Египет

Откриена мумија од тинејџер, која останала во совршена состојба 4.300 години

Египтолозите во близина на главниот град на Египет откриле мумија на тинејџер која останала во совршена состојба 4300 години. Станува збор за најстарата и најкомплетна …

Откриена мумија од тинејџер, која останала во совршена состојба 4.300 години Прочитај повеќе »

(Видео) Научници го реконструираа лицето на познатиот египетски фараон Рамзес Втори

Научници од Египет и Британија го реконструираа лицето на познатиот египетски фараон Рамзес Втори. Дигитално ја одмотаа мумијата од познатиот фараон, а лицето му го …

(Видео) Научници го реконструираа лицето на познатиот египетски фараон Рамзес Втори Прочитај повеќе »

(Галерија) Колинда во народна носија ги бодреше хрватските фудбалери на Светското

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, облечена во народна носија дојде во Катар да ги бодри хрватските фудбалери на мечот против Египет. Носијата беше …

(Галерија) Колинда во народна носија ги бодреше хрватските фудбалери на Светското Прочитај повеќе »

(Видео) Навивачите го нападнаа Салах по промашувањето пенал за Египет

Навивачите го нападнаа напаѓачот на Египет Мохамед Салах, по мечот со Сенегал во кој неговата репрезентација загуби на пенали и испадна од Светско. Египет загуби …

(Видео) Навивачите го нападнаа Салах по промашувањето пенал за Египет Прочитај повеќе »

(Видео) Граѓаните во Египет годинава ги изненади снегот

Во летувалиштето Хургада во Египет, падна снег. Ова е феномен кој се случува многу ретко велат метеоролозите. Речиси никогаш не бил виден снег во тој …

(Видео) Граѓаните во Египет годинава ги изненади снегот Прочитај повеќе »

(Видео) Зошто старите Египќани престанале да ги градат пирамидите

Египетските фараони ги граделе пирамидите, а често во нив биле и погребувани. Чудесните пирамиди се граделе меѓу владеењето на кралот Џосера (2630-2611 година пред новата …

(Видео) Зошто старите Египќани престанале да ги градат пирамидите Прочитај повеќе »

(Видео) Американски сурфер собори Гинисов рекорд над небото во Египет

Американецот Едвард Снајдер, познат и како воздушниот сурфер Кит Кеб, успеа над небото во Египет да собори Гинисов рекорд. Тој направи 160 превртувања во воздухот …

(Видео) Американски сурфер собори Гинисов рекорд над небото во Египет Прочитај повеќе »

Модринката под левото око кај познатите е знак дека се дел од тајното друштво илуминати

На социјалните мрежи се шири бизарна теорија на заговор, која говори дека сите познати личности на кои им е забележана модринка под левото око се, …

Модринката под левото око кај познатите е знак дека се дел од тајното друштво илуминати Прочитај повеќе »

(Видео) Лидија Вукичевиќ направи стој на раце во танга и го покажа задникот среде Египет

Популарната српска актерка, Лидија Вукичевиќ покажа уште еднаш дека годините за неа се ништо и објави видео на кое стои на раце среде плажа во …

(Видео) Лидија Вукичевиќ направи стој на раце во танга и го покажа задникот среде Египет Прочитај повеќе »

(Видео) Кире Лазаров слави роденден: од ЕХФ стигна честитката за капитенот

Селекторот и капитен на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, денес го слави 41. роденден. Европската ракометна федерација (ЕХФ) со видео од неговиот гол за …

(Видео) Кире Лазаров слави роденден: од ЕХФ стигна честитката за капитенот Прочитај повеќе »

Откриена мумија со златен јазик во Египет

Тим археолози од Египет и Доминиканската Република открија мумија со златен јазик во еден од древните храмови. Истражувачите ја откопале мумијата, која била балсамирана пред …

Откриена мумија со златен јазик во Египет Прочитај повеќе »

Џинот на Конго од 137 килограми е хит на Светското првентво во ракомет во Египет

Дваесет и шестгодишниот ракометар на Конго, Готје Мвумби, стана вистински хит на Светското ракометно првенство во Египет. Со свите 137 килограми, тој претставува страв и …

Џинот на Конго од 137 килограми е хит на Светското првентво во ракомет во Египет Прочитај повеќе »

(Видео) Изгубени фрагменти од Кеопсовата пирамида, стари 5000 години, биле пронајдени во кутија за цигари

Фрагменти од дрво од 5000 години старата Кеопсова пирамида, во Гиза, случајно биле пронајдени во кутија за цигари на Универзитетот во Абердин во Шкотска. „Се …

(Видео) Изгубени фрагменти од Кеопсовата пирамида, стари 5000 години, биле пронајдени во кутија за цигари Прочитај повеќе »

(Видео) Астероид именуван по египетскиот бог на хаосот се приближива кон Земјата

Астероидот со име Апофис, именуван по египетскиот бог на хаосот, се приближува кон Земјата. Научниците пресметале кога тој би можел да стигне до нашата планета. …

(Видео) Астероид именуван по египетскиот бог на хаосот се приближива кон Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) НАТО го уништи мегапроектот на Гадафи, кој можеше да ја направи Либија независна од увоз на храна и вода

 Северноатлантска организација НАТО го уништила сонот и мегапроектот на поранешниот либиски лидер Муамер Гадафи. Гадафи имал визија  својата земја да ја направи независна од увоз …

(Видео) НАТО го уништи мегапроектот на Гадафи, кој можеше да ја направи Либија независна од увоз на храна и вода Прочитај повеќе »

Египет со реакција на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите

Египет го покани милијардерот Илон Маск да ја посети таа земја и за себе да види дека славните пирамиди не се градени од вонземјани. Сопственикот …

Египет со реакција на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите Прочитај повеќе »

(Фото) Ќерката на Бил Гејтс се вери со милионер од Египет

Ќерката на еден од најбогатите луѓе на планетава Бил Гејтс, Џенифер, се вери со нејзиното долгогодишно момче и милионер од Египет Најџел Насар. Двајцата ја …

(Фото) Ќерката на Бил Гејтс се вери со милионер од Египет Прочитај повеќе »

Во времето на Гадафи немало сметки за струја, а парите од нафтата завршуваа кај граѓаните

Поранешниот студент од „Харвард“ и „Оксфорд“, Моамер Гадафи, роден во шатор во пустина, пред точно 50 години стана еден од најмладите лидери во Африка. Пример …

Во времето на Гадафи немало сметки за струја, а парите од нафтата завршуваа кај граѓаните Прочитај повеќе »