Пита со крем од ванила

By

Потребни состојки:

500 гр кори за пита

за филот за корите:

3 јајца
3 лажици шеќер
200 мл масло
1/2 чаша (од 200 мл) пченичен гриз
1 кесичка прашок за пециво
малку изрендана кора од лимон
200 мл јогурт

за филот за штрудлата:

2 л млеко
20 лажици шеќер
6 пудинзи од ванила

Начин на подготовка:

Сварете ги пудинзите по упатството на кесичката. Оставете ги да се изладат со повремено мешање, за да на се фати кора. Изматете ги јајцата со шеќерот и додајте ги маслото, гризот помешан со прашокот за пециво, јогуртот и кората од лимон. Корите поделете ги на 4 дела за да добиете 4 штрудли. Наредете ги корите. На првите три ставете по 3-4 лажици од филот, а на четвртата ставете од жешкиот пудинг и замотајте во вид на ролат. Истата постапка повторете ја со преостанатите кори.

Штрудлите најгоре премачкајте ги со преостанатиот фил за корите, наредете ги во тава на хартија за печење и ставете ги да се печат во загреана рерна на 180 степени околу 25-30 минути. Почекајте да се излади, исечете ја на парчиња и посипете ја со шеќер во прав, па послужете.

Ќе ви се допадне

https://animefreak.ws free anime

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Linebarrels of Iron (Dub) (https://4anime.biz/m/ODNZ) Episode 2

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Pxhere: https://pxhere.com/en/photographer/3662903

Sites google: https://sites.google.com/view/kissanime-official/home