исланд

По одличната игра за Македонија, Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани да го купат Елмас

Шпанските тимови Реал Мадрид и Барселона се заинтересирани да го купат македонскиот фудбалер Елиф Елмас, пишува „Газета дело спорт“. Играчот на Наполи го привлече вниманието …

По одличната игра за Македонија, Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани да го купат Елмас Прочитај повеќе »

(Видео) Нова фудбалска историја, Македонија оди на бараж за Светско по победата над Исланд

Македонија по победата над Исланд со 3:1 обезбеди бараж за Светското првенство во Катар кое ќе се игра следната година. Нашите фудбалери за првпат изборија …

(Видео) Нова фудбалска историја, Македонија оди на бараж за Светско по победата над Исланд Прочитај повеќе »

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата

Македонија падна за две места на ФИФА ранг листата. По трите нерешени натпреари во квалификациите за Светското првенство, фудбалерите на Благоја Милевски, сега се наоѓаат …

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата Прочитај повеќе »

Никогаш не сум бил гневен како на полувремето, рече селекторот на Исланд, по мечот со Македонија

Македонија вчера одигра нерешено, 2:2, против Исланд, а тренерот на домашниот тим, Арнар Видардсон, рече дека никогаш не бил толку гневен како на полувремето. Тој …

Никогаш не сум бил гневен како на полувремето, рече селекторот на Исланд, по мечот со Македонија Прочитај повеќе »

Македонија ги доби противниците за пласман на Мундијалот во Катар 2022 година

Македонија денес ги доби противниците на Светското фудбалско првенство, кое во 2022 година ќе се игра во Катар. Македонската репрезентација се најде во групата Ј, …

Македонија ги доби противниците за пласман на Мундијалот во Катар 2022 година Прочитај повеќе »

(Видео) Земјотрес ја изненади премиерката на Исланд додека зборуваше во живо

Земјотрес со магнитуда од 5,6 Целзиусови степени ја исплаши премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир, додека беше вклучена во живо и зборуваше за последиците од пандемијата на …

(Видео) Земјотрес ја изненади премиерката на Исланд додека зборуваше во живо Прочитај повеќе »

Научници одбраа три земји во кои може да се преживее во случај на апокалипса

Земјите како што се Австралија, Нов Зеланд и Исланд се најбезбедни во случај на катаклизма, трета светска војна или појава на пандемија, велат научници од …

Научници одбраа три земји во кои може да се преживее во случај на апокалипса Прочитај повеќе »

(Видео) Казна за Исланд заради вењето на палестинските знамиња на Евросонг

Исланд ќе се соочи со казна откако нивниот претставник на Евровизија, групата „Хатари“, ги вееја палестинските знамиња за време на полуфиналната и финалната вечер. „Ќе расправаме …

(Видео) Казна за Исланд заради вењето на палестинските знамиња на Евросонг Прочитај повеќе »

Феномен на небото над Исланд ги збуни научниците во НАСА

Од НАСА објавија фотографија од небото над Исланд за која велат дека е прикажан феномен кој многу потсетувал на змеј што се подготвува да испушти …

Феномен на небото над Исланд ги збуни научниците во НАСА Прочитај повеќе »

(Галерија) Рурик од Исланд е најзгодниот фудбалер на Мундијалот

Исландскиот фудбалер Рурик Гисласон е најзгодниот фудбалер на Светското првенство во Русија. Жените го опишуваат 30-годишниот Исланѓанец како комбинација од Крис Хемсфорт, Ченинг Тејтум и …

(Галерија) Рурик од Исланд е најзгодниот фудбалер на Мундијалот Прочитај повеќе »

Капитенот на Исланд ја има најдобрата тетоважа на мундијалот

Исланѓаните обожаваат фудбал. Тие се едни од најгордите земји на мундијалот. Секогаш во прв план ја ставаат својата национална припадност. Капитенот Ерон Гунарсон уште еднаш …

Капитенот на Исланд ја има најдобрата тетоважа на мундијалот Прочитај повеќе »

Исланд ги победи банките и корумпираните политичари

Од малата земја Исланд постојано доаѓаат вести кои за остатокот на светот личат на волшебна бајка. Речиси 400.000 жители на Исланд успеаја да ги тргнат …

Исланд ги победи банките и корумпираните политичари Прочитај повеќе »

Исланд воведува забрана за обрежување деца

Пратениците на Исланд предложија измени и дополнувања во законот со кој се забранува обрежување бебиња, пракса вообичаена кај еврејските и муслиманските заедници. Ако законот се …

Исланд воведува забрана за обрежување деца Прочитај повеќе »

Кружи приказната дека Исланд плаќа по 5000 долари месечно, ако се ожените за некоја од тамошните девојки

Последните денови низ интернетот се прошири веста која воодушевувачки ја дочекаа сите момчиња желни за лесна заработувачка, и витки русокоси жени од далечниот север. Според …

Кружи приказната дека Исланд плаќа по 5000 долари месечно, ако се ожените за некоја од тамошните девојки Прочитај повеќе »