Трамп тврди дека го спасил светот од нуклеарна војна

By

Претседателот на САД Доналд Трамп ја бранеше својата изјава за нуклеарната дипломатија која ја водеше со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, пред новинарите, откривајќи дека Барак Обама бил многу блиску да тргне во војна со Пјонгјанг.

„Да не бев избран за претседател, ќе избиеше војна“, изјавил Трамп.

Американскиот претседател изјавил дека ништо лично не му дал на Ким освен времето кое го потрошил за време на нивната средба на јунскиот самит во Сингапур. Вели дека бил на чекор до денуклеаризација на Северина Кореја.

Трамп пред новинарите им порачал дека верува дека Ким се согласил на повлекување на нуклеарната програма, но дека не сакал да поставува временски рокови.

 

Ќе ви се допадне