антарктикот

Најстуденото место во светот стана потопло за 38 степени, научниците измерија рекордни повисоки температури на Антарктикот

Научниците на Антарктикот месецов измерија многу високи температури. Тие рекоа дека на најстуденото место на светот, сега измериле температура која е повисока за 38 степени …

Најстуденото место во светот стана потопло за 38 степени, научниците измерија рекордни повисоки температури на Антарктикот Прочитај повеќе »

Санта мраз двојно поголема од државата Луксембург се одвоила од Антарктикот и испуштила слатка вода во океанот, со која може да се наполнат 61 милион олимписки базени

Огромен ледник поголем од државата Луксембург, кој се одвои од Антарктикот во 2017 година се стопил. Експертите предупредуваат сега дека слатка вода која можела да …

Санта мраз двојно поголема од државата Луксембург се одвоила од Антарктикот и испуштила слатка вода во океанот, со која може да се наполнат 61 милион олимписки базени Прочитај повеќе »

(Видео) На Антарктикот почна да пука најважниот глечер во светот наречен Судниот ден

На Антарктикот почна да пука најважниот глечер во светот наречен Судниот ден, предупредија научниците. Сателитски снимки покажаа дека тој се топи многу побргу отколку во …

(Видео) На Антарктикот почна да пука најважниот глечер во светот наречен Судниот ден Прочитај повеќе »

(Фото) Глечер четири пати поголем од Њујорк се одвои од Антарктикот

Глечер речиси четири пати поголем од Њујорк се одвои од Антарктикот и на тој начин стана најголемиот леден брег на светот, соопштиле од Европската вселенска …

(Фото) Глечер четири пати поголем од Њујорк се одвои од Антарктикот Прочитај повеќе »

Санта лед со големина на Лондон се отцепила од Антарктикот

Санта лед со површина поголема од подрачјето на Лондон, се отцепила од Антарктикот и се оддалечила 20 километри од британската истражувачка опсерваторија на Јужниот пол. …

Санта лед со големина на Лондон се отцепила од Антарктикот Прочитај повеќе »

(Видео) НЛО забележано на Антарктикот преку мапата на „Гугл“

Теоретичари на заговор тврдат дека забележале НЛО на Антарктикот преку мапата на „Гугл“. Таинствениот древен предмет бил откриен по топењето на ледот и снегот на …

(Видео) НЛО забележано на Антарктикот преку мапата на „Гугл“ Прочитај повеќе »

(Видео) Мистериозен објект откриен кај Антарктикот

На социјалните мрежи се коментира откритието на еден од корисниците на „Гугл ерт“, кој во близина на брегот на Антарктикот открил замрзната структура која потсетува …

(Видео) Мистериозен објект откриен кај Антарктикот Прочитај повеќе »

Сите сонуваат за ова место, тука воздухот е најчист

Научниците веруваат дека го откриле единственото место на светот каде е воздухот е целосно чист. На Јужниот океан, кој го опкружува Антарктикот, воздухот не е …

Сите сонуваат за ова место, тука воздухот е најчист Прочитај повеќе »

(Видео) Руски биолог предупредува на опасност од нови вируси

Рускиот биолог Кирил Шаршов смета дека вирусите од вечниот лед на Антарктикот, претставуваат нова и сериозна закана за човештвото. Според Шаршов, постои хипотеза која вели …

(Видео) Руски биолог предупредува на опасност од нови вируси Прочитај повеќе »

(Видео) Топлотен бран го топи снежниот континент, научниците предупредуваат на сериозни климатски промени

Повеќедневен топлотен браг овој месец го погоди северниот врв на Антарктикот. Новите фотографии што ги објави НАСА откриваат дека во овој период петина од снегот …

(Видео) Топлотен бран го топи снежниот континент, научниците предупредуваат на сериозни климатски промени Прочитај повеќе »

За првпат во историјата измерени над 20 степени на Антарктикот

За првпат во историјата температурата на Антарктикот достигнала рекордни 20 степени, велат научниците. Тим од експерти на островот Сејмур измериле температура од 20,75 степени. Тоа …

За првпат во историјата измерени над 20 степени на Антарктикот Прочитај повеќе »

Антарктикот непрекинато се топи, измерени рекордни 18 степени

Истражувачката станица на Антарктикот ги измери досега највисоките темпераутри на овој континент, додека глобалното затоплување предизвикува страв од топење на ледот на Јужниот пол. Базата …

Антарктикот непрекинато се топи, измерени рекордни 18 степени Прочитај повеќе »

(Видео) Мистериозна коцка откриена на Антарктикот

Еден неименуван корисник на „Гугл ерт“ успеал да забележи необичен објект на Антарктикот. Објектот многу наликувал на џиновска заграда, направена под ледот. Тој како потврда …

(Видео) Мистериозна коцка откриена на Антарктикот Прочитај повеќе »

Путиновите мотоциклисти го освоија Антарктикот

Припадниците на рускиот мотоциклистички клуб „Ноќни волци“, кои се блиски и со претседателот на Русија, Владимир Путин, го развеаја на Антарктикот најголемото руско знаме, чија …

Путиновите мотоциклисти го освоија Антарктикот Прочитај повеќе »

Санта лед тешка 315 милијарди тони се одвои од Антарктикот

Санта лед тешка 315 милијарди тони се одвоила од Антарктикот, велат светските научници. Сантата лед имала површина од 1636 километри квадратни и била нешто помала …

Санта лед тешка 315 милијарди тони се одвои од Антарктикот Прочитај повеќе »

(Видео) Санта мраз колку еден град се одвои од Антарктикот

Санта лед со големина на еден град се одвоила од ледената плоча Амери на Антарктикот, пренесуваат светските медиуми. Научниците велат дека сантата лед е со …

(Видео) Санта мраз колку еден град се одвои од Антарктикот Прочитај повеќе »

Под дебелиот леден слој на Антарктикот откриени повеќе од 470 езера

Научниците под ледот на Гренланд открија повеќе од 50 нови езера, а досега научниците имале сознанија за само четири. Антарктикот под ледот крие 470 езера, …

Под дебелиот леден слој на Антарктикот откриени повеќе од 470 езера Прочитај повеќе »

Никој не знае како настануваат зелените глечери

Мистеријата за зелениот лед ги мачи научниците повеќе од 200 години, а сега екипа од Универзитетот „Вашингтон“, е на пат да ја реши големата мистерија. …

Никој не знае како настануваат зелените глечери Прочитај повеќе »

Експедиција ќе патува преку Антарктикот за да докаже дека Земјата е рамна

Експедиција од теоретичари кои сметаат дека земјата е рамна, велат дека ќе организираат, конвенции, крстарења и експедиции за да докажат дека нивниото убедување е вистинито. …

Експедиција ќе патува преку Антарктикот за да докаже дека Земјата е рамна Прочитај повеќе »

Scroll to Top