кореја

Музичка ѕвезда од Кореја најдена мртва во својот дом

Корејската музичка ѕвезда Гоо Хара е најдена мртва во својот дом во Сеул. Полицијата верува дека станува збор за самоубиство, откако и пред шест месеци …

Музичка ѕвезда од Кореја најдена мртва во својот дом Прочитај повеќе »

Пронајдена необична радиоактивна честичка во атмосферата

Необична честичка која содржи мала количина на збогатен ураниум, а која е дел од нуклеарни горива и бомби, била пронајдена во атмосферата над Алеутските острови …

Пронајдена необична радиоактивна честичка во атмосферата Прочитај повеќе »

(Фото) Млади лизгачи од Северна Кореја на фестивал во Пјонгјанг

Младите спортисти во уметничко лизгање настапуваат на фестивалот во Пјонгјанг, кој го прославува претстојниот роденден на покојниот лидер, Ким Џонг Ила. Таткото на Ким Џонг-ун …

(Фото) Млади лизгачи од Северна Кореја на фестивал во Пјонгјанг Прочитај повеќе »

Македонија ќе има тројца претставници на Олимпијадата во Јужна Кореја

Ставре Јада ќе го носи државното знаме на отворањето на 23. Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Олимпијадата во Јужна Кореја ќе биде отворена на …

Македонија ќе има тројца претставници на Олимпијадата во Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Северна Кореја киднапирала американски воен брод

Пред точно 50 години Северна Кореја за првпат на дело ја покажа својата моќ и зошто никогаш не треба да биде предизвикана. Морнарицата на Пјонгјанг …

Северна Кореја киднапирала американски воен брод Прочитај повеќе »

Меѓународната вселенска станица улови НЛО над Северна Кореја

Теоретичарите на загвор, веднаш кренаа прашина по забележувањето на објект во вид на НЛО, како лета на воздушниот простор на Северна Кореја. Голем број на …

Меѓународната вселенска станица улови НЛО над Северна Кореја Прочитај повеќе »

Америка ја почнува најголемата воена вежба во историјата против Северна Кореја

Досега „најголемата воена вежба“ ќе биде симулација на инвазија врз Пјонгјанг. Американските и јужнокорејските сили ќе вежбаат симулација на целосна војна со Северна Кореја. Најмалку …

Америка ја почнува најголемата воена вежба во историјата против Северна Кореја Прочитај повеќе »

Во Северна Кореја масовна евакуација на населението

Во Северна Кореја се одржани масовни воени вежби од типот евакуација на населението, нешто што би можело да биде поврзано со подготовките за војна, пишува …

Во Северна Кореја масовна евакуација на населението Прочитај повеќе »

Американскиот студент Вормбир не бил мачен во Северна Кореја

Американскиот студент Вормбир беше затвореник во Северна Кореја во периодот од јануари 2016 година до неговото ослободување на 15 јуни. Вормбир (22) е вратен во …

Американскиот студент Вормбир не бил мачен во Северна Кореја Прочитај повеќе »

Му дозволија да ја снима Северна Кореја од воздух – Една работа е очигледна, но и најчудна

Северна Кореја ќе им овозможи на туристите да ја посетат нивната земја, но нивното патување е строго ограничено. Ретките снимки од главниот град на Северна …

Му дозволија да ја снима Северна Кореја од воздух – Една работа е очигледна, но и најчудна Прочитај повеќе »

Кинеските весници – Кина ќе ги спречи САД, ако се одлучат да ја нападнат Северна Кореја

Ако Северна Кореја го почне нападот со кој и се заканува на САД, Кина би требала да остане неутрална, но, доколку САД прв нападне и …

Кинеските весници – Кина ќе ги спречи САД, ако се одлучат да ја нападнат Северна Кореја Прочитај повеќе »

Зошто Северна Кореја толку ја мрази Америка?

На Северна Кореја се фрлени повеќе бомби и напалм бомби, отколку во периодот низ целата Втора светска војна на Јапонија… Севернокорејското население веќе шеста деценија …

Зошто Северна Кореја толку ја мрази Америка? Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Американците го поддржуваат Трамп да ја бомбардира Северна Кореја – Но, имаат проблем да ја најдат на карта

Американците трагајќи по Северна Кореја, на картата ги покажуваа Канада, Оман, Казахстан, Аргентина, Иран, Австралија, Бразил, Кина…Американската состојба на умот е специфична и не се …

(ВИДЕО) Американците го поддржуваат Трамп да ја бомбардира Северна Кореја – Но, имаат проблем да ја најдат на карта Прочитај повеќе »

ЛИЦЕМЕРИЕ: Америка тестираше ракета со поголем дострел од онаа на Северна Кореја – Никој не и се закани со војна

Лансирањето е изведено пред некој ден во Калифорнија. Ракетата е лансирана од воздухопловната база „Wanderberg“ која се наоѓа покрај Лос Анџелес, јавува ABC News, повикувајќи …

ЛИЦЕМЕРИЕ: Америка тестираше ракета со поголем дострел од онаа на Северна Кореја – Никој не и се закани со војна Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Сенаторот повика на уништување на Северна Кореја и го цитираше Трамп – Америка е подготвена за војна со „жолтите“

Доналд Трамп е подготвен за војна со Северна Кореја, изјави сенаторот Линдзи Грахам. Претседателот попрво би влегол во војна да ја уништи Северна Кореја, отколку …

(ВИДЕО) Сенаторот повика на уништување на Северна Кореја и го цитираше Трамп – Америка е подготвена за војна со „жолтите“ Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Ракетата на Северна Кореја, за малку ќе погодеше патнички авион!

Интерконтиненталната ракета, која во петокот беше испалена од страна на Северна Кореја можеше да го погоди патничкиот авион, јавува ABC News. Балистичката ракета на Северна …

(ВИДЕО) Ракетата на Северна Кореја, за малку ќе погодеше патнички авион! Прочитај повеќе »

(ФОТО) Во Јужна Кореја постои парк преполн со огромни пен**и

Добредојдовте во Хаесхинданг Парк, познат под името Парк на пенисот. Паркот дури е дигнат во спомен на прекрасното младо девојче чиј љубовник (рибар) отишол да …

(ФОТО) Во Јужна Кореја постои парк преполн со огромни пен**и Прочитај повеќе »

Трамп подготвува можен напад над Северна Кореја

„Добата на стратешкото трпение со севернокорејскиот режи е при крај“, изјави Трамп. Претседателот Доналд Трамп одржал одвоени телефонски разговори со челниците на Јапонија и Кина. …

Трамп подготвува можен напад над Северна Кореја Прочитај повеќе »

Scroll to Top