Лимонада со лаванда: Летно освежување кое ја смирува главоболката

Лимонадата со лаванда е еден од најприродните лекови против главоболка што го доведува телото во рамнотежа. Подгответе го од сушено цвеќе или етерично масло од лаванда.

Освен што е совршено летно освежување, лимонадата со лаванда ги опушта сите сетила. Доколку имате проблеми со главоболки предизвикани од честите временски промени, дефинитивно пробајте го овој медицински рецепт. Тоа не само што ќе ги смири симптомите, туку и ќе го доведе целото тело во рамнотежа.

Бројни студии го докажале благотворното дејство на етеричното масло од лаванда во ситуации на тежок стрес.

Цветовите на лавандата се богати со есенцијални масла кои содржат преку 150 активни состојки. Дејствуваат против габи, воспаленија, бактерии, депресија, микроорганизми, грчеви, го чистат организмот, го намалуваат крвниот притисок и имаат аналгетски и седативни својства.

Бројни истражувања го докажале благотворното дејство на етеричното масло од лаванда во ситуации на тежок стрес, до таа мера што во некои светски познати болнички центри ароматерапијата со лаванда е прифатена терапија во предоперативниот третман на пациентите.

Лимонада со лаванда – состојки:

1/4 чаша сушени цветови од лаванда (погрижете се лавандата да е органски одгледувана) или една
капка есенцијално масло од лаванда

6 лимони, излупете ги и исцедете ги

лажичка мед
5 чаши вода

Лимонада со лаванда – подготовка:

Зовријте половина од водата и тргнете ја од плочата.

Додадете мед и лаванда во водата. Оставете го да отстои 20 минути, а потоа процедете и истурете во поголем сад.

Додадете сок од лимон, остатокот од водата и добро измешајте.

Добро изладете ја лимонадата.

Scroll to Top