Крофни со јаболка

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

1 јајце
2 јаболка
2-3 лажици шеќер
1 чаша јогурт
2 чаши брашно
половина лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

Во сад измешајте ги млекото, содата бикарбона, шеќерот и јајцето. Во нив постепено додавајте брашно. Откако ќе добиете хомогена смеса, додадете ги ренданите јаболка и повторно промешајте. Раукајте тесто и извадете крофни со чаша. Крофните пржете ги во загреано масло. Сервирајте ги со шеќер во прав или слатко.

Scroll to Top