Нутриционист тврди дека едно овошје го намалува холестеролот и го поддржува здравјето на срцето

Брзата и удобна храна се повеќе станува претпочитан избор на многу луѓе поради недостатокот на време за готвење здрави оброци. Сепак, за да се спречи таложење на холестерол, важно е да се фокусирате на храна која е богата со влакна и која помага да се исфрли холестеролот од телото.

Одредени сушени овошја, семки и јаткасти плодови се ефикасни во намалувањето на холестеролот бидејќи се богати со влакна и протеини, кои помагаат да бидете сити и да ја спречите желбата за храна. Нутриционистот Кашика Бхатија откри за која храна станува збор.

1. Бадеми
Богати со есенцијални масла, антиоксиданси и витамин Е, бадемите се меѓу најдобрите сушени овошја во светот. Бхатија предлага почесто да јадете бадеми бидејќи тие го поддржуваат здравјето на срцето и можат да го намалат нивото на холестерол во крвта.

2. Јаткасти плодови
Оревите се богати со протеини, витамини, минерали и омега-3 масни киселини. Високата содржина на корисни масни киселини во оревите може да помогне и при губење на тежината. Затоа, вклучувањето во нашата редовна исхрана може да ни помогне да останеме здрави, изјави нутриционист за „Hindustan Times“.

3. Чиа семе
Еден од најдобрите растителни извори на омега-3 масни киселини, неопходни за здравјето на срцето, функцијата на мозокот и намалување на воспалението, се чиа семето. Поради нискиот гликемиски индекс, чиа семето не го зголемува значително нивото на шеќер во крвта. Бхатија вели дека ова може да им помогне на оние кои се обидуваат да го контролираат нивото на шеќер во крвта или страдаат од дијабетес.

4. Суво грозје
Се користат во слатки и солени јадења и се корисни за здравјето. Нутриционистот наведува дека помагаат во варењето и ја намалуваат киселоста во организмот.

5. Урми
Урмите може да се јадат сами или да се додадат во разни вкусни јадења. Се вели дека ова суво овошје помага во ублажување на запек поради неговата висока содржина на витамини, протеини, минерали и природен шеќер, заклучува Бхатија.

Scroll to Top