Финска

(Видео) Шест теории на заговор што ја одбележаа 2019 година

Било да се работи за слетување на Месечината или нападот на кулите-близначки на 11 септември, теориите на заговор секогаш се популарни во светот. Во последните …

(Видео) Шест теории на заговор што ја одбележаа 2019 година Прочитај повеќе »

Ограбено семејството Еклстоун, им украле накит вреден 50 милиони долари

Непознати лица успеале да украдат накит вреден околу 45 милиони евра од вилата на Тамара Еклстоун, ќерка на познатиот поранешен шеф на Формула 1, Берни …

Ограбено семејството Еклстоун, им украле накит вреден 50 милиони долари Прочитај повеќе »

Во Финска одбрани најдобрите татковци на годината

Финска ги одбра најдобрите татковци за оваа година. Двајца од нив се самохрани родители. Финското министерство  за социјална политика ги награди Хермај Хутијала, Петри Јакола …

Во Финска одбрани најдобрите татковци на годината Прочитај повеќе »

(Видео) Шведски научници открија мистериозен храм на дното на Балтикот

Шведски нуркачки тим во 2011 година на дното на Балтичкото море забележале необичен тркалезен објект со големина на 60 метри. На почетокот објектот изгледал како …

(Видео) Шведски научници открија мистериозен храм на дното на Балтикот Прочитај повеќе »

Мапа на земји во кои веројатно нема ја доживеете седмата деценија

Научници утврдиле 180 земји во кои е голема веројатноста дека нема да ја доживеете седмата деценија од вашиот живот. Ваквата анлиза тие ја темелеле врз …

Мапа на земји во кои веројатно нема ја доживеете седмата деценија Прочитај повеќе »

(Фото) Бриџит Макрон со патики во официјална посета на Финска

Сопругата на францускиот претседател Бриџит Макрон, за време на дводневната службена посета на Финска се реши штиклите да ги замени со патики. Бриџит во Хелсинки …

(Фото) Бриџит Макрон со патики во официјална посета на Финска Прочитај повеќе »

Во Финска 93% од силувањата се направени од имигранти од исламските земји

Нова студија открива дека 93% од мигрантските сексуални злосторства во Финска се направени од страна на мигрантите од исламските земји. Истрагата на полициската академија во …

Во Финска 93% од силувањата се направени од имигранти од исламските земји Прочитај повеќе »

Земји во кои градскиот превоз е бесплатен

Владата на Естонија планира да воведе бесплатен автобуски превоз со надеж дека на тој начин ќе ја стимулира руралната економија. Портпаролот на Министерството за економија …

Земји во кои градскиот превоз е бесплатен Прочитај повеќе »

Финскиот претседател за 61 евро леташе од Сплит до Хелсинки

Финскиот претседател Сауи Ниништо, кој беше во посета на Хрватска, дома замина летајќи во економска класа. По посетата на Загреб тој отиде во Сплит. Оттаму …

Финскиот претседател за 61 евро леташе од Сплит до Хелсинки Прочитај повеќе »

Некогаш се гладувало, а денес е една од најуспешните држави во светот

Земјата која пред 150 години ја мачеше гладта, која погоди голем дел од Европа, кога умреа повеќе од 10 % од популацијата во светот, околу …

Некогаш се гладувало, а денес е една од најуспешните држави во светот Прочитај повеќе »

Финска ќе биде првата земја која би можела да ја признае Каталонија и да повлече лавина во ЕУ

Финска би можела да стане првата земја која службено ќе ја признае Каталонија како република, пишува лондонски „Дејли експрес“. Со ваквиот потег оваа скандинавска земја …

Финска ќе биде првата земја која би можела да ја признае Каталонија и да повлече лавина во ЕУ Прочитај повеќе »

Scroll to Top