хитлер

Мистериозниот настан кој допринел Хитлер да воведе диктатура, на чекор да добие разрешница

Германија е на чекор да ја реши повеќедецениската мистерија за тоа кој е вистинскиот виновник за палењето на парламентот во Берлин во 1933 година. Новите …

Мистериозниот настан кој допринел Хитлер да воведе диктатура, на чекор да добие разрешница Прочитај повеќе »

(Видео) Како Хитлер планирал да ја освои Америка

Магазинот Life објавил мапи од минатиот век, на кои се забележуваат разните сценарија според кои Германија и Јапонија требало да ја нападнат и освојат Америка. …

(Видео) Како Хитлер планирал да ја освои Америка Прочитај повеќе »

Смртта на патниците на бродот Кап Аркона ќе остане неразјаснета до 2045 година

До ден денес никој ја нема превземено одговорноста за можеби најголемата трагедија настаната на море. Станува збор за смртта на илјадници луѓе, логораши, кои пловеле …

Смртта на патниците на бродот Кап Аркона ќе остане неразјаснета до 2045 година Прочитај повеќе »

Црните сценарија на Нострадамус за 2019 година

Најпознатиот пророк на сите времиња, Французинот Нострадамос за наредната 2019 година не дава премногу оптимизам за добра и просперитетна 2019 година. Напротив според неговите пишувања …

Црните сценарија на Нострадамус за 2019 година Прочитај повеќе »

Големиот број на близнаци со светла коса и очи во град во Бразил останува мистерија до ден денес

Со години голем број на истражувачи останеле во заблуда поради појавата на голем број на близнаци со светла боја на косата и очите во бразилскиот …

Големиот број на близнаци со светла коса и очи во град во Бразил останува мистерија до ден денес Прочитај повеќе »

Американска шпионка која била кошмар за нацистите

Вирџинија Хол била најопасниот шпион на сојузничките сили и ја сметале за закана за Третиот рајх. Поради тоа нејзината глава била уценета. Иако имала само …

Американска шпионка која била кошмар за нацистите Прочитај повеќе »

Хитлер никогаш не би дошол на власт ако Британците успеале да го ликвидираат Вилхелм II

Досега необјавени докази откриваат дека во последната година од Првата светска војна Британија се обидела да го убие германскиот цар Вилхелм II. Доказите во голема …

Хитлер никогаш не би дошол на власт ако Британците успеале да го ликвидираат Вилхелм II Прочитај повеќе »

Дете маскирано како Хитлер шеташе за 1 Април низ Скопје

На официјалната ФБ страница на Сити Мол, беше објавена фотографија на дете маскирано како Хитлер кое на 1 Април , кое било дел од маскембалот …

Дете маскирано како Хитлер шеташе за 1 Април низ Скопје Прочитај повеќе »

Објавена последната фотографија од Адолф Хитлер

Бргу пред да изврши самоубиство во својот бункер, Хитлер излегол надвор со еден од наредниците на СС за да ја види штетата што настанала по бомбардирањето …

Објавена последната фотографија од Адолф Хитлер Прочитај повеќе »

На денешен ден 1933 година запален е германскиот парламент

На 27 февруари 1993 година се случил еден од најсудбоносните настани за германската историја. Запленета е зградата на германскиот парламент (Рајхстаг) во Берлин. Само четири …

На денешен ден 1933 година запален е германскиот парламент Прочитај повеќе »

Колекционер ја продава даночната пријава на Хитлер од 1926 година

MomentsInTime.com е интернет-страница што се занимава со продажба на ретки историски документи. Во понудата сега се наоѓа и даночната пријава на Адолф Хитлер од 1926 …

Колекционер ја продава даночната пријава на Хитлер од 1926 година Прочитај повеќе »

Кумчето на Хитлер кое Фирерот го крстил во логор во Романија

Пензионер од Романија Адолф Ернст Штадлер тврди дека е кумче на Адолф Хитлер. Како што наведува тој, Хитлер го крстил во логор за време на …

Кумчето на Хитлер кое Фирерот го крстил во логор во Романија Прочитај повеќе »

Ако Хитлер победеше, вака ќе изгледаше картата на Европа

Како би изгледале Европа и светот доколку Адолф Хитлер, наместо погрешните потези, ги направил вистинските и на крајот неговиот Рајх излегол како победник во епската …

Ако Хитлер победеше, вака ќе изгледаше картата на Европа Прочитај повеќе »

Црниот телефонски именик на Хитлер продаден на аукција за 37.000 евра

Меѓу броевите се наоѓаат и броеви од високите раководители на Третиот рајх. Во адресата се Хајнрих Химлер, Џозеф Гебелс, Рудолф Хес, Херман Геринг, Јоахим фон …

Црниот телефонски именик на Хитлер продаден на аукција за 37.000 евра Прочитај повеќе »

Scroll to Top