Колач со јаболка и мак

By

Потребни состојки:

4 јајца
100 гр ореви
100 гр гриз
50гр мак
50 мл масло
100 г шеќер
2 јаболка
1 ванилин шеќер
1 прашак за печиво
200 мл јогурт
цимет.

Начин на подготовка:

Иизматете ги јајцата со шеќерот, додајте мелени ореви, гриз, мак, ванила, печиво, масло, рендани јаболки, јогурт и малку цимет. Се добро изедначете и истурете во плех покриен со хартија за печење. Печете околу 45 минути на 200 степени. По 15 минути печење извадете го плехот од рерна и покријте со алуминиумска фолија или хартија за печење. Кога колачот ќе биде испечен наросете го со малку шеќер во прав. Исечете го дури откако ќе се излади.

Ќе ви се допадне