Овие грицки можеме да ги јадеме и ако сме на диета, тврдат диететичари

Ако неодамна сте одлучиле да слабеете за да го подготвите телото за лето, грицкањето може да изгледа ризично. За среќа, диететичарот Бреана Вудс откри две одлични и заситени грицки кои можеме да ги јадеме дури и ако сме на диета.

Јаболка со путер од кикирики
За почеток, Вудс ужива во класичната комбинација на парчиња јаболка и путер од кикирики. „Јаболкото е закуска со голем волумен, па всушност ќе ве засити“, вели диететичарот за „SheFinds“. Истакнува дека јаболката се богати со влакна, кои придонесуваат за чувството на ситост и го одржуваат здравјето на цревата.

Дополнително, забележува дека путерот од кикирики додава извор на здрави масти кои дополнително ги подобруваат заситувачките својства на закуската. Сепак, Вудс советува да го следиме односот на состојките и да избереме поздрави опции за путер од кикирики.

Свежо сирење
„Со 13 грама протеини по порција, урдата стана една од моите омилени состојки за ужина“, открива Вудс. Предлага да се биде креативен со свежо сирење, на пример, да го мешаме со состојки како грчки јогурт или да го користиме како основа за солени сосови.

За слатка верзија, препорачува да изматете свежо сирење во блендер и да го прелиете со врел мед за да создадете ароматичен сос за зеленчук или вкусна закуска.

Иако ги наведе здравите закуски, Вудс советува дека е важно да се внимава на големината на порциите.

Scroll to Top