песни

Трагични приказни во најпопуларните ексју песни

Песната „Ту ноч кад си се удавала“ е една од најубавите балади на „Прљаво казалиште“ и има тажна приказна. Се зборува дека Јасенко Хоура, лидерот …

Трагични приказни во најпопуларните ексју песни Прочитај повеќе »

Мирослав Илиќ забрани да се пеат неговите песни на „Ѕвездите на Гранд“

Српскиот пејач Мирослав Илиќ наводно одлучил да забрани изведби на неговите песни во шоуто „Ѕвездите на Гранд“, односно во сите формати на таа продукција, а …

Мирослав Илиќ забрани да се пеат неговите песни на „Ѕвездите на Гранд“ Прочитај повеќе »

Борис и Билјана препеаја стари македонски песни

Борис и Билјана Димови снимија нов музички проект со група „Астрион“. Тие снимија емисија во која испеаја неколку познати фолк-хитови и подзаборавени македонски песни, но …

Борис и Билјана препеаја стари македонски песни Прочитај повеќе »

Аки Ракимовски ги изненади гледачите на ХРТ со македонски народни песни

Легендарниот пејачки фронтмен на групата „Парни ваљак“, Аки Ракимовски, имаше свое учество во новата забавно музичка емисија „А страна“ а она што ја изненади публиката …

Аки Ракимовски ги изненади гледачите на ХРТ со македонски народни песни Прочитај повеќе »

Легенда на сите времиња – По овие песни ќе го паметиме покојниот пејач

Србија тагува поради смртта на Предраг Цуне Гојковиќ, еден од најдобрите пејачи на народна музика кој почина на 85-годишна возраст. Зад себе овој уметник остави …

Легенда на сите времиња – По овие песни ќе го паметиме покојниот пејач Прочитај повеќе »