Турски кох полн со чоколадо

СОСТОЈКИ:

 • 5 јајца
 • 1 чаша шеќер (200 мл)
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша млеко
 • 2 чаши глатко брашно
 • 5 лажици какао
 • 1 прашок за пециво

СОСТОЈКИ ЗА ПРЕЛИВ:

 • 3 чаши млеко
 • половина чаша масло
 • 1 чаша шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 лажици какао
 • 100 гр чоколадо за готвење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Изматете ги јајцата и шеќерот, а потоа додадете ги ванилиниот шеќер, маслото, мекото, брашното, прашокот за пециво и какаото. Соединете сè и ставете го во плех за печење на 190 степени Целзиусови.
 2. Додека се пече бисквитот, подгответе го преливот. Ставете го млекото да зоврие и додадете го шеќерот, ванилиниот шеќер, чоколадото и какаото, а потоа маслото. Изладете го преливот и потоа прелијте го врз врелиот колач.
Scroll to Top