топ

УНЕСКО ја прогласи Одеса за светско културно наследство

Украинскиот град Одеса прогласен е за светско културно наследство, соопштија од УНЕСКО. За време на руската агресија овој град неколкупати беше бомбардиран. „Прогласувањето на Одеса …

УНЕСКО ја прогласи Одеса за светско културно наследство Прочитај повеќе »

(Видео) Најголемиот авион во светот има крила подолги од фудбалско игралиште и постави рекорд со пробен лет од 6 часа

„Д Рок“ е најголемиот авион во светот. Овој авион има крила подолги од фудбалско игралиште и има шест мотори. Авионот го заврши 6 часовниот пробен …

(Видео) Најголемиот авион во светот има крила подолги од фудбалско игралиште и постави рекорд со пробен лет од 6 часа Прочитај повеќе »

Мохе е град во кој температурата се симнува до -53 и топлата вода замрзнува во воздухот

Температурите во најсеверниот град во Кина, Мохе паднаа на -53 степени Целзиусови, што е најстудената температура досега забележана, соопштија метеоролозите. Сместен во североисточната провинција Хеилонгџијанг, …

Мохе е град во кој температурата се симнува до -53 и топлата вода замрзнува во воздухот Прочитај повеќе »

Луѓето што користат знаковен јазик може да ги разберат гестикулациите на шимпанзата, тврдат научници

Луѓето кои користат знаковен јазик може да ги разбираат гестовите што дивите бонобо шимпанза ги користат меѓу себе, заклучиле истражувачи од новата видео-студија во која …

Луѓето што користат знаковен јазик може да ги разберат гестикулациите на шимпанзата, тврдат научници Прочитај повеќе »

Ти посакувам повеќе причини за насмевка во иднина, му посака Олена на Володимир за неговиот 45. роденден

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денес го прославува 45. роденден, а неговата сопруга Олена му испрати емотивна порака која ја сподели со јавноста. „Често ме прашуваат …

Ти посакувам повеќе причини за насмевка во иднина, му посака Олена на Володимир за неговиот 45. роденден Прочитај повеќе »

Жена го обвинува Мајк Тајсон дека ја силувал во лимузина во Њујорк

Боксерскиот шампион во тешка категорија Мајк Тајсон обвинет е за силување на жена во ’90-те години. Тужбата ја поднела жената во судот во Њујорк овој …

Жена го обвинува Мајк Тајсон дека ја силувал во лимузина во Њујорк Прочитај повеќе »

Тристан де Куња е најосамениот остров во светот со 250 жители, патувањето до таму трае шест дена

Затскриениот остров Тристан да Куња изгледа како некој да го спуштил сред Атлантскиот Океан на Света Елена, зависна територија на Обединетото Кралство на Велика Британија …

Тристан де Куња е најосамениот остров во светот со 250 жители, патувањето до таму трае шест дена Прочитај повеќе »

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“

Се појави босанската верзија на популарната игра Супер Марио, чиј главен лик Мујо има само една цел – да стигне до Неум, единствениот град во …

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“ Прочитај повеќе »

Доџа Кет го покри телото со 30.000 сваровски-кристали за Модната недела во Париз

Пејачката Доџа Кет на црвениот тепих на Модната недела во Париз се појави во креација на која имаше 30 илјади рачно поставени Сваровски кристали. Таа …

Доџа Кет го покри телото со 30.000 сваровски-кристали за Модната недела во Париз Прочитај повеќе »

Фонтаната „Ди Треви“ во Рим неделно собира 1.500 евра помалку од лани

Од најголемата туристичка атракција во Рим Фонтата ди Треви неделно се собираат околу 1.500, а годишно милион евра. Туристите веруваат дека нивните желби ќе се …

Фонтаната „Ди Треви“ во Рим неделно собира 1.500 евра помалку од лани Прочитај повеќе »

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни

Шестмина поранешни и сегашни вработени во Тик ток потврдија за „Форбс“ дека одредени вработени во Тик ток овозможуваат видеата на социјалната мрежа да станат светски …

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни Прочитај повеќе »

(Видео) Момче падна од балкон на концертот на Дрејк

Раперот Дрејк бил принуден да го прекине концертот во театарот Аполо во њујоршкиот Харлем во неделата, откако еден од неговите обожаватели паднал од балкон на …

(Видео) Момче падна од балкон на концертот на Дрејк Прочитај повеќе »

Aктерот Лисиен Лавискомте во здолниште и џемпер на Модната недела во Париз

По Бред Пит, Сем Хеунг и Роберт Патисон кои на црвениот тепих на филмски премиери се појавија во сукњи, актерот Лисиен Лавискомте на пристигнувањето на …

Aктерот Лисиен Лавискомте во здолниште и џемпер на Модната недела во Париз Прочитај повеќе »

Хороскоп за 24 јануари: нова љубов за Ракот, зголемени трошоци за Близнаците

Овен Многу е важно да не се откажувате без разлика колку препреки се пред вас. Не се откажувајте од борбата за сопствените цели. Љубов: ќе …

Хороскоп за 24 јануари: нова љубов за Ракот, зголемени трошоци за Близнаците Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата

Инстаграм најави нова функција наречена „Тивок режим“, која има за цел да им помогне на корисниците да се одморат од апликацијата. Функцијата овозможува дојдовните известувања …

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата Прочитај повеќе »

Топ-10 дестинации за 2023 година според „Трип адвајзер“

Добро познатата платформа на Трип Адвајзер за оценување на угостителски објекти, услуги како што се екскурзии и тури и дестинации, неодамна објави листа на најдобри …

Топ-10 дестинации за 2023 година според „Трип адвајзер“ Прочитај повеќе »

Scroll to Top