тоше проески

Весна Петрушевска за таткото на Тоше Проески: Никола, гушни го од мене, кажи му колку го сакавме

Актерката Весна Петрушевска се огласи на социјалните мрежи по веста дека починал таткото на Тоше Проески, Никола Проески. „Никола, гушни го од мене, кажи му …

Весна Петрушевска за таткото на Тоше Проески: Никола, гушни го од мене, кажи му колку го сакавме Прочитај повеќе »

(Видео) „Kажу да време лечи све“, со помош на АИ технологија нова песна на Тоше Проески

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе“… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна од нашата најголема македонска …

(Видео) „Kажу да време лечи све“, со помош на АИ технологија нова песна на Тоше Проески Прочитај повеќе »

Тоше Проески денеска ќе го прославеше својот 43 роденден

Тоше денеска ќе го прославеше својот 43 роденден. Иако за многу фанови на Тоше Проески времето застана во 2007 година, тој сè уште живее преку …

Тоше Проески денеска ќе го прославеше својот 43 роденден Прочитај повеќе »

(Видео) На Кинезот Ванг му се исполни желбата да дојде во Крушево и на концерт да ја испее „Чија си“ од Тоше

Кинезот Ван Сио Чанг, кој во Пекинг на плоштад ги пееше песните од Тоше Проески деновиве е во Македонија и имаше настап во Крушево. Прво …

(Видео) На Кинезот Ванг му се исполни желбата да дојде во Крушево и на концерт да ја испее „Чија си“ од Тоше Прочитај повеќе »

Скопјанецот Јасмин Алиевски со „Зајди, зајди“ и хит на Тоше, пак растури во „Ѕвездите на Гранд“

Пејачот Јасмин Алиевски повторно ги освои симпатиите од публиката и жирито во „Ѕвездите на Гранд“. Во саботата ги доби сите шест гласови од жирито, откако …

Скопјанецот Јасмин Алиевски со „Зајди, зајди“ и хит на Тоше, пак растури во „Ѕвездите на Гранд“ Прочитај повеќе »

Лоба, Ламбе и Бојан Маровиќ ги пееа хитовите на Пепи Пафтировски и Тоше во Битола

Македонски пејачи во чест на Тоше Проески и Пепи Бафтировски синоќа одржаа концерт во Битола.  Ламбе Алабаковски, Викторија Лоба, Бојан Маровиќ, Димитар Андоновски, Александра Јанева, …

Лоба, Ламбе и Бојан Маровиќ ги пееа хитовите на Пепи Пафтировски и Тоше во Битола Прочитај повеќе »

Во Крушево и Скопје се даруваше крв во чест на роденденот на Тоше

Во Крушево денеска беше одбележан 41. роденден на Тоше Проески. Во негова чест денеска во спомен-куќата „Тодор Проеки“ на Гумење беше организирана и крводарителска акција …

Во Крушево и Скопје се даруваше крв во чест на роденденот на Тоше Прочитај повеќе »

Натпреварувачка во квизот „Потера“ не го знаеше одговорот на прашањето за Тоше Проески

Натпреварувачката Морана Зибар, во квизот „Потера“, не го знаеше одговорот на едно од прашањата за пејачот Тоше Проески. Таа изгуби иб го заврши учеството, кога …

Натпреварувачка во квизот „Потера“ не го знаеше одговорот на прашањето за Тоше Проески Прочитај повеќе »

(Фото) На Лотар Матеус му требаше ќебе за да се стопли на арената „Тоше Проески“

Легендарниот фудбалер на Германија, Лотар Матеус синоќа го гледаше натрепварот меѓу Македонија и Германија на арената „Тоше Проески“ во Скопје. Натпреварот се играше на ладно …

(Фото) На Лотар Матеус му требаше ќебе за да се стопли на арената „Тоше Проески“ Прочитај повеќе »

Марина Туцаковиќ напиша една од најтажните песни на Тоше: „Соба за тага“ ја раскажа трагичната судбина на маж затворен за убиство

Марина Туцаковиќ, еден од најголемите текстописци во поранешна Југославија, која вчера почина од рак, во својата долга кариера напиша текстови за повеќе од илјада песни. …

