вселена

Кинезите на Месечината открија минерал што може да се користи како гориво

Кинеските научници пронајдоа нов лунарен минерал во форма на кристал кој бил скриен во примероците собрани на Месечината во 2020 година. Кина е третата земја, …

Кинезите на Месечината открија минерал што може да се користи како гориво Прочитај повеќе »

Готов е првиот шампањ што ќе биде отворен во вселената

Новото шише на шампањ е специјално направено за вселенски услови. Виното Mumm Cordon Rouge Stellar е спакувано во шишиња кои се заштитени со најквалитетен алуминиум, …

Готов е првиот шампањ што ќе биде отворен во вселената Прочитај повеќе »

Нови фотографии од најголемата планета Јупитер во Сончевиот Систем

Научниците објавија слики од најголемата планета во Сончевиот Систем. Вселенскиот телескоп Џејмс Веб ги сними снимките во јули, кои покажуваат невидени погледи на северната и јужната …

Нови фотографии од најголемата планета Јупитер во Сончевиот Систем Прочитај повеќе »

(Видео) По Елон Маск и Марјан Стојановски отпатува со „БМВ“ во вселената

Низ социјалните мрежи се појави видео од пејачот Марјан Стојановски кој со своето БМВ отпатува во вселената за понатамошни истражувања и опстанок во вселената. Многу веројатно …

(Видео) По Елон Маск и Марјан Стојановски отпатува со „БМВ“ во вселената Прочитај повеќе »

Ватикан смета дека Исус Христос воскреснал за целата вселена

Научниците се блиску до одговорот на прашањето дали постојат вонземни облици на живот. Какви последици би можело да има тоа врз светската религија? Интересно е …

Ватикан смета дека Исус Христос воскреснал за целата вселена Прочитај повеќе »

Scroll to Top