фондот во оваа земја надминал над милијарда долари

Вредноста на норвешкиот државен пензиски фонд е најголем во светот. Тој достигна вредност од 10 билиони норвешки круни, или околу една милијарда долари, благодарение на …

Норвешка е рај за секој пензионер, фондот во оваа земја надминал над милијарда долари Прочитај повеќе »

За 100.000 пати е зголемена радијацијата околу руската подморница што потона пред 30 години

Норвешки научници откриле за 100.000 пати зголемено ниво на радијација во водите во Норвешкото Море каде пред 30 години потона руската нуклеарна подморница „Комсомолац“. Експертите …

За 100.000 пати е зголемена радијацијата околу руската подморница што потона пред 30 години Прочитај повеќе »

(Видео) Бел кит со руска камера на себе, откриен во водите на северна Норвешка

Руски бел кит со GoPro камера закачена на него е откриен во водите на северот на Норвешка. Норвешките служби велат дека неговата појава претставува голема …

(Видео) Бел кит со руска камера на себе, откриен во водите на северна Норвешка Прочитај повеќе »

Пожарникарите кои ја спасуваа катедралата Нотр Дам силувале девојка од Норвешка

Шест француски пожарникари се уапсени под обвинение дека силувале студентка од Норвешка во противпожарната станица на југот во Париз. Девојката случајот го пријавила во полиција и …

Пожарникарите кои ја спасуваа катедралата Нотр Дам силувале девојка од Норвешка Прочитај повеќе »

Ледено езеро во Норвешка испушта мистериозни звуци

Норвежанецот Ханс Аспенберг објавил снимка на која се гледа како луѓето додека лизгаат по леденото езеро Фемсјен во Норвешка, се слушаат магични звуци. Велат како …

Ледено езеро во Норвешка испушта мистериозни звуци Прочитај повеќе »

Србија стана полноправна членка на ЦЕРН

Србија по вторпат стана членка на Европската организација на нуклеарно истражување ЦЕРН. Ваквата одлука беше донесена со едногласно усвојување на резолуцијата на Советот на оваа …

Србија стана полноправна членка на ЦЕРН Прочитај повеќе »