фестивал

(Галерија) После 50 години Здравко Чолиќ дојде да пее во Крива Паланкa, крена се живо на нозе и направи концерт за паметење 

Крива Паланка вчера вечерта експлодираше од музика,  „Џојфест“ на најубав можен начин го прослави 10. роденден. Два дена се пееше и играше, но вчера вечерта …

(Галерија) После 50 години Здравко Чолиќ дојде да пее во Крива Паланкa, крена се живо на нозе и направи концерт за паметење  Прочитај повеќе »

(Галерија) Шаренило од автентични народни носии на „Широк скокак“: во Битола отворени 53-те „Илинденски денови’

На битолски „Широк сокак“ со дефиле и изведба на Комитското, по 53-ти пат се славеше отворањето на светскиот фолклор на традиционалните „Илинденски денови“. Над 1.200 …

(Галерија) Шаренило од автентични народни носии на „Широк скокак“: во Битола отворени 53-те „Илинденски денови’ Прочитај повеќе »

„Преку Eзерото“ – второ издание на Меѓународниот филмски фестивал под отворено небо во Дојран

Од 19 до 23 јули во Дојран ќе се одржи второто издание на филмскиот фестивал „Преку Езерото“. Фестивалот ќе биде отворен со најдоброто иранско остварување …

„Преку Eзерото“ – второ издание на Меѓународниот филмски фестивал под отворено небо во Дојран Прочитај повеќе »

Популарни диџеи седум дена ќе пуштаат техно музика во Струга на „Онли лав фестивал“

Прво издание на фестивалот „Онли лав фестивал“ во Струга кој ќе трае 7 дена и на едно место ќе ги соберете популарните и омилените диџеи …

Популарни диџеи седум дена ќе пуштаат техно музика во Струга на „Онли лав фестивал“ Прочитај повеќе »

Македонскиот филм „М“ во режија на Вардан Тозија ќе го отвори „Синедејс 2023“

Скопската публика идниот месец ќе ужива во топлите летни вечери заедно со европските филмови во рамките на 22. издание на „Синедејс  фестивал“. Фестивалот ќе биде …

Македонскиот филм „М“ во режија на Вардан Тозија ќе го отвори „Синедејс 2023“ Прочитај повеќе »

(Галерија) Улична храна и многу музика: Скопје три дена живее во духот на светските метрополи

Фестивалот на храната „Skopje Street Food Festival“, веќе три дена е причината заради која скопјани се забавуваат со добра храна и музика во центарот на …

(Галерија) Улична храна и многу музика: Скопје три дена живее во духот на светските метрополи Прочитај повеќе »

Цела фолк естрада ќе се собере на познатиот фестивал за народна музика „Прилеп фест“

Наум Петрески, Зуица Лазова, Елена Велевска се само дел од македонските фолк-пејачи кои утревечер во Прилеп ќе настапат на седмото издание на фолк-фестивалот „Прилеп – …

Цела фолк естрада ќе се собере на познатиот фестивал за народна музика „Прилеп фест“ Прочитај повеќе »

Меѓународен детски фолклорен фестивал во Долно Лисиче со гости од Бугарија, Србија и Косово

По деветти пат оваа година ќе се одржи меѓународниот детски фолклорен фестивал „Св.Троица“ во Долно Лисиче и општина Аеродром, во организација на културно уметничкото друштво …

Меѓународен детски фолклорен фестивал во Долно Лисиче со гости од Бугарија, Србија и Косово Прочитај повеќе »

Најпознатиот музички фестивал „Коачела“ стана најголема модна писта во светот

Наскоро започнува најпознатиот музички фестивал во светот „Коачела“ кој ќе се одржи од 14 до 16 април и од 21 до 23 април, на кој …

Најпознатиот музички фестивал „Коачела“ стана најголема модна писта во светот Прочитај повеќе »

(Галерија) Фестивалот на пенисот во Јапонија собра 50.000 туристи

На почетокот на април, посетители се собираат на традиционалната забава во градот Кавасаки, околу 30 минути јужно од Токио, за да го прослават Канамару Мацури …

(Галерија) Фестивалот на пенисот во Јапонија собра 50.000 туристи Прочитај повеќе »

Претставата „Дон Жуан“ на Андреј Цветановски влезе во селекцијата на 72. Фестивал на професионалните театри на Војводина

„Дон Жуан“ од Молиер во режија на Андреј Цветановски во продукција на Народно позориште Вршац влезе во селекцијата на 72. Фестивал на професионални театри на …

Претставата „Дон Жуан“ на Андреј Цветановски влезе во селекцијата на 72. Фестивал на професионалните театри на Војводина Прочитај повеќе »

Дина Јашари и „Другари“ ќе настапат на фестивал во Словенија

Младата кантавторка и пејачка Дина Јашари ќе настапи на словенечкиот фестивал „Мент“. Организаторите ја најавија како Дина Чашари и Другари, која на 30-ти март ќе …

Дина Јашари и „Другари“ ќе настапат на фестивал во Словенија Прочитај повеќе »

Мојот дом е таму каде што е МКЦ: Дина Јашари и публиката испратија силна порака на „Земјотрес“

Бело платно со слоганот „Видете нè колку нè има“ беше распослано од публиката во концертната сала на МКЦ додека настапуваше Дина Јашари. Со ова младите …

Мојот дом е таму каде што е МКЦ: Дина Јашари и публиката испратија силна порака на „Земјотрес“ Прочитај повеќе »

Француски слаткар направи чоколадо со лут вкус

Чоколада со најлутото пиперче во светот „каролина рипер“ беше претставено на францускиот фестивал за чоколадо од производителот Дамијан Видал. Покрај традиционалните состојки како малина, ликер …

Француски слаткар направи чоколадо со лут вкус Прочитај повеќе »

Ќерките на Сузана Гавазова пееја на детски фестивал: Среќна сум што тргнуваат по мојот пат

Ќерките на фолк-пејачката Сузана Гавазова, Селена и Емили, пеeja на детскиот фестивал „Вртелешка“ во Струмица. „Вечерва драги пријатели од 20:00 часот во домот на културата …

Ќерките на Сузана Гавазова пееја на детски фестивал: Среќна сум што тргнуваат по мојот пат Прочитај повеќе »

(Галерија) Конечно на Макфест се вратија познатите пејачи кои одамна престанаа да пеат на фестивалот: Ревијална вечер и првпат без награди

Вечервa во Штип се одржа ревијалната вечер на Макфест, којa ја одбележаа модерни рефрени, млади изведувачи и веќе познати музички имиња кои одамна не сме …

(Галерија) Конечно на Макфест се вратија познатите пејачи кои одамна престанаа да пеат на фестивалот: Ревијална вечер и првпат без награди Прочитај повеќе »

Хрватскиот актер Горан Богдан на отворањето на седмото издание на „Киненова“

По две години хибридно издание на меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, седмото издание се враќа со филмски премиери во киносалите. Хрватскиот актер Горан Богдан ќе биде …

Хрватскиот актер Горан Богдан на отворањето на седмото издание на „Киненова“ Прочитај повеќе »

По две години пауза, се врати „Октоберфест“ во Минхен

Фестивалот на пивото кој традиционално се одржува во Минхен – Германија, Октоберфест се отвори за посетители првпат од 2019 година по двегодишна пауза поради пандемијата. …

По две години пауза, се врати „Октоберфест“ во Минхен Прочитај повеќе »

Scroll to Top