Во Дубаи отворен првиот музеј „Мадам Тисо“ во арапскиот свет

By

Светски познатиот музеј на восочни фигури „Мадам Тисо“ се отвори во Дубаи и ова е прв ваков музеј во арапскиот свет. Брендот веќе има свои музеи во Европа, САД и во Азија.

„Очекуваме многу локални и странски посетители. Музејот има 60 фигури, а ги избравме оние што се значајни и популарни во овој регион“, вели генералниот директор Саназ Колсруд.

Меѓу славните личности што добија своја восочна фигура во Дубаи се кралицата Елизабета Втора, Мухамед Али, Кристијано Роналдо, Лео Меси, Одри Хепберн и Ријана.

Најголем од сите е музејот во Лондон, кој има приближно 250 восочни фигури и привлекува неколку милиони посетители годишно.

Ќе ви се допадне

AnimeTV: Horimiya anime episode 13 online free at https://animetv.cc www1 animetv

Watch Sword Art Offline II Episode 9

Minami-ke Betsubara Episode Full

Website https://animeflv.uk: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) animeflv Episode 39 free anime online

Watch Strawberry Marshmallow Encore Episode 2