Домашни гумени бонбони

By

Гумените бонбони можете да ги направите од овошје и природен желатин, без додаток од хемикалии.

Потребни состојки:

250 гр јагоди (смрзнати или свежи)
2 лажици мед
Едно пакување желатин агар агар

Начин на подготовка:

Загрејте ги јагодите. Кога ќе омекнат, со рачен блендер измиксирајте ги, па додадете го избраниот засладувач и пакувањето агар агар. Смесата вратете ја на тивок оган и постојано мешајте. Кога ќе забележите дека се згуснува, ставајте од смесата во калап мечиња (или форма по ваш избор). Ставете го калапот околу 30 минути во замрзнувач или час и половина во фрижидер. Наместо јагоди можете да користите и мешано шумско овошје, во зависност од тоа каков вкус сакате да добиете.

Ќе ви се допадне

Watch Tensei shitara Slime Datta Ken 2nd Season Episode 1 (https://animefreak.ws/m/W5o4/ep-1) at website https://animefreak.ws. See more anime freak attack on titan

Watch Hero Return Episode 4 (https://animeheaven.pro/m/683P/ep-4) at AnimeHeaven anime in heaven