земја

Британски научници создадоа гориво со кое астронаутите може да останат подолго време во вселената и на Месечината

Британски научници тврдат дека развиле извор на енергија кој би можел да им овозможи на астронаутите долго да живеат на Месечината. Универзитетот Бангор дизајнираше нуклеарни …

Британски научници создадоа гориво со кое астронаутите може да останат подолго време во вселената и на Месечината Прочитај повеќе »

Научниците во стратосферата снимија мистериозни звуци и немаат објаснување кој е изворот

Балони кои работат на соларен погон кој лебдат 20 километри над земјата забележале невообичаено нискофреквентни сигнали кои засега не можат да се поврзат со ниту …

Научниците во стратосферата снимија мистериозни звуци и немаат објаснување кој е изворот Прочитај повеќе »

Со гаснење на светилките ќе биде одбележан Часот на планетата Земја

Во над 190 држави денеска се одржува акцијата Час на планетата Земја 2023, кога од 20:30 часот локално време на еден час ќе се изгаснат …

Со гаснење на светилките ќе биде одбележан Часот на планетата Земја Прочитај повеќе »

Огромен астероид ќе помине денес покрај Земјата

Огромен астероид ќе помине денес меѓу Земјата и Месечината, феномен кој е безопасен за населението и се случува еднаш во десет години, пренесе агенцијата „Франс …

Огромен астероид ќе помине денес покрај Земјата Прочитај повеќе »

Што ќе се случи со светот ако човекот престане да постои

Науката говори дека Земјата постои околу 4,5 милијарди години, а луѓето ја нарекуваат свој дом само 200.000 години. Научниците велат дека логично е да се …

Што ќе се случи со светот ако човекот престане да постои Прочитај повеќе »

Мистериозен радиосигнал оддалечен 9 милијарди светлосни години стигна на Земјата

Мистериозен радиосигнал оддалечен 9 милијарди светлосни години бил регистриран од метробрановиот радио-телескоп во Пуне, во Индија. Ова е првпат научниците да детектираат сигнал од толкава …

Мистериозен радиосигнал оддалечен 9 милијарди светлосни години стигна на Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) По рамноземјашите има и такви кои тврдат дека Земјата изгледа како крофна

За формата на планетата се зборува уште од античко време. Оттогаш се води жестока дебата меѓу оние кои веруваат дека е рамна и тркалезна. Но, …

(Видео) По рамноземјашите има и такви кои тврдат дека Земјата изгледа како крофна Прочитај повеќе »

Научници тврдат дека примиле 36 сигнали од разни вонземски цивилизации

Светски научници тврдат дека примиле 36 сигнали од различни вонземски цивилизации. Тие велат дека можно е на Млечниот Пат да постојат 36 цивилизации кои активно …

Научници тврдат дека примиле 36 сигнали од разни вонземски цивилизации Прочитај повеќе »

Од неодамна нè има 8 милијарди, колку луѓе може да издржи планетата Земја

Обединетите нации точно предвидоа дека до 15 ноември 2022 година светската популација ќе достигне бројка од 8 милијарди, но сега голем број теоретичари на заговор …

Од неодамна нè има 8 милијарди, колку луѓе може да издржи планетата Земја Прочитај повеќе »

(Видео) Снимено НЛО како слетува на темната страна на Месечината

На јутјуб-каналот A very large UFO објавено е видео од некакво си летало како слетува на темната страна на Месечината. Слетувањето наводно се случило во …

(Видео) Снимено НЛО како слетува на темната страна на Месечината Прочитај повеќе »

Научниците го открија најстариот кратер од астероид, неговиот удар предизвикал леденa доба

Кратерот во Јарабуби, во Западна Австралија е идентификуван како најстариот доказ за пад на астероид на Земјата. По неколку направени тестирања на минералите најдени во …

Научниците го открија најстариот кратер од астероид, неговиот удар предизвикал леденa доба Прочитај повеќе »

Научниците збунети, Земјата прво ја забрза па ја забави ротацијата

Научниците се најдоа пред необична загатка. Со помош на атомски часовник во комбинација со прецизни астрономски мерења, откриено е дека денот на Земјата станува подолг. …

Научниците збунети, Земјата прво ја забрза па ја забави ротацијата Прочитај повеќе »

(Видео) Соларна бура ќе ја погоди Земјата на 19 јули

Соларна бура предизвика огромна ерупција на површината на Сонцето и ќе ја погоди Земјата на 19 јули во утринските часови. Пред пет дена џиновска сончева …

(Видео) Соларна бура ќе ја погоди Земјата на 19 јули Прочитај повеќе »

Огромен астероид ѝ се доближува на Земјата

Огромен астероид ѝ се доближува на планетата Земја, предупредија од НАСА. Од таму велат дека внимателно го следат неговиот лет, пренесе „Њујорк пост“. Од американската …

Огромен астероид ѝ се доближува на Земјата Прочитај повеќе »

Ракетата на Маск нема гориво да се врати на Земјата, „Фалкон 9“ ќе падне на Месечината

Ракетата на Илон Маск, „Фалкон 9“, која беше лансирана во февруари 2015 година, поради недостиг на гориво, место на Земјата ќе падне на Месечината. „Фалкон …

Ракетата на Маск нема гориво да се врати на Земјата, „Фалкон 9“ ќе падне на Месечината Прочитај повеќе »

(Галерија) Најдолгото затемнување на Месечината сликано од неколку светски метрополи

Затемнувањето на Месечината се случува кога Сонцето, Земјата и полната Месечина формираат совршена линија во вселената и кога Земјата минува меѓу Месечината и Сонцето, на …

(Галерија) Најдолгото затемнување на Месечината сликано од неколку светски метрополи Прочитај повеќе »

НАСА најави дека ќе испрати астронаути на Месечината во 2025 година

Американците планираат да испратат астронаути на Месечината во 2025 година. Оваа мисија ќе се одвива во рамки на програмата „Артемис“. Првично беше планирано да бидат …

НАСА најави дека ќе испрати астронаути на Месечината во 2025 година Прочитај повеќе »

Научниците предвидуваат смртоносна соларна бура во 2025 година

Научниците предвидуваат смртоносна соларна бура во 2025 година. Сончевиот Систем сега е во средината на она што научниците го нарекуваат Сончев циклус 25. Отсега, до …

Научниците предвидуваат смртоносна соларна бура во 2025 година Прочитај повеќе »

Студија открива уште колку кислород ќе имаме на планетава

Целиот кислород на Земјата веројатно ќе исчезне во наредните милијарда години, што според претпоставките на научниците значи смрт речиси за повеќето живи суштества на планетата, …

Студија открива уште колку кислород ќе имаме на планетава Прочитај повеќе »

Scroll to Top