НОВО

Астронаути од Кина се вратија на Земјата по пет месеци поминати во вселената

По пет месеци поминати во вселената, кинеските астронаути се вратија на Земјата. Тројца кинески астронаути се наоѓале на кинеската вселенска станица, а повратната капсула на …

Астронаути од Кина се вратија на Земјата по пет месеци поминати во вселената Прочитај повеќе »

Хороскоп за 31 октомври: водолијата ја очекува изненадување, лавот ќе сака да се забавува

Овен Cpeќaтa ќe вe пpидpyжyвa дeнecĸa, a ĸaĸви и дa ce пojaвaт пpoблeми, ќe знaeтe ĸaĸo бpзo дa ги peшитe. Bo втopиoт дeл oд дeнoт …

Хороскоп за 31 октомври: водолијата ја очекува изненадување, лавот ќе сака да се забавува Прочитај повеќе »

(Видео) „Едно име имаме“ ечеше на Хималаите: Благој Ѓузелов од Струмица со неговиот тим го развиорија знамето на Кутлеш на врвот Ајланд Пик

Со знамето на Кутлеш и песната „Едно име ималме“ планинарот Благој Ѓузелов и неговиот тим од Струмица го искачија врвот Ајланд Пик на Хималаите. Десетчлената …

(Видео) „Едно име имаме“ ечеше на Хималаите: Благој Ѓузелов од Струмица со неговиот тим го развиорија знамето на Кутлеш на врвот Ајланд Пик Прочитај повеќе »

Концерт на Мухамед Ибрахими во Филхармонија

На 6 ноември (понеделник), во камерната сала на Филхармонија, гитарскиот вуртуоз Мухамед Ибрахими ќе одржи свој концерт.   Мухамед Ибрахими е скромен, но маестрален на сцена. …

Концерт на Мухамед Ибрахими во Филхармонија Прочитај повеќе »

Свечено доделени сертификатите на првите техничари образувани во БРАКО

Велешката компанија БРАКО е  еден од стопанските партнери во програмата за Дуално стручно образование и изминатите неколку години активно учествува во создавање на стручен кадар …

Свечено доделени сертификатите на првите техничари образувани во БРАКО Прочитај повеќе »

(Видео) Папагал стана хит на интернет откако отпеа песна од Ријана

Видео од папагал кој ја обожава Ријана како го изведува синглот „Monster“ ги насмеа корисниците на социјалните мрежи. Тој беше снимен како потпевнува додека шета …

(Видео) Папагал стана хит на интернет откако отпеа песна од Ријана Прочитај повеќе »

Изведба на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во НОБ

Една од најомилените претстави на македонската публика, операта „Травијата“ од Џузепе Верди ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 31 октомври, …

Изведба на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во НОБ Прочитај повеќе »

Почнува 31. издание на „Скомрахи“ во Драмски

На факултетот за драмски уметности (ФДУ) пд 1-ви до 5-ти ноември ќе се одржат Скомрахи 2023, меѓународни средби на студенти од драмските академии. На Скомрахи 2023 прикажани 8 театарски …

Почнува 31. издание на „Скомрахи“ во Драмски Прочитај повеќе »

Хороскоп за 30 октомври: лавот лесно ќе добие пари, нова љубовна врска за водолијата

Овен Денес треба да уживате и да не претерувате. Јадете поздраво. Како и досега, правете сè совршено, без грешки. Бик Колегите ве поттикнуваат да започнете …

Хороскоп за 30 октомври: лавот лесно ќе добие пари, нова љубовна врска за водолијата Прочитај повеќе »

Најголемата лего тиква на светот направена од 100 илјади лего коцки изложена во Данска

Леголанд во Данска го слави празникот Ноќта на вештерките. По тој повод изработени се околу 12.000 лего фигурини и најголемата лего тиква досега. Илјадници лего …

Најголемата лего тиква на светот направена од 100 илјади лего коцки изложена во Данска Прочитај повеќе »

Излегува документарец со ексклузивни материјали за убиството на Џон Ленон

Очевидци на убиството на Џон Ленон за првпат ќе зборуваат во нова документарна серија за нападот на ѕвездата на Битлси. Епл ТВ и серијата од …

Излегува документарец со ексклузивни материјали за убиството на Џон Ленон Прочитај повеќе »

Белград, Дубровник и Љубљана ставени на листата градови со најљубезните луѓе во Европа

Туристичкиот магазин „Condé Nast Traveler“ објави листа на градови со најљубезните жители. Интересно е што на оваа листа се најдоа три града од нашиот регион …

Белград, Дубровник и Љубљана ставени на листата градови со најљубезните луѓе во Европа Прочитај повеќе »

МНТ со претставата „Народен непријател” гостува на театарски фестивал во Србија

На годишниот XLII интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, по покана на селекторот на фестивалот Слободан Савиќ,театарски критичар и уредник на РТС, во официјалната програма …

МНТ со претставата „Народен непријател” гостува на театарски фестивал во Србија Прочитај повеќе »

Хороскоп за 27 октомври: стрелецот своите потреби ги сатава на прво место, водолијата размислува за сопствен бизнис

Овен Луѓето околу вас го почитуваат вашето мислење и со задоволство работат со вас. Бидете потрпеливи и обидете се да не се наметнувате. Можеби на …

Хороскоп за 27 октомври: стрелецот своите потреби ги сатава на прво место, водолијата размислува за сопствен бизнис Прочитај повеќе »

Северина најави концерт во Скопје за следната година

Една од најпопуларните хрватски и регионални музички ѕвезди, Северина ќе одржи концерт во Скопје на 30-ти март, следната година. Северина е најголемата регионална ѕвезда, кралица …

Северина најави концерт во Скопје за следната година Прочитај повеќе »

Во Атина отворен музеј посветен на Марија Калас

Предмети кои и припаѓале на легендарниот грчки сопран Марија Калас од денес се сместени во нов музеј посветен токму на неа. Прамен од коса, сино-кадифениот …

Во Атина отворен музеј посветен на Марија Калас Прочитај повеќе »

Краков е најприфатлива европска дестинација за зимување

Веб порталот „Дискавер карс“ го објави своето годишно рангирање на најприфатливите дестинации за зимски одмор во Европа, а Краков трета година по ред е на …

Краков е најприфатлива европска дестинација за зимување Прочитај повеќе »

Научниците пронајдоа древен изгубен свет длабоко под мразот на Антарктикот

Под леденото пространство на Антарктикот се крие заборавен свет, остаток од времето кога животот цветал во шумите и течените реки на тој сега замрзнат континент. …

Научниците пронајдоа древен изгубен свет длабоко под мразот на Антарктикот Прочитај повеќе »

БРАКО и Грин Машинс главни спонзори на конференцијата за комунални услуги во паметните градови

БРАКО и Грин Машинс ја спонзорираа 11-та меѓународна конференција „Комуналните услуги во паметните градови“ која се одржа во Скопје. Во рамките на конференцијата се одржа …

БРАКО и Грин Машинс главни спонзори на конференцијата за комунални услуги во паметните градови Прочитај повеќе »

Scroll to Top