Леб и слабеење: Колку леб можете да јадете без да се здебелите?

Најчесто слушаме дека лебот и слабеењето не одат рака под рака. Дали е навистина така? Колку леб можеме да јадеме без да се здебелиме?

Лебот е една од намирниците што стекна сериозна репутација на храна која дебелее. Сосема незаслужена слава, според нутриционистите. Постојат намирници кои се многу поопасни за вашата линија од лебот. Важно е само да знаете во каква форма и во која количина да го јадете.

Леб и слабеење: Дали лебот навистина ве дебелее?
Најверојатно виновникот се јаглехидратите кои ги содржи лебот. Јаглехидратите се лесно асимилирана хранлива материја која обезбедува енергија на клетките, но кога внесуваме повеќе UH отколку што им е потребно на нашите клетки за енергија, тогаш тоа се депонира во нас во форма на масни наслаги. Значи, лебот навистина дебелее, но не како што мислиме. Самата храна не е виновна, виновна е количината на леб што ја јадеме.

Дали морам да го исфрлам лебот од исхраната кога сум на диета?
Исто како што покажавме дека се случува со јаглехидратите од лебот, тоа важи за речиси секоја храна на планетата. Овие намирници сами по себе не дебелеат, но ако претерате, нема да бидете многу среќни кога ќе стапнете на вагата. Значи, лебот и слабеењето можат да одат заедно, само треба да бидете многу внимателни за количината на тесто што го јадете.

Ако јадеме високо-енергетска храна, а лебот е тоа, а во исто време водиме седентарен начин на живот, најверојатно ќе создадете вишок енергија и, за наша несреќа, ќе се претвори во сало. За да се избегне ова, многу е важно да внимаваме на количината леб што ја јадеме. Но, колкава е количината на леб што не дебелее?

Леб и слабеење: Кој леб помалку дебелее?
Пред се имајте на ум дека белиот леб не ни е неопходна храна. Згора на тоа, од хранлива гледна точка, би можеле да заборавиме на тоа: има енергија во форма на едноставни шеќери и малку протеини. Ништо повеќе. Затоа е многу подобро да се одлучите за интегрален леб.

Всушност, белиот и интегралниот леб имаат исти калории, но интегралниот леб е поздрав благодарение на неговата висока содржина на влакна. Влакната не одржуваат сити и не спречуваат да грицкаме помеѓу оброците. Влакната се грижат и за нашата цревна флора.

Колку леб можете да јадете без да се здебелите?
Кога се обидувате да го комбинирате лебот и слабеењето, јадењето половина векна леб на ден не е најдобрата одлука. Околу 120 грама леб дневно, што е две до три кришки бел леб – е сосема доволно за човек со просечна тежина.

При изборот на леб, не гледајте ја бојата, семките, името… погледнете ја етикетата. Процентот на интегрално брашно е многу важен и би било идеално да е 100% интегрален. Покрај тоа, лебот од кисело тесто (квас) е добар за здравјето – тоа е ферментирана вода и брашно, не содржи додаден квасец. Меѓутоа, во самото брашно има квасец и бактерии, кои со соодветна влажност и температура се способни да ферментираат. Кога правиме леб со кисело тесто, се одвива бавна ферментација, многу подолго отколку кај индустрискиот квасец, и како резултат на тоа се создаваат повеќе посебни ароми, а некои хранливи материи стануваат подостапни.

Scroll to Top