САД

(Видео) Странец му подарил на аутистично дете клавир откако го слушнал како свири

Бил Магнусон му подарил на 11 годишниот Џуф Кофи од САД, клавир од 15.000 долари откако го слушнал како свири. Џуф е аутистчно дете, но …

(Видео) Странец му подарил на аутистично дете клавир откако го слушнал како свири Прочитај повеќе »

Најстарата Американка почина на 115 години, ги надживеа и децата

Најстарата Американка Беси Хендрикс почина на 115 години. Починала во Центарот за нега Шеди Оукс во Лејк Сити, Ајова. Според Геронтолошка истражувачка група, беше четврта …

Најстарата Американка почина на 115 години, ги надживеа и децата Прочитај повеќе »

(Фото) Нијагарските Водопади замрзнаа поради ниските температури во САД

Делови од Северна Америка кои деновиве беа зафатени со рекордно ниски температури предизвикаа да се замрзнат Нијагарините водопади. Сликите од источниот дел на Северна Америка, …

(Фото) Нијагарските Водопади замрзнаа поради ниските температури во САД Прочитај повеќе »

Две панди ќе бидат вратени во Кина заради негрижа на одговорните во Зоолошка во САД

Двете џиновски панди Ли Ли и Ја Ја, кои Зоолошката градина во Мемфис во САД, ги позајми од Кина пред 20 години ќе им бидат …

Две панди ќе бидат вратени во Кина заради негрижа на одговорните во Зоолошка во САД Прочитај повеќе »

(Видео) Крадци влегоа во домот на боксер, овој ги претепал па ги исфрлил низ врата

Американски боксер аматер претепал тројца маскирани мажи кои му провалиле дома. Им задал неколку удари и одма ги избркал. Фановите коментираат дека напорните тренинзи низ годините …

(Видео) Крадци влегоа во домот на боксер, овој ги претепал па ги исфрлил низ врата Прочитај повеќе »

Половина од Американците веруваат дека крајот на светот е сè поблиску

Четири од 10 возрасни Американци веруваат дека човештвото во моментов ги живее последните денови и дека крајот на светот е сè поблиску. Според новото истражување …

Половина од Американците веруваат дека крајот на светот е сè поблиску Прочитај повеќе »

Навивачи ги исвиркаа Вилијам и Кејт на НБА натпревар во САД

Принцот Вилијам со Кејт Мидлтон беа исвиркани за време на НБА натпревар во САД. Двајцата се во посета на Америка, а се појавија на натпреварот …

Навивачи ги исвиркаа Вилијам и Кејт на НБА натпревар во САД Прочитај повеќе »

Трка до средината на Земјата, колку далеку е ископано до срцето на планетата

„Како девојче, прочитав дека жителите на рускиот полуостров Кола можат да слушнат врисеци од луѓе кои доаѓаат од центарот на Земјата. Како дел од написот …

Трка до средината на Земјата, колку далеку е ископано до срцето на планетата Прочитај повеќе »

Од неодамна нè има 8 милијарди, колку луѓе може да издржи планетата Земја

Обединетите нации точно предвидоа дека до 15 ноември 2022 година светската популација ќе достигне бројка од 8 милијарди, но сега голем број теоретичари на заговор …

Од неодамна нè има 8 милијарди, колку луѓе може да издржи планетата Земја Прочитај повеќе »

Тајни снимки и фустанот на Левински за малку ќе го срушеа Клинтон, приказна за најголемата афера во американската политичка историја

Целата јавност во Америка, па и пошироко на големо го следеа ријалити поглавјето од Белата Куќа, кое се одвиваше во 1998 година, односно негирањето на …

Тајни снимки и фустанот на Левински за малку ќе го срушеа Клинтон, приказна за најголемата афера во американската политичка историја Прочитај повеќе »

Како ЦИА соработувала со мафијата и што барал Освалд во Мексико, откриени тајни документи од атентатот на Кенеди

Администрацијата на Џо Бајден по долго време ги објави дел од строго доверливите и тајни документи за убиството на претседателот Џо Кенеди во 1963 година. …

Како ЦИА соработувала со мафијата и што барал Освалд во Мексико, откриени тајни документи од атентатот на Кенеди Прочитај повеќе »

Сер Дејвид Ормсби-Гор е Велшанецот кој ја реши Кубанската ракетна криза и го спречи Кенеди да влезе во нуклеарната војна со Русите

Кога светот беше на работ на нуклеарно уништување, Велшанецот Сер Дејвид Ормсби-Гор успеа да ги задржа нервите и неговите и на американскиот претседател Кенеди и …

Сер Дејвид Ормсби-Гор е Велшанецот кој ја реши Кубанската ракетна криза и го спречи Кенеди да влезе во нуклеарната војна со Русите Прочитај повеќе »

Пет нуклеарни подморници кои можат да го уништат светот за 30 минути

Американскиот магазин „Национал интерес“ направи листа на пет смртоносни подморници на нуклеарен погон за кои се смета дека би можеле да го уништат светот за …

Пет нуклеарни подморници кои можат да го уништат светот за 30 минути Прочитај повеќе »

Во кои земји е најбезбедно, а каде е најлошо да бидете во случај на трета светска војна

Руската инвазија врз Украина и спомнувањето нуклеарно оружје од страна на некои експерти кај многумина предизвика страв од избувнување трета светска војна. Ваквото сценарио беше …

Во кои земји е најбезбедно, а каде е најлошо да бидете во случај на трета светска војна Прочитај повеќе »

Научници ја решија мистеријата со Бермудскиот триаголник, а морнарицата на САД ги демантира

Мистериозното море околу Бермудскиот триаголник е виновен зошто компасите во таа област секогаш покажуваат на географскиот, а не магнетниот северен пол. Морето наводно се наоѓа …

Научници ја решија мистеријата со Бермудскиот триаголник, а морнарицата на САД ги демантира Прочитај повеќе »

Пентагон забележал 144 неидентификувани летечки објекти

Американската влада го објави извештајот за НЛО во кој е наведено дека аналитичари од секторот за одбрана и известувачки податоци, не располагаат со доволно податоци …

Пентагон забележал 144 неидентификувани летечки објекти Прочитај повеќе »

(Видео) Сушата во Тексас откри траги од диносауруси стари 113 милиони години

Научниците во САД, открија траги на доносауруси кои се стари 113 милиони години. Трагите ги забележале во паркот „Глен Роуз“ во Тексас, а ги забележале …

(Видео) Сушата во Тексас откри траги од диносауруси стари 113 милиони години Прочитај повеќе »

(Фото) Русите ќе градат нова станица во вселената

На меѓународниот форум „Армија 2022“, Роскосмос покрај моторот за вселенските летала, роботите за чување на  објектите од Земјата и новите типови на радиокомуникација, го претстави …

(Фото) Русите ќе градат нова станица во вселената Прочитај повеќе »

Остатоци од кинеската ракета се очекува да паднат на Земјата наредната недела, предупредуваат Американците

Остатоци од огромната кинеска ракета која беше лансирана викендов се очекува да падне на Земјата наредната недела, соопштија од Американската вселенска команда која го следи …

Остатоци од кинеската ракета се очекува да паднат на Земјата наредната недела, предупредуваат Американците Прочитај повеќе »

Scroll to Top