Фејсбук

Од дома ќе гледаме претстави и од „Театар комедија“

Тимот од „Театар комедија“ на нивната „Фејсбук“ страница најави дека дел од нивниот репертоар ќе биде достапен онлајн и дека секој кој што сака претставите …

Од дома ќе гледаме претстави и од „Театар комедија“ Прочитај повеќе »

Хакери ја нападнале онлајн-наставата во Хрватска

Хакери го нападнале онлајн образовниот систем во Хрватска CARNET, објавија денеска тамошните медиуми. Од денес Хрватска организира онлајн настава поради ситауцијата со коронавирусот. Од CARNET …

Хакери ја нападнале онлајн-наставата во Хрватска Прочитај повеќе »

„Фејсбук“ поради коронавирусот ја откажа годишната конференција

Поради епидемија на коронавирус „Фејсбук“ ја откажа својата годишна конференција „Ф8“. Како најважен настан на оваа компанија оваа година, „Ф8“ требаше да биде одржана во …

„Фејсбук“ поради коронавирусот ја откажа годишната конференција Прочитај повеќе »

162 милијардери се еднакво богати како поволина од човештвтото

Во извештајот објавен минатата недела од страна на меѓународната невладина организација за развој „Оксфам“, 162 милијардери, вклучувајќи ги и основачот на „Фејсбук“, Марк Цукенберг и најбогатиот …

162 милијардери се еднакво богати како поволина од човештвтото Прочитај повеќе »

(Видео) Откако Тајланд ги укина пластичните кеси, купувачите си најдоа решение

Од 1 јануари 2020 година, во Тајланд стапи на сила законот со кој се забранува употребата на пластични кеси. Веќе десетти ден граѓаните на различни …

(Видео) Откако Тајланд ги укина пластичните кеси, купувачите си најдоа решение Прочитај повеќе »

(Галерија) Омилените твитерџии ги „покажаа“ ликовите

Синоќа во киното Милениум се одржаа „осмите #ТвитерНагради“, на кои беа прогласени најдобрите корисници на социјалната мрежа „Твитер“, но и од други социјални мрежи, како …

(Галерија) Омилените твитерџии ги „покажаа“ ликовите Прочитај повеќе »

Цукенберг ќе се бори против лажните вести за вакцините

По неколку месеци разговори со челниците во Светската здравствена организација, основачот на најголемата социјална мрежа „Фејсбук“, Марк Цукенберг вети дека ќе ги насочи корисниците на …

Цукенберг ќе се бори против лажните вести за вакцините Прочитај повеќе »

„Фејсбук“ лансира своја криптовалута

Компанијата „Фејсбук“ денеска ги претстави плановите за лансирање на сопствена криптовалута под името „Либра“. Од компанијата велат дека имаат намера да ги прошират своите активности и …

„Фејсбук“ лансира своја криптовалута Прочитај повеќе »

„Фејсбук“ воведува забрана за лајвстриминг од терористички напади

„Фејсбук“ ги заострува правилата за лајвстримингот за своите корисници во пресрет на состанокот на светските лидери со шефовите на телефонските компании. Ваквиот состанок има за цел …

„Фејсбук“ воведува забрана за лајвстриминг од терористички напади Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ ќе го трга бројот на лајкови, инфлуенсерите во паника

Марк Цукенберг на годинашната конференција на „Фејсбук“  најави големи промени на сите платформи на оваа компанија, меѓу која е и „Инстаграм“. Цукенберг планира да ја …

„Инстаграм“ ќе го трга бројот на лајкови, инфлуенсерите во паника Прочитај повеќе »

До 2100 година бројот на мртви лица со„Фејсбук“ ќе достигне до 4,9 милијарди

Ако „Фејсбук“ заедницата го продолжи растот како досега, бројот на мртви лица со „Фејсбук“ профил до крајот на векот ќе изнесува вкупно 4,9 милијарди. Оваа …

До 2100 година бројот на мртви лица со„Фејсбук“ ќе достигне до 4,9 милијарди Прочитај повеќе »

На „Фејсбук“ ќе ви стигне нотификација ако му се допаѓате на некого

Првиот човек на „Фејсбук“, Марк Цукенберг, најави големи промени на популарната социјална мрежа. Тој промените ги најави во текот на годишната конференција на „Фејсбук Ф8“. …

На „Фејсбук“ ќе ви стигне нотификација ако му се допаѓате на некого Прочитај повеќе »

Мајчинскиoт инстикт ме натера да си го спасам бебето

Слушајќи го својот мајчински инстикт и знаците кои и ги покажувало телото, Американката Ајла Хелер успеала да го спаси своето бебе во периодот во 28 …

Мајчинскиoт инстикт ме натера да си го спасам бебето Прочитај повеќе »

Фејсбук забранет за екстремните десничари во Велика Британија

„Фејсбук“ трајно ги забранил профилите на голем број организации, екстремни десничарски групи како што се Британската национална партија, Англиската одмбранбена лига или организацијата „Британија прва“. Тие …

Фејсбук забранет за екстремните десничари во Велика Британија Прочитај повеќе »

Русија се закани дека ќе ги укине „Фејсбук“ и „Твитер“

Руските служби се заканија дека ќе ги укинат социјалните мрежи „Твитер“ и „Фејсбук“, доколку не успеат нивните правила на уредување да ги усогласат со рускиот …

Русија се закани дека ќе ги укине „Фејсбук“ и „Твитер“ Прочитај повеќе »

Протекоа податоци на околу 540 милиони корисници на „Фејсбук“

Компанија UpGuard, која била задолжена за безбедност на интернетот, објавила дека детални информации на повеќе од 540 милиони корисници на „Фејсбук“ со месеци биле јавно …

Протекоа податоци на околу 540 милиони корисници на „Фејсбук“ Прочитај повеќе »

„Гугл“ и „Фејсбук“ ќе плаќаат големи даноци во Франција

Франција е одлучна да воведе данок за интернет-гигантите како „Гугл“ и „Фејсбук“. Ова го изјавил во Букурешт францускиот министер за финансии, Бруно ле Мер, и …

„Гугл“ и „Фејсбук“ ќе плаќаат големи даноци во Франција Прочитај повеќе »

Откриени шифри на милиони корисници на Фејсбук

Лозинките на милиони корисници на Фејсбук се пристапни на речиси 20.000 вработени лица во сервисот на оваа социјална мрежа, пренесува британски „Би-Би-Си“. Истражувачот за безбедност …

Откриени шифри на милиони корисници на Фејсбук Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ повторно проработе, „Фејсбук“ сеуште со проблеми

Вчерашниот ден голем број на корисници на социјалните мрежи, не можеа да ги извршуваат своите секојдневни активности, поради падот на најголемите мрежи „Инстаграм“ и „Фејсбук“. …

„Инстаграм“ повторно проработе, „Фејсбук“ сеуште со проблеми Прочитај повеќе »

Scroll to Top