земјата

Како би изгледал светот кога Земјата би се движела во спротивен правец

Дали некогаш сте се запрашале дали работите би биле поинакви кога нашата планета би се движела и ротирала во спротивен правец од оној за кој …

Како би изгледал светот кога Земјата би се движела во спротивен правец Прочитај повеќе »

Земјата не сјае од вселената како порано и тоа е последица на климатските промени, велат научниците

Група истражувачи повеќе од две децении ја проучувале вселената и нашата планета, а резултатите до кои дошле велат дека не се нималку убави. Тие откриле …

Земјата не сјае од вселената како порано и тоа е последица на климатските промени, велат научниците Прочитај повеќе »

Земјата ќе стане стаклена градина, тврди група научници

Дури и ако човештвото го намали испуштањето на стаклените гасови, како што е предвидено во Парискиот договор, самата планета би можела да ги попречи човечките …

Земјата ќе стане стаклена градина, тврди група научници Прочитај повеќе »

Сигнал кој дојде длабоко од вселената ги збуни научниците

Сигнал кој бил уловен од длабичините на вселената ги збуни научниците. Деталите од новото откритие се објавени во списанието Nature astronomy, a е наведено дека се …

Сигнал кој дојде длабоко од вселената ги збуни научниците Прочитај повеќе »

Астероид широк 900 метри денес ќе се доближи до Земјата, од НАСА велат нема причина за опасност

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека астероидот „2001F032“ денес ќе мине покрај Земјата и дека нема да има никаква опасност од судар со нашата планета. …

Астероид широк 900 метри денес ќе се доближи до Земјата, од НАСА велат нема причина за опасност Прочитај повеќе »

НАСА успешно го тестира моторот на најмоќната ракета во светот

НАСА во четвртокот успешно го тестира главниот мотор на најмоќната ракета на светот, Space Lauch System. Моторите работеле повеќе од осум минути за да го …

НАСА успешно го тестира моторот на најмоќната ракета во светот Прочитај повеќе »

Од НАСА велат дека астероид со големина на мостот Голден Стејт, ќе помине покрај Земјата на пролет

Астероид со големина на познатиот мост во Сан Франциско, Голден Стејт, ќе помине покрај Земјата, на 21 март во 17.02 часот, поточно на вториот ден …

Од НАСА велат дека астероид со големина на мостот Голден Стејт, ќе помине покрај Земјата на пролет Прочитај повеќе »

Денот во 2020 година бил пократок затоа што Земјата се вртела побргу

Минатата година забележани се 28 најбрзи денови мерени од 1960 година. Тоа е затоа што нашата планета се вртела околу својата оска неколку милисекунди побргу …

Денот во 2020 година бил пократок затоа што Земјата се вртела побргу Прочитај повеќе »

Цела вселена станува потопла, тврдат научниците

Студија објавена во списанието Astrophysical Journal открива дека не само Земјата, туку дека целата вселена станува сè потопла. Според студијата, за 10 пати е зголемена средната …

Цела вселена станува потопла, тврдат научниците Прочитај повеќе »

(Видео) Ќе завршиме како диносаурусите, следи големо истребување, ќе се спасат само неколкумина во одредени региони

Човекот ќе ја доживее истата судбина како и диносаурусите. Ќе следи големо истребување, а само малкумина  во одредени региони ќе имаат среќа да го преживеат …

(Видео) Ќе завршиме како диносаурусите, следи големо истребување, ќе се спасат само неколкумина во одредени региони Прочитај повеќе »

Откриена црна дупка во нашата Галаксија

Светски астрономи открија црна дупка во Млечниот пат. Дупката била толку голема, што го довела во прашање постоечкиот модел на развој на ѕвездите, велат астрономите. …

Откриена црна дупка во нашата Галаксија Прочитај повеќе »

Човештвото ги потроши природните ресурси на планетата

Според пресметката на Мрежата за глобален еколошки отпечаток, човештвото денес ги има потрошено сите природни богатства кои планетата ги има на располагање за оваа година. …

Човештвото ги потроши природните ресурси на планетата Прочитај повеќе »

Земјата ѕвонела 20 минути, научниците збунети

На 11 ноември светските научници преку мерни инструменти уловиле мистериозен звук во длабочините на Земјата. Не знаат од што би можело да биде предизвикан звукот, …

Земјата ѕвонела 20 минути, научниците збунети Прочитај повеќе »

Сонцето ќе ја уништи Земјата, вели научникот Џулијан Скандер

Научникот Џулијан Скандер од Универзитетот „Сасекс“ излезе со свои прогнози за Сонцето и иднината на Земјата. Тој вели дека Ѕвездата ќе сјае се посилно се …

Сонцето ќе ја уништи Земјата, вели научникот Џулијан Скандер Прочитај повеќе »

(Видео) Научникот Мајкл Хорн тврди дека за десет години во Земјата ќе удри астероид

Американскиот научникот и филмски режисер Мајкл Хорн тврди дека за период од десет години во земјата ќе удри астероидот под името „Апофис“, или познат како …

(Видео) Научникот Мајкл Хорн тврди дека за десет години во Земјата ќе удри астероид Прочитај повеќе »

(Видео) Вонземјани ја посетиле Земјата, откриени докази во Африка

Во новата студија направена во Центарот за молекуларна биофизика во Франција (CNRS) научницит еоткриле вонземјанска органска материја која, како што велат, била заробена во вулканските …

(Видео) Вонземјани ја посетиле Земјата, откриени докази во Африка Прочитај повеќе »

Научниците откриле фосили стари 2,1 милијарди години

Научници работејќи на каменолом во Габона откриле револуционерни докази за развојот на животот на Земјата. Велат дека по истражувањата дошле до сознанија дека првобитните живи …

Научниците откриле фосили стари 2,1 милијарди години Прочитај повеќе »

Човештвото нема план за одбрана од удар на астероид

Човештвото во овој момент нема подготвено сценарио за одбрана од евентуален удар од голем астероид во Земјата, без разлика на бројните холивудски визуелни претпоставки кои …

Човештвото нема план за одбрана од удар на астероид Прочитај повеќе »

Пет катастрофи што Земјата не може да ги избегне, тврдат научници

На основа на геолошки, метеоролошки и бројни други мерења, научниците предвиделе кои природни катастрофи би можеле да ја погодат Земјата во блиска иднина. Голема соларна …

Пет катастрофи што Земјата не може да ги избегне, тврдат научници Прочитај повеќе »

Scroll to Top