Даунов синдром

Девојка со Даунов синдром изработува украсни перници и ги продава онлајн

Тена Мурк е 22-годишна девојка од Шенковец, родена со Даунов синдром. На Тена тоа никогаш не и било пречка да биде инспирација за сите околу …

Девојка со Даунов синдром изработува украсни перници и ги продава онлајн Прочитај повеќе »

Татко со Даунов синдром одгледал син кој станал успешен доктор: Не можев да посакам друг татко, горд сум на него

Џејд Иса од Сирија е родител со Даунов синдорм. Џејд ја запознал сопругата откако почнал да работи во локална мелница за пченица. Тој се оженил со …

Татко со Даунов синдром одгледал син кој станал успешен доктор: Не можев да посакам друг татко, горд сум на него Прочитај повеќе »

Татко на тинејџерка со Даунов синдром и го оствари сонот, се запозна Тејлор Свиф

Дванаесетгодишната Грејс Дел Векио со Даунов синдром сакала да ја запознае Тејлор Свифт и да присуствува на нејзин концерт. Нејзиниот татко Мајкл направил се за …

Татко на тинејџерка со Даунов синдром и го оствари сонот, се запозна Тејлор Свиф Прочитај повеќе »

Мајка преку оглас барала пријател за синот со Даунов синдром, сега Кристијан има другари од цел свет

Дона Хертер е медицинска сестра од Минесота која го има 24-годишниот син Кристијан со Даунов синдром. Таа пред 3 месеци објавила оглас кој растажи многумина, …

Мајка преку оглас барала пријател за синот со Даунов синдром, сега Кристијан има другари од цел свет Прочитај повеќе »

Производител на играчки ја претстави Барби куклата со Даунов синдром

Американскиот производител на играчки Mattel ја претстави својата прва Барбика со Даунов синдром, во обид да ја направи својата популарна палета на кукли поинклузивна. Компанијата …

Производител на играчки ја претстави Барби куклата со Даунов синдром Прочитај повеќе »

Џејд Киндом е првата жена со Даунов синдром која заврши спринт триатлон

Џејд Киндом е првата жена со Даунов синдром која го заврши женскиот спринт триатлтон. Таа ја заврши патеката Спринт триатлон од 20 км со велосипед и …

Џејд Киндом е првата жена со Даунов синдром која заврши спринт триатлон Прочитај повеќе »

(Галерија) Ели е прва манекенка со Даунов синдром која сними реклама за „Гучи“

Ели Голдстајн е првиот модел со Даунов синдром која позираше за светскиот моден бренд „Гучи“. Фотографиите на Ели се појавија во италијанскиот „Вог“. Со ова, …

(Галерија) Ели е прва манекенка со Даунов синдром која сними реклама за „Гучи“ Прочитај повеќе »

Девојка со Даунов синдром стана заштитно лице на светска козметичката компанија

Кејт Грант, 20-годишната девојка од Ирска со Даунов синдром, стана заштитно лице на козметичката куќа „Бенефит“. Оваа компанија ја избра Кејт откако фотографијата на која таа …

Девојка со Даунов синдром стана заштитно лице на светска козметичката компанија Прочитај повеќе »

Мајки и нивните деца со Даунов синдром пеат на знаковен јазик

По повод Светскиот ден на Дауновиот синдром, кој се одбележува на 21 Март, на интернет е објавено емотивно видео во кое 50 мајки и нивните …

Мајки и нивните деца со Даунов синдром пеат на знаковен јазик Прочитај повеќе »

Scroll to Top