македонија

По поразот од Аргентина, ракометарите се враќаат со најлошиот резултат за Македонија на светските првенства

Ракометарите на Македонија го загубија и третиот натпревар во Ф-групата на Светското првенство во Крагов, овој пат од Аргентина со 35:26. Ракометарите на Кире Лазаров и …

По поразот од Аргентина, ракометарите се враќаат со најлошиот резултат за Македонија на светските првенства Прочитај повеќе »

(Видео) Цеца се расплака во „Ѕвездите на Гранд“ по настапот на скопјанецот Бојан Илиевски, ја потресе неговата животна приказна

Пејачот од Македонија, Скопјанецот Бојан Илиевски настапи вчера во „Ѕвездите на Гранд“. 22 годишниот пејач дојде со баба му и имаше одличен настап, но најмногу …

(Видео) Цеца се расплака во „Ѕвездите на Гранд“ по настапот на скопјанецот Бојан Илиевски, ја потресе неговата животна приказна Прочитај повеќе »

Сомалиец дал отказ за да патува низ светот, ја засакал Македонија и решил да остане во Драчево

Мустафа Ахмед  од Сомалија  досега има посетено повеќе од 30 земји низ светот. Тој рече дека дал отказ од работното место само за да може …

Сомалиец дал отказ за да патува низ светот, ја засакал Македонија и решил да остане во Драчево Прочитај повеќе »

Вучиќ: На Европското навивавме за Македонија, сега на Светското очекувам Македонците да скокаат за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, очекува голема поддршка од Македонците за Србија на Мундијалот во Катар. Вечерва со почеток од 20:00 часот го играат првиот …

Вучиќ: На Европското навивавме за Македонија, сега на Светското очекувам Македонците да скокаат за Србија Прочитај повеќе »

Средношколци од Македонија освоија трето место на натпревар по роботика во Женева

Горазд Петковски, Виктор Ванчов, Горјан Анѓушев, Горијан Стаматовски и Јаков Спировски се петмината средношколци кои освоија трето место на меѓународниот натпревар по роботика во олимписки …

Средношколци од Македонија освоија трето место на натпревар по роботика во Женева Прочитај повеќе »

Поранешните светски шампиони Англија и Италија ќе дојдат во Македонија за Европското 2024

Фудбалската репрезентација на Македонија денес ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2024. Денеска се одржа ждребот, а Македонија се најде во групата Ц, …

Поранешните светски шампиони Англија и Италија ќе дојдат во Македонија за Европското 2024 Прочитај повеќе »

Кадетите на Македонија го освоија ЕХФ-шампионатот и обезбедија пласман на Европско и Светско

Кадетската машка репрезентација на Македонија го освои MEN’S 18 EHF CHAMPIONSHIP 2022 LAT. Денес во финалниот натпревар на шампионатот против репрезентацијата на Швајцарија, Македонија победи со …

Кадетите на Македонија го освоија ЕХФ-шампионатот и обезбедија пласман на Европско и Светско Прочитај повеќе »

(Видео) Сале СРВ за 2 август објави нова песна „Македонија“

Пејачот Сашко Андриески, познат како Сале-Рокер, за 2 август објави нова песна, „Македонија“. Станува збор за рокерска, патриотска песна, чиј автор е Сале. Текстот е …

(Видео) Сале СРВ за 2 август објави нова песна „Македонија“ Прочитај повеќе »

Кошаркарките на Македонија изгубија на Европско во Софија со 67 коша разлика од Португалија

Женската јуниорска кошаркарска репрезентација на Македонија изгуби на Европското првенство, кое се игра во Бугарија, со 67 поени (27-94) од Португалија. Најмногу кошеви постигнаа Марија …

Кошаркарките на Македонија изгубија на Европско во Софија со 67 коша разлика од Португалија Прочитај повеќе »

Вилијам Болдвин ќе снима филм во Македонија

Холивудксиот актер Вилијам Болдвин откако ја најави соработката со српските актери за продолжение на серијата „Јужни ветар“, замина за Косово каде ќе продолжи снимањето на …

Вилијам Болдвин ќе снима филм во Македонија Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА објави видео од Македонија кое го сними од вселената

Од Американската вселенска агенција НАСА објавија видео со кадри од Преспанскиот Регион и од Охридското и Преспанското Езеро снимени од вселената. Кадрите беа снимени од …

(Видео) НАСА објави видео од Македонија кое го сними од вселената Прочитај повеќе »

Страшно е да загубите од една Македонија, рече Фиго по елиминацијата на Италија од Светско

Португалскиот фудбалер и легендарен играч на Барселона и Реал Мадрид, Луис Фиго, додека зборуваше за мундијалските баражи, се осврна и на поразот на Италија од …

Страшно е да загубите од една Македонија, рече Фиго по елиминацијата на Италија од Светско Прочитај повеќе »

Италија, иако беше исфрлена од Македонија, сепак би можела да оди на Светско

Италијанските медиуми во средата ја пренесоа веста дека Италија сепак би можела да оди на Светско, иако беше исфрлена од Македонија. Ова би можело да …

Италија, иако беше исфрлена од Македонија, сепак би можела да оди на Светско Прочитај повеќе »

Роналдо се изнервира пред мечот со Македонија, сите ме прашувате едно исто

Кристијано Роналдо се изнервира на пресот со новинарите пред натпреварот со Македонија, на кој зборуваше за продолжувањето на кариерата и дали ова ќе биде негов …

Роналдо се изнервира пред мечот со Македонија, сите ме прашувате едно исто Прочитај повеќе »

По победата над Романија, ракометарите заминаа за Букурешт

Македонските ракометари синоќа ја победија Романија со 30:22 во рамки на баражот за место на Мундијалот во 2023 година кој ќе се игра во Полска …

По победата над Романија, ракометарите заминаа за Букурешт Прочитај повеќе »

Во Македонија ќе се одржи првенство во фрлање авиончиња од хартија

Од 27 март до 1 април, во Скопје ќе се одржи националното првенство во фрлање авиончиња од хартија. Победниците ќе се пласираат на Светското финале …

Во Македонија ќе се одржи првенство во фрлање авиончиња од хартија Прочитај повеќе »

(Видео) Ракометарот на Црна Гора Марко Ласица по натпреварот со Македонија ги плукаше македонските навивачи

Голем инцидент се случи по натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора на Европското првенство во Дебрецин. За време на прославата на победата, еден од ракометарите …

(Видео) Ракометарот на Црна Гора Марко Ласица по натпреварот со Македонија ги плукаше македонските навивачи Прочитај повеќе »

По поразот од Црна Гора, Македонија е елиминирана од Европско

Ракометната репрезентација на Македонија го доживеа и вториот пораз на ЕП, откако загуби од Црна Гора со 24:28. Никола Митревски со 10 одбрани и Велкоски со …

По поразот од Црна Гора, Македонија е елиминирана од Европско Прочитај повеќе »