Албанија

(Видео) Рита Ора на настап се завитка во српско знаме

Пејачката со албанско потекло родена во Косово, Рита Ора, ги изненади фановите кога за време на настапот на фестивалот СЗИН во Унгарија се завитка со …

(Видео) Рита Ора на настап се завитка во српско знаме Прочитај повеќе »

Во Охридското езеро во Албанија откриена населба стара 8.500 години

Во Охридското Езеро во Албанија откриено е населбата Лин за која се верува дека е најстара во Европа. Селото го пронашле швајцарски и албански археолози кои …

Во Охридското езеро во Албанија откриена населба стара 8.500 години Прочитај повеќе »

(Видео) Албанската претставничка среде Евросонг провоцираше со политика

Албанската евровизиска претставничка Фамиља Кељменди го привлече вниманието на јавноста откако земјата се пласираше во финалето на Евровизија, кое се одржува во Ливерпул. Фамиља и Аљбина …

(Видео) Албанската претставничка среде Евросонг провоцираше со политика Прочитај повеќе »

Шведски пратеник спаси бебе кое се давеше во реката Морача

Шведскиот пратеник Аднан Дибрани спаси бебе кое се давеше во реката Морача во Црна Гора, пренесе „Топ чанел“ во Тирана. Бебето чија баба се удавила …

Шведски пратеник спаси бебе кое се давеше во реката Морача Прочитај повеќе »

Реката Вјоса во Албанија прогласена е за национален парк

Реката Вјоса во Албанија од границата со Грција до Јадранското Море и нејзините притоки, речен систем повеќе од 400 километри должина, е прогласена за национален …

Реката Вјоса во Албанија прогласена е за национален парк Прочитај повеќе »

Во Албанија секој понеделник наставата ќе почнува со пеење на националната химна

Албанската Влада, по повод 555 години од смртта на албанскиот народен херој, Ѓерѓ Кастриот Скендербег донесе одлука наставата секој понеделник да започнува со пеење на …

Во Албанија секој понеделник наставата ќе почнува со пеење на националната химна Прочитај повеќе »

Артан Груби со розови чорапи го пречека албанскиот амбасадор

Првиот вицепремиер Артан Груби денес се сретна со амбасадорот на Албанија, Река. Она што остави впечаток е изборот на бојата на чорапите на Груби. Розовите …

Артан Груби со розови чорапи го пречека албанскиот амбасадор Прочитај повеќе »

(Видео) Фудбалерите на Рома и се радуваа, но си удираа и шлаканици и боксови по освојувањето на пехарот во Конференциската лига

Фудбалерите на Рома, Џанлука Манчини и Феликс Афена Гијан додека се радуваа на освоениот пехар во Лига конференции во Тирана, за момент почнаа да си …

(Видео) Фудбалерите на Рома и се радуваа, но си удираа и шлаканици и боксови по освојувањето на пехарот во Конференциската лига Прочитај повеќе »

Евровизија го цензурира настапот на албанската претставничка

Настапот на албанската претставничка на Евровиизја, Ронела Хајати бил цензуриран поради премногу голотија по што пејачката во последен момент била принудена да го смени. Организаторите …

Евровизија го цензурира настапот на албанската претставничка Прочитај повеќе »

Најголемата измама со криптовалути: Интерпол распиша потерница по сопственикот на берзата „Тодекс“ кој побегнал во Албанија со две милијарди долари

Интерпол распишал црвена потерница по сопственикот на берзата на криптовалути „Тодекс“, Фатих Фарук Озер, кој во вторникот побегнал од Турција во Албанија. Тој се товари …

Најголемата измама со криптовалути: Интерпол распиша потерница по сопственикот на берзата „Тодекс“ кој побегнал во Албанија со две милијарди долари Прочитај повеќе »

Сто и единаесет годишна баба прими вакцина против корона

Сто и единаесе годишната баба Зенепе Пирани ја прими вакцината против коронавирусот. Таа е најстарата жена во местото Скадра во Албанија. Преживеала две светски војни …

Сто и единаесет годишна баба прими вакцина против корона Прочитај повеќе »

(Видео) За Дуа Липа ајварот е албански специјалитет

Британска пејачка од Косово, Дуа Липа која деновиве се најде во центарот на вниманието поради нејзините изјави за независно Косово и Голема Албанија, во шоуто  …

(Видео) За Дуа Липа ајварот е албански специјалитет Прочитај повеќе »

(Фото) Дуа Липа има желба за голема Албанија

Британската пејачка со албанско потекло Дуа Липа предизвика низа реакции на социјалните мрежи кога објави фотографија од голема Албанија, територија на која се присвоени Косово …

(Фото) Дуа Липа има желба за голема Албанија Прочитај повеќе »

(Фото) Рита Ора и Дуа Липа им помогнаа на настраданите во земјотресот во Албанија

Пејачката Рита Ора заедно со нејзината колешка Дуа Липа беа во посета на Албанија каде им помогнаа на настраданите лица во земјотресот. Изминатот период земјата …

(Фото) Рита Ора и Дуа Липа им помогнаа на настраданите во земјотресот во Албанија Прочитај повеќе »

(Видео) Кошаркар го нокаутираше судијата и заработи доживотна суспензија

Кошаркарскиот сојуз на Албанија доживотно го суспендираше играчот на КК Тирана, Браун Делиу, за напад над судијата, пренесуваат албанските медиуми. Браун незадоволен од судиската одлука, …

(Видео) Кошаркар го нокаутираше судијата и заработи доживотна суспензија Прочитај повеќе »

(Видео) Водителот на вести остана смирен, додека зградата се тресеше од силниот земјотрес

Водителот на вестите на албанската телевизија „Њуз 24“ почна да гледа во таванот додека зградата се тресеше од силниот земјотрес кој ја погоди земјата. Тој …

(Видео) Водителот на вести остана смирен, додека зградата се тресеше од силниот земјотрес Прочитај повеќе »

(Видео) Близнаци се родија 20 минути по силниот земјотрес во Албанија

Гинекологот Аника Докле објави видео од близначиња кои се родиле само 20 минути по силниот земјотрес во Албанија. „Јас и моите пријатели овој пат повторно …

(Видео) Близнаци се родија 20 минути по силниот земјотрес во Албанија Прочитај повеќе »

(Видео) Французите им пуштија погрешна химна на Албанците на мечот во Париз

Погрешна химна беше пуштена за време на натпреварот меѓу Франција и Албанија во Париз пред почетокот на мечот за квалификациите за Европското првенство. Фудбалерите на …

(Видео) Французите им пуштија погрешна химна на Албанците на мечот во Париз Прочитај повеќе »

Scroll to Top