земја

Месечината фатила ‘рѓа, оваа невозможна појава ги збуни научниците

Истражувачите на НАСА и научниците од Институтот на Хаваи за геофизика и планетарна наука за првпат забележале ‘рѓа на Месечината. Тие сметаат дека проблемот е …

Месечината фатила ‘рѓа, оваа невозможна појава ги збуни научниците Прочитај повеќе »

(Фото) Девојчиња открија астероид во близина на Марс, кој се движи кон Земјата

Две тинејџерки од Индија преку телескопот на Универзитетот на Хаваи успеале да откријат астероид што се наоѓал во близина на Марс и се движел во …

(Фото) Девојчиња открија астероид во близина на Марс, кој се движи кон Земјата Прочитај повеќе »

НАСА со „камиказа“ сонда ќе ја спасува планетата од астероид

Научниците во НАСА велат дека со камиказа сонда имаат намера да ја спасуваат планетата од астероидите кои претставуваат потенцијална закана за планетата Земја. Тие велат …

НАСА со „камиказа“ сонда ќе ја спасува планетата од астероид Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА предупредува на опасност од астероид

Научниците на НАСА предупредуваат на опасност од Астероид кој се доближува и претставува закана за Земјата. Според досега собраните податоци, од американската вселенска агенција велат …

(Видео) НАСА предупредува на опасност од астероид Прочитај повеќе »

Човештвото се подготвува за преселба на други егзопланети

Европската вселенска агенција го лансираше сателитот Кеопс (CHEOPS – Characterising ExOPlanets Satellite) телескоп чија мисија ќе биде да ги проучува егзопланетите. Тој е лансиран во …

Човештвото се подготвува за преселба на други егзопланети Прочитај повеќе »

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера

Според најновите истражувања на светските научници, вселената би можела да има сферичен облик. Последните мерења на опсерваторијата Planck покажуваат дека, ако патуваме доволно далеку во …

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера Прочитај повеќе »

(Видео) Научници го открија најжешкото место на Земјата

Француските научници го открија најжешкото место на Земјата каде што не може да се развие органски живот. Тие велат дека во жешките извори Далол, кои …

(Видео) Научници го открија најжешкото место на Земјата Прочитај повеќе »

Силната светлина од Земјата може да ги привлече вонземјаните

Вонземјаните би можеле да бидат привлечени од светлината и бучавата од Земјата – и можеби тие веќе се на пат да пристигнат на планетава и да …

Силната светлина од Земјата може да ги привлече вонземјаните Прочитај повеќе »

НАСА откри планета која би можела да биде нашиот иден дом

Американската вселенска агенција НАСА, откри планета слична на нашате планета и која ги има условите за да биде наш иден дом. На планетата НАСА и …

НАСА откри планета која би можела да биде нашиот иден дом Прочитај повеќе »

Планетата Земја влезе во еколошки долг, потрошени се сите ресурси

Годинава светот влезе во еколошки долг. Еколозите велат дека ваквата појава се случила вчера и тоа претставува нејзино најрано појавување од кога било претходно, откако …

Планетата Земја влезе во еколошки долг, потрошени се сите ресурси Прочитај повеќе »

Протекува Земјиното јадро, допрва ќе се знаат последиците

Научниците кои го проучуваат Земјиното јадро, кое е клучно за заштита од опасни честички од вселената, тврдат дека откриле докази дека заедно со земјината обвивка …

Протекува Земјиното јадро, допрва ќе се знаат последиците Прочитај повеќе »

Астероид ќе ја удри земјата, предупредуваат од Европската вселенска агенција

Астероид ќе прелета на растојание од само 40 метри од орбитата на Земјата на 9. септември, а астрономите предупредуваат дека постојат големи шанси и да …

Астероид ќе ја удри земјата, предупредуваат од Европската вселенска агенција Прочитај повеќе »

Објавени првите снимки од површината на астероид во движење

По скоро четиригодишно патување, леталото „Хајабуса-2“ на Јапонската вселенска агенција пред неколку дена спушти два мали робота на астероидот Рјугу кои ги направија првите слики …

Објавени првите снимки од површината на астероид во движење Прочитај повеќе »

Научници од НАСА предупредуваат дека Земјата се ниша

Новото истражување направено од светски научници покажува дека Земјата се ниша за време додека се врти околу својата оска. Научниците на НАСА сметаат дека за …

Научници од НАСА предупредуваат дека Земјата се ниша Прочитај повеќе »

Нашата планета крие милијарди тони дијаманти

Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштиле научниците од престижниот Институт за технологија (MIT) во американската сојузна држава …

Нашата планета крие милијарди тони дијаманти Прочитај повеќе »

Scroll to Top