Кит

Море исфрли бел грбав кит во Австралија

Морето во австралиската држава Викторија исфрлило труп на албино грбав кит. На плажата Малакота на источниот брег на Викторија вчера се појавило безживотно тело, а многу …

Море исфрли бел грбав кит во Австралија Прочитај повеќе »

Поради руско супер-торпедо, Американците го менуваат поредокот во флотата

Руското торпедо 65-76А „Кит“ со калибар 655 мм е најмоќното на светот, велат претставници на произведувачот на оружјето „Gidropribor“. „Никој нема такво оружје. Едно тропедо …

Поради руско супер-торпедо, Американците го менуваат поредокот во флотата Прочитај повеќе »

Кит убиец го разбира човековиот говор

Освен што се најголеми суштества на планетава, китовите се познати и по мошне развиените комуникациски вештини, кои се различни кај секоја единка. Новиот експеримент покажа …

Кит убиец го разбира човековиот говор Прочитај повеќе »

(видео) Кит спаси девојка од морски лав во Пацификот

Девојката Нен Наузер, која нуркала во океанските длабочини на Пацификот, била нападната од морски лав, а останала жива благодарение на огромен грбав кит, кој ја …

(видео) Кит спаси девојка од морски лав во Пацификот Прочитај повеќе »

Научници следеа мрша од кит и наидоа на гнездо на џиновски ајкули во океанот

Истражувачката подморница „Сината планета 2“ следела мрша од кит која некое време лебдела на површината на Атлантскиот Океан и наишла на група ајкули. Кога научниците …

Научници следеа мрша од кит и наидоа на гнездо на џиновски ајкули во океанот Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Огромен кит залута меѓу бродовите и доковите!

Во марината на калифорнискиот град Вентура, среде бел ден, се појави огромен кит, кој залута меѓу бродовите и доковите. Цел настан е снимен од воздух, …

(ВИДЕО) Огромен кит залута меѓу бродовите и доковите! Прочитај повеќе »