македонија

Во Македонија ќе се одржи првенство во фрлање авиончиња од хартија

Од 27 март до 1 април, во Скопје ќе се одржи националното првенство во фрлање авиончиња од хартија. Победниците ќе се пласираат на Светското финале …

Во Македонија ќе се одржи првенство во фрлање авиончиња од хартија Прочитај повеќе »

(Видео) Ракометарот на Црна Гора Марко Ласица по натпреварот со Македонија ги плукаше македонските навивачи

Голем инцидент се случи по натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора на Европското првенство во Дебрецин. За време на прославата на победата, еден од ракометарите …

(Видео) Ракометарот на Црна Гора Марко Ласица по натпреварот со Македонија ги плукаше македонските навивачи Прочитај повеќе »

По поразот од Црна Гора, Македонија е елиминирана од Европско

Ракометната репрезентација на Македонија го доживеа и вториот пораз на ЕП, откако загуби од Црна Гора со 24:28. Никола Митревски со 10 одбрани и Велкоски со …

По поразот од Црна Гора, Македонија е елиминирана од Европско Прочитај повеќе »

ЕХФ парично ја казни Македонија со 2.000 евра

Европската ракометна федерација (ЕХФ), парично ја казни македонската репрезентација со 2000 евра уште по првиот меч на Европското првенство. Македонија беше казнета затоа што ракометарите …

ЕХФ парично ја казни Македонија со 2.000 евра Прочитај повеќе »

Пет од македонските ракометари се позитивни на коронавирус пред почетокот на ЕП

Пет од македонските ракометари се позитивни на коронавирус пред почетокот на Европското првенство кое ќе се игра во Унгарија и Словачка. Од Ракометната федерација велат …

Пет од македонските ракометари се позитивни на коронавирус пред почетокот на ЕП Прочитај повеќе »

Македонските фудбалери се искачија за седум места на ФИФА-листата

Македонската фудбалска репрезентација се искачи за 7 места на ФИФА-листата. Промената се случи по двете победи на Македонија овој месец на квалификациите за Светското, па …

Македонските фудбалери се искачија за седум места на ФИФА-листата Прочитај повеќе »

По одличната игра за Македонија, Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани да го купат Елмас

Шпанските тимови Реал Мадрид и Барселона се заинтересирани да го купат македонскиот фудбалер Елиф Елмас, пишува „Газета дело спорт“. Играчот на Наполи го привлече вниманието …

По одличната игра за Македонија, Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани да го купат Елмас Прочитај повеќе »

(Видео) Нова фудбалска историја, Македонија оди на бараж за Светско по победата над Исланд

Македонија по победата над Исланд со 3:1 обезбеди бараж за Светското првенство во Катар кое ќе се игра следната година. Нашите фудбалери за првпат изборија …

(Видео) Нова фудбалска историја, Македонија оди на бараж за Светско по победата над Исланд Прочитај повеќе »

(Видео) Андонова како Шакири против Англија, со гол од корнер ѝ донесе победа на Македонија

Фудбалерката Наташа Андонова постигна убав погодок за Македонија на гости кај Летонија, во квалификациите за Светското првенство. Таа даде гол од корнер за победа на …

(Видео) Андонова како Шакири против Англија, со гол од корнер ѝ донесе победа на Македонија Прочитај повеќе »

Млади македонски научници добија награда од НАСА за илустрација на истражување на вселенската сонда Луси

Македонскиот тим „Девилиш“ викендов доби награда од американската вселенска агенција НАСА, за нивното учество на натпреварот NASA Space Apps Challenge. Tие добија награда за илустрација …

Млади македонски научници добија награда од НАСА за илустрација на истражување на вселенската сонда Луси Прочитај повеќе »

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведски Малме, Ердал Ракип, да игра за Македонија

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведскиот тим Малме, Ердал Ракип, да игра за сениорскиот тим на Македонија. Станува збор за 25-годишен фудбалер од средниот …

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведски Малме, Ердал Ракип, да игра за Македонија Прочитај повеќе »

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата

Македонија падна за две места на ФИФА ранг листата. По трите нерешени натпреари во квалификациите за Светското првенство, фудбалерите на Благоја Милевски, сега се наоѓаат …

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата Прочитај повеќе »

Мрме од трибини ја бодреше Македонија против Романија

Синоќа фудбалерите на Македонија на арената „Тодор Проески“ имаа поддршка од нивниот поранешен селектор Игор Ангеловски Мрме. Натпреварот против Романија во квалификациите за Светското првенство …

Мрме од трибини ја бодреше Македонија против Романија Прочитај повеќе »

Никогаш не сум бил гневен како на полувремето, рече селекторот на Исланд, по мечот со Македонија

Македонија вчера одигра нерешено, 2:2, против Исланд, а тренерот на домашниот тим, Арнар Видардсон, рече дека никогаш не бил толку гневен како на полувремето. Тој …

Никогаш не сум бил гневен како на полувремето, рече селекторот на Исланд, по мечот со Македонија Прочитај повеќе »

Македонија одигра без голови против Ерменија во квалификациите за Светското првенство

Македонија одигра без голови во денешниот натпревар против Ерменија, на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, во рамките на 4-то коло во квалификациите за Светското …

Македонија одигра без голови против Ерменија во квалификациите за Светското првенство Прочитај повеќе »

Македонија загуби од Словачка во претквалификациите за СП 2023

Македонската кошаркарска репрезентација го загуби последниот натпревар во претквалификациите за Светското првенство 2023 година од Словачка со 71:88. Избраниците на Драган Бајиќ и покрај порзот, ќе …

Македонија загуби од Словачка во претквалификациите за СП 2023 Прочитај повеќе »

(Фото) Џамбазов лут на пироманите: Штом толку сакаш оган, во оган ќе завршиш

Изминатиот период Македонија ја зафатија големи пожари, а по тој повод се јави и актерот и шоумен Игор Џамбазов, кој со фотографија од популарната серија …

(Фото) Џамбазов лут на пироманите: Штом толку сакаш оган, во оган ќе завршиш Прочитај повеќе »

Чолаковски: Гордост е да се игра за земјата на моите родители, земјата што ја носам во срцето

Младиот фудбалер на австралискиот шампион Мелбурн, Стефан Чолаковски, ја прифати поканата на Фудбалската Федерација на Македонија за настап на македонската фудбалска селекција до 21 година. …

Чолаковски: Гордост е да се игра за земјата на моите родители, земјата што ја носам во срцето Прочитај повеќе »

Елмас одговараше на прашања на фановите, идол му бил Роналдињо, обожава да јаде пица и сака да игра уште едно Европско со Македонија

Еден од најдобрите фудбалери на Македонија, Ељиф Елмас, одговараше на прашањата на фановите кои му ги постаивја преку каналот на неговиот тим Наполи. Тој им …

Елмас одговараше на прашања на фановите, идол му бил Роналдињо, обожава да јаде пица и сака да игра уште едно Европско со Македонија Прочитај повеќе »

Да не беше Прилеп, немаше да видам снег, прилепска снаа од Кенија раскажува колку го сака градот и македонската храна

Емили Ањанго Аума е жена која е дојдена во Македонија од Кенија. Таа тука живее веќе неколку години и е мажена со приплчанец. Тие заедно …

Да не беше Прилеп, немаше да видам снег, прилепска снаа од Кенија раскажува колку го сака градот и македонската храна Прочитај повеќе »