По Бин Ладен, Хајат е новиот американски непријател број еден

By

Соединетите Американски Држави денеска понудија награда од пет милиони долари за каква било информација за Фазалу Хајат, познат како мула Фазалу, кој е лидер на терористичките талибански групи, кои веќе 10 години го тероризираат Пакистан.

Веста за паричната награда стигнала во моментот на влошување на односите меѓу САД и Пакистан, и тоа во време додека пакистанскиот министер за надворешни работи е во посета на Вашингтон поради разговорот за интензивирање на соработката во борбата против тероризмот и за американската воена стратегија во Авганистан.

Американскиот Стејт департмент понуди парична награда од три милиони долари и за уште двајца талибански терористи, Абдула Валија и Мангала Бага.

„Секој од овие поединци сторил или ќе стори терористички напад и претставува закана по безбедноста на САД и нејзините граѓани“, наведе Стејт департментот во соопштението.

Мула Фазлуа е организатор на терористичките напади на школите во Пешавара, а најзлосторничките од нив се направени на средината на декември во 2014 година, кога биле убиени околу 150 лица, и тоа главно деца.

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX animeflix god of highschool: Naruto (https://animeflix.nl/m/R3dg) Episode 220

AnimeTV sword art online anime tv: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (https://animetv.cc/m/49Jk) Episode 26