вселената

Како би изгледал светот кога Земјата би се движела во спротивен правец

Дали некогаш сте се запрашале дали работите би биле поинакви кога нашата планета би се движела и ротирала во спротивен правец од оној за кој …

Како би изгледал светот кога Земјата би се движела во спротивен правец Прочитај повеќе »

Цела вселена станува потопла, тврдат научниците

Студија објавена во списанието Astrophysical Journal открива дека не само Земјата, туку дека целата вселена станува сè потопла. Според студијата, за 10 пати е зголемена средната …

Цела вселена станува потопла, тврдат научниците Прочитај повеќе »

Снимени мистериозни звуци од вселената

Канадски астрономи преку Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment снимиле мистериозни звуци од вселената, пренесуваат светските медиуми. Науниците за брзите радиобранови велат дека доаѓаат длабоко од …

Снимени мистериозни звуци од вселената Прочитај повеќе »

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера

Според најновите истражувања на светските научници, вселената би можела да има сферичен облик. Последните мерења на опсерваторијата Planck покажуваат дека, ако патуваме доволно далеку во …

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера Прочитај повеќе »

Прошетките во вселената за 15 години ќе биде забава достапна за сите

Патувањето во вселената би требало за петнаесетина години да стане остварливо и за оние кои се неверојатно богати. Ова го изјавил италијанскиот астронаут Паоло Несполи, …

Прошетките во вселената за 15 години ќе биде забава достапна за сите Прочитај повеќе »

Научниците симулираат живот во вселената

Астронаути користат сонди, дронови, роботски ровери и стакленик на надувување за да извршат 19 експерименти. Групата астронаути ќе мине месец дена во изолација во пустината …

Научниците симулираат живот во вселената Прочитај повеќе »

(Видео) Автомобил „тесла“ орбитира во вселената

Најмоќната ракета во историјата на човештвото вчера беше лансирана во вселената. Станува збор супер-моќната ракета „фалкон хеви“ на компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск. Со …

(Видео) Автомобил „тесла“ орбитира во вселената Прочитај повеќе »

Одигран првиот бадминтон меч во вселената

Руски космонаути и астронаути од Соединетите Американски Држави и Јапонија го одиграа првиот бадминтон меч на Меѓународната вселенска станица (ISS), соопштиле денеска од Руската државна …

Одигран првиот бадминтон меч во вселената Прочитај повеќе »

Руски космонаут чисти со правосмукалка во вселенска станица

Антон Шкаплеров е космонаут, пилот и полковник на Воздушно-космичките сили на Руската Федерација и член на екипажот на Меѓународната вселенска станица. Покрај воздушните научни експерименти, …

Руски космонаут чисти со правосмукалка во вселенска станица Прочитај повеќе »

Од вселената во Сибир стигнаа резерви за супер дијаманти за наредните 3.000 години

Пред 35 милиони години астероид со пречник од 7 километри паднал на северот на Сибир. Зад себе оставил дупка со пречник од 100 километри и …

Од вселената во Сибир стигнаа резерви за супер дијаманти за наредните 3.000 години Прочитај повеќе »

Освојување на вселената: НАСА лета до Марс за 40 дена

Научниците на НАСА успешно тестирале X3 јонски потиснувачи за вселенски летала, кои би можеле да ги одведат луѓето до Марс за само 40 дена. Новата …

Освојување на вселената: НАСА лета до Марс за 40 дена Прочитај повеќе »

Земјата ќе биде уништена од планета во вселената

Човекот што ја толкува Библијата, Дејвид Мејд, предвиде дека Земјата влегува во седмата година на страдање кога ќе биде уништена од планета во вселената. Авторот …

Земјата ќе биде уништена од планета во вселената Прочитај повеќе »

Кина и Русија го покоруваат Западот благодарение на суштества од вселената

Кина и Русија ќе ги покорат западните сили поради технологијата што им ја дале вонземјаните, тврди уредникот на списанието „Нексус“, Данкан Роудс. Во текстот се …

Кина и Русија го покоруваат Западот благодарение на суштества од вселената Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Лажен скок од вселената на Феликс Баумгартнер!

НАСА повторно не претрка со вселенските лаги, а скокот на работ од вселената на Феликс Баумгартнер, е и доказ за тоа… Феликс скокна од највисоката …

(ВИДЕО) Лажен скок од вселената на Феликс Баумгартнер! Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) СЕНЗАЦИЈА ВО ВСЕЛЕНАТА – Вонземјански брод мина покрај Меѓународната вселенска станица

На интернет се појавија снимки за кои водечките истражувачи за вонземјанскиот живот, веруваат дека станува збор за вонземјански „матичен брод“ – огромен вселенски брод приметен …

(ВИДЕО) СЕНЗАЦИЈА ВО ВСЕЛЕНАТА – Вонземјански брод мина покрај Меѓународната вселенска станица Прочитај повеќе »

Џеф Безос: Милијарди луѓе ќе ја колонизираат вселената

Основачот на Амазон кој што исто така ја поседува приватната вселенска компанија “Blue Origin”, ги претстави своите планови за населување на луѓето на Месечината, а …

Џеф Безос: Милијарди луѓе ќе ја колонизираат вселената Прочитај повеќе »