робот

(Видео) Аи-Да влезе во историјата откако стана првиот робот кој се обрати во британскиот парламент 

Робот се обрати во британскиот парламент. Станува збор за уметничка робот наречена Аи-Да која зборува на парламентарна дебата за тоа како новите технологии ќе влијаат …

(Видео) Аи-Да влезе во историјата откако стана првиот робот кој се обрати во британскиот парламент  Прочитај повеќе »

(Видео) Илон Маск го претстави роботот кој полева цвеќе и носи кутии

Милијардерот Илон Маск го претстави најновиот прототип на хуманоиден робот развиен од Тесла, кој го поседува. Оптимус се појави на сцената на настан во Силиконската …

(Видео) Илон Маск го претстави роботот кој полева цвеќе и носи кутии Прочитај повеќе »

Роботи прават пица во италијански ресторан во Њу Џерси

Во италијански ресторан во Њу Џерси, САД роботи прават пици. Овој угостителски потфат е дизајниран првенствено како ресторан кој ќе може да достави што е можно …

Роботи прават пица во италијански ресторан во Њу Џерси Прочитај повеќе »

(Видео) Јапонци развиваат технологија за да научат робот да се смее

Јапонците развиваат технологија за да ги научат роботите на смисла за хумор. Тим од јапонски научници од Универзитетот во Кјото се обидува да го направи …

(Видео) Јапонци развиваат технологија за да научат робот да се смее Прочитај повеќе »

(Видео) Ново достигнување во роботиката, куче робот научи да оди за половина час

Германски научници направија ново достигнување во областа на роботиката, бидејќи куче робот со виртуелен ‘рбетен мозок успеа да научи да оди за само половина час, …

(Видео) Ново достигнување во роботиката, куче робот научи да оди за половина час Прочитај повеќе »

Објавени првите снимки од површината на астероид во движење

По скоро четиригодишно патување, леталото „Хајабуса-2“ на Јапонската вселенска агенција пред неколку дена спушти два мали робота на астероидот Рјугу кои ги направија првите слики …

Објавени првите снимки од површината на астероид во движење Прочитај повеќе »

Робот ја менува првата дама на говорите на Доналд Трамп

Меѓу корисниците на социјалните мрежи деновиве се појави мислење дека првата дама на САД, Меланија Трамп, има двојничка која ја заменува на официјалните настани. Тие …

Робот ја менува првата дама на говорите на Доналд Трамп Прочитај повеќе »

Scroll to Top