Марина Туцаковиќ напиша една од најтажните песни на Тоше: „Соба за тага“ ја раскажа трагичната судбина на маж затворен за убиство Прочитај повеќе »

„Соба за тага“ на Тоше, ја напишал човек во затвор, обвинет за убиство

Песната на Тоше Проески, „Соба за тага“, ја напишал човек кој одлежувал затворска робија за убиство на љубовникот на неговата сопруга. Зад текстот се крие …

„Соба за тага“ на Тоше, ја напишал човек во затвор, обвинет за убиство Прочитај повеќе »

(Видео) Работник на „Градска чистота“ пее хитови од Тоше, оти му бил омилен пејач

Работник во претпријатието „Градска чистота“, во Белград беше снимен додека го пее хитот на Тоше Проески „Боже чувај ја од зло“. Кога го прашаа кој му …

(Видео) Работник на „Градска чистота“ пее хитови од Тоше, оти му бил омилен пејач Прочитај повеќе »

(Видео) Во креација на Златко Јовановски и со песна од Тоше, Марија Груевска ги воодушеви сите во „Гранд“

Младата пејачка Марија Груевска во последната емисија во „Ѕвездите на Гранд“, ги воодушеви сите со своето пеење и стајлинг. Таа во студиото настапи со песната …

(Видео) Во креација на Златко Јовановски и со песна од Тоше, Марија Груевска ги воодушеви сите во „Гранд“ Прочитај повеќе »

(Видео) „Тоше го исфрлија од фестивалот во Лажани“, раскажа фолк-пејачот Јашар Ахмедовски за почетоците на Проески

Македонскиот фолк-пејач Јашар Ахмедовски во најавата за емисијата „Печат во времето“, откри голем број непознати детали од својот живот, но, и за почетоците во кариерата …

(Видео) „Тоше го исфрлија од фестивалот во Лажани“, раскажа фолк-пејачот Јашар Ахмедовски за почетоците на Проески Прочитај повеќе »

(Видео) Ристе Ристески ја препеа „Место на злосторот“ од Тоше

Пејачот Ристе Ристески кој во 2017 година победи во шоуто на „Гранд“, ја препеа песната на Тоше Проески „Место на злосторот“. Музичарот објави видео кое го …

(Видео) Ристе Ристески ја препеа „Место на злосторот“ од Тоше Прочитај повеќе »

Крводарителска акција во чест на роденденот на Тоше

Утре во холот на АРМ, Црвениот крст на град Скопје во соработка со ИТМ, ја организираат традиционалната крводарителска акција во спомен на роденденот на големиот …

Крводарителска акција во чест на роденденот на Тоше Прочитај повеќе »

(Видео) Со навивачката песна од Тоше, децата од „Дајте музика“ ги поддржаа ракометарите

Со навивачката песна од Тоше,  децата од „Дајте музика“ ги поддржаа ракометарите на Светското првенство. Откако слушнаа дека Македонија ќе учествува на Мундијалот во Египет, …

(Видео) Со навивачката песна од Тоше, децата од „Дајте музика“ ги поддржаа ракометарите Прочитај повеќе »

(Фото) НБА ѕвездата Лука Дончиќ го слуша Тоше Проески во кола

Младата НБА ѕвезда Лука Дончиќ,  објави  видео на „Инстаграм“, додека го слуша Тоше Проески во кола. Кошаркарот го слушаше хитот „Ако ме погледнеш во очи“. Дончиќ …

(Фото) НБА ѕвездата Лука Дончиќ го слуша Тоше Проески во кола Прочитај повеќе »

(Видео) Стефан Величковски преработи балада од Тоше

Младиот музичар Стефан Величковски ја преработи баладата на Тоше Проески „Сеуште сонувам дека сме заедно“. Пејачот на „Гранд“ во соработка со Дарко Ристовски сними и …

(Видео) Стефан Величковски преработи балада од Тоше Прочитај повеќе »

(Видео) Руска група направи плагијат на песна на Тоше, ја промовираат како своја

Руската рок-група „Землене“ направи своја верзија на песната од Тоше Проески „Боже чувај ја од зло“, но ја претставува како своја авторска песна под името …

(Видео) Руска група направи плагијат на песна на Тоше, ја промовираат како своја Прочитај повеќе »

Scroll to Top