велика британија

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле

Иако навидум не се разликува многу од другите европски држави, секојдневието на Британците сепак крие и забавни детали што многу се разликуваат од она на …

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле Прочитај повеќе »

(Фото) Група активисти се залепија со суперлепак во парламентот во Велика Британија

Група активисти и припадници на климатското движење „Побуна против изумирањето“, Extinction Rebellion, упаднаа денес во салата за заседание на Долниот дом во британскиот парламент и се …

(Фото) Група активисти се залепија со суперлепак во парламентот во Велика Британија Прочитај повеќе »

Тамара Еклстоун нуди седум милиони евра за информација што ќе помогне да ѝ се врати накитот што ѝ беше украден

Ќерката на шефот на Формула 1, Берни Еклстоун и Славица Еклстоун, Тамара, понудила награда од седум милиони евра за информација која би можела да помогне …

Тамара Еклстоун нуди седум милиони евра за информација што ќе помогне да ѝ се врати накитот што ѝ беше украден Прочитај повеќе »

Принцот Хари жали што веќе не е во војска, но е подготвен да ѝ помогне на Украина, тврди експерт од кралското семејство

Британските медиуми денес ја пренесоа изјавата на експерт од кралското семејство, новинар и автор Нил Шон, кој во својот најнов подкаст рече дека принцот Хари …

Принцот Хари жали што веќе не е во војска, но е подготвен да ѝ помогне на Украина, тврди експерт од кралското семејство Прочитај повеќе »

Опасен предизвик се шири на „Тик-ток“, десетгодишно девојче заврши во болница

Десетгодишно девојче од Хартфордшир, Велика Британија, е жртва на опасен предизвик што сè уште се шири на апликацијата „Тик-ток“. Сакајќи да испроба трик со дезодоранс, …

Опасен предизвик се шири на „Тик-ток“, десетгодишно девојче заврши во болница Прочитај повеќе »

Украинците сакаат да бидат домаќини на Евровизија, не се согласуваат со одлуката на ЕБУ

Украина која победи на Евровизија ја осуди во петокот одлуката на Европската радиодифузна унија ЕБУ, да ѝ се одземе улогата на домаќин следната година. Од …

Украинците сакаат да бидат домаќини на Евровизија, не се согласуваат со одлуката на ЕБУ Прочитај повеќе »

Украина догодина нема да биде домаќин на Евросонг

Украина нема да биде домаќин на Евросонг во 2023 година, соопштија од Европската радиодифузна унија. Потенцијален кандидат за домаќин би можела да биде Велика Британија, …

Украина догодина нема да биде домаќин на Евросонг Прочитај повеќе »

Асанж ќе биде испорачан во САД, ќе му се суди за шпионажа

Државната секретарка на Велика Британија, Прити Пател, донесе одлука основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде депортиран во САД. Таа во петокот потпиша наредба со …

Асанж ќе биде испорачан во САД, ќе му се суди за шпионажа Прочитај повеќе »

Кевин Спејси доброволно ќе стигне во Велика Британија, убеден сум дека можам да ја докажам мојата невиност

Откако Велика Британија побара испорачување на холивудскиот актер Кевин Спејси, по четирите обвиненија за сексуална злоупотреба, актерот преку својот портпарол, за емисијата „ Гуд морнинг …

Кевин Спејси доброволно ќе стигне во Велика Британија, убеден сум дека можам да ја докажам мојата невиност Прочитај повеќе »

Велика Британија ќе бара од САД да им го испорачаат Кевин Спејси за да одговара за сексуалните напади

Државното обвинителство на Велика Британија ги одобри четирите обвинувања за сексуален напад против американскиот глумец Кевин Спејси, пренесе GBnews. Британската влада сега сериозно ја разгледува можноста …

Велика Британија ќе бара од САД да им го испорачаат Кевин Спејси за да одговара за сексуалните напади Прочитај повеќе »

Кралицата Елизабета има подготвен говор во случај да избие Трета светска војна

Британската кралица Елизабета Втора има подготвен говор во случај да избие Трета светска војна. Националниот архив на Велика Британија во 2013 година објави дека е …

Кралицата Елизабета има подготвен говор во случај да избие Трета светска војна Прочитај повеќе »

Борис Џонсон си организирал и роденденска забава за време на заклучувањето: се собравме на десетина минути, се правдаат од неговиот кабинет

Британскиот премиер Борис Џоносон организирал и забава за неговиот роденден во време на првото заклучување воведено поради Ковид-19 во јуни 2020 година. Во тоа време …

Борис Џонсон си организирал и роденденска забава за време на заклучувањето: се собравме на десетина минути, се правдаат од неговиот кабинет Прочитај повеќе »

Мраз го скрши стаклото во пилотската кабина на авион на 11.000 метри височина

Мраз го скршил стаклото на пилотската кабина на авионот на компанијата „Бритиш ервејз“, додека летале на 11.000 метри надморска височина. Парчето мраз удрило во стаклото …

Мраз го скрши стаклото во пилотската кабина на авион на 11.000 метри височина Прочитај повеќе »

Новите згради во Британија во иднина ќе мораат да имаат и полначи за автомобили

Новите згради во Велика Британија во иднина ќе мораат да бидат градени и да имаат и полначи на автомобили. Ова е одлучено со носењето на …

Новите згради во Британија во иднина ќе мораат да имаат и полначи за автомобили Прочитај повеќе »

Поради короната и брегзит има недостиг на бензин и дизел низ цела Велика Британија

Бензиските пумпи и „Бритиш петрол“ и американскиот ExxonMobil се затворени во Велика Британија поради проблемите со испорака на гориво, затоа што на компаниите им недостигаат …

Поради короната и брегзит има недостиг на бензин и дизел низ цела Велика Британија Прочитај повеќе »

Четиринаесетгодишно девојче само ја обиколи Велика Британија со едрилица, парите кои ги собрала ќе ги донира во добротворни цели

Четиринаесетгодишната Кејти Мекејб од Тошам, со својата едрилица ја обиколи цела Велика Британија. Таа почнала со пловидбата на крајот на јуни од Ексмаут, а се …

Четиринаесетгодишно девојче само ја обиколи Велика Британија со едрилица, парите кои ги собрала ќе ги донира во добротворни цели Прочитај повеќе »

И покрај казната од 10 секунди, Хамилтон победи на трката на Силверстон

Британецот Луис Хамилтон победи на трката за Големата награда на Велика Британија и покрај тоа што мораше уште на почетокот мораше да ја отслужи казната …

И покрај казната од 10 секунди, Хамилтон победи на трката на Силверстон Прочитај повеќе »

Елтон Џон тргнува на проштална турнеја

Британскиот пејач Елтон Џон следната година ќе ја продолжи својата последна турнеја низ Европа и Северна Америка, која беше прекината поради пандемијата со коронавирусот. Пејачот …

Елтон Џон тргнува на проштална турнеја Прочитај повеќе »

Дајана ќе беше жива да не останеше во Париз: Нови детали од несреќата на принцезата

Принцезата Дајана денес можеби ќе беше жива, ако се вратела во Велика Британија наместо што го продолжила својот престој во Париз, вели нејзиниот поранешен возач Колин …

Дајана ќе беше жива да не останеше во Париз: Нови детали од несреќата на принцезата Прочитај повеќе »

Scroll to Top