франција

Зидан ќе потпише за Тотенхем, пишува британски „Телеграф“

Легендарниот француски фудбалер и тренер, Зиденин Зидан, е пред потпис со клубот во агнлиската Премиер Лига, Тотенхем, пренесе британски „Телеграф“. Зидан последната работа како тренер …

Зидан ќе потпише за Тотенхем, пишува британски „Телеграф“ Прочитај повеќе »

Најстарата Американка почина на 115 години, ги надживеа и децата

Најстарата Американка Беси Хендрикс почина на 115 години. Починала во Центарот за нега Шеди Оукс во Лејк Сити, Ајова. Според Геронтолошка истражувачка група, беше четврта …

Најстарата Американка почина на 115 години, ги надживеа и децата Прочитај повеќе »

Продажбата на нови автомобили расте веќе четврт месец во Европа

Бројот на нови патнички автомобили регистрирани во Европската унија е пораснат веќе четврти месец по ред, заклучно со ноември. Но и покрај позитивниот раст, продажбата …

Продажбата на нови автомобили расте веќе четврт месец во Европа Прочитај повеќе »

Французите поднесоа официјална жалба за однесувањето на голманот на Аргентина Емилиано Мартинез

Франција поднесе официјална жалба за однесувањето на голманот на Аргентина Емилиано Мартинез, на доделувањето на трофејот на Светското првенство во Катар. Аргентинецот носеше кукла со …

Французите поднесоа официјална жалба за однесувањето на голманот на Аргентина Емилиано Мартинез Прочитај повеќе »

Франција направи седум замени во финалето, иако се дозволени само пет во 90-те минути и една во продолжението

Дидије Дешамп во финалето против Аргентина направи седум замени, иако според правилата дозволени му се пет во 90-те минути од натпреварот и една во продолжението. …

Франција направи седум замени во финалето, иако се дозволени само пет во 90-те минути и една во продолжението Прочитај повеќе »

(Фото) Голот на Меси треба да биде поништен затоа што резервните фудбалери на Аргентина влегоа предвреме на теренот да слават, пишуваат француските медиуми

Голот на Лионел Меси во продолжението во финалниот натпревар во Катар, треба да биде поништен затоа што резервните фудбалери на Аргентина влегоа предвреме на теренот …

(Фото) Голот на Меси треба да биде поништен затоа што резервните фудбалери на Аргентина влегоа предвреме на теренот да слават, пишуваат француските медиуми Прочитај повеќе »

Дрејк изгуби милион долари иако погоди дека Аргентина ќе победи

Канадскиот рапер Дрејк изгуби уште една голем облог, откако стави милион долари на победа на Аргентина над Франција на светското првенство во Катар. Иако Аргентина …

Дрејк изгуби милион долари иако погоди дека Аргентина ќе победи Прочитај повеќе »

Дешамп не е во добри односи со Бензема, па затоа не го сака во тимот на Франција за финалето, тврди познат шпански новинар

Франција стигна до финалето на Светското првенство без официјално најдобриот светски фудбалер, Карим Бензема. Иако се мислеше дека станува збор за повреда, сепак селекторот Дидие …

Дешамп не е во добри односи со Бензема, па затоа не го сака во тимот на Франција за финалето, тврди познат шпански новинар Прочитај повеќе »

(Видео) Килијан Мбапе му се извини на навивачот што го удри со топка пред натпреварот со Мароко

Фудбалерот на Франција Килијам Мбапе му се извини на навивачот кој го удри со топка пред полуфиналниот натпревар на Светско против Мароко. Напаѓачот на ПСЖ …

(Видео) Килијан Мбапе му се извини на навивачот што го удри со топка пред натпреварот со Мароко Прочитај повеќе »

(Видео) Новинарка за малку ќе го расплачеше Меси

По победата на Хрватска, Лионел Меси даваше изјави за медиумите, а една од новинарките, место да го праша, само одржа краток говор по кој фудбалската …

(Видео) Новинарка за малку ќе го расплачеше Меси Прочитај повеќе »

Францускиот багет стана дел од светското културно наследство на УНЕСКО

Багет, е познатиот француски леб кој е додаден на листата на нематеријално културно наследство на Обединетите нации. Багет е долгнавесен традиционален француски леб направен само …

Францускиот багет стана дел од светското културно наследство на УНЕСКО Прочитај повеќе »

Децата во Франција имаат рок до 20 декември да му напишаат на Дедо Мраз

Децата во Франција имаат рок до 20 декември да му пишат на Дедо Мраз што сакаат да им донесе за Нова година преку познатата пошта …

Децата во Франција имаат рок до 20 декември да му напишаат на Дедо Мраз Прочитај повеќе »

Куче патувало 350 километри, пред да му се врати на стопанот кој го изгубил додека бил на одмор во Франција

Кучето со име Пабло, поминало 350 километри, пред да се врати во Италија кај неговите сопственици, кои го изгубиле додека биле на одмор во Франција. …

Куче патувало 350 километри, пред да му се врати на стопанот кој го изгубил додека бил на одмор во Франција Прочитај повеќе »

Франција се соочува со недостиг на сенф, откако земјоделците повеќе не одгледуваат синап

Од мај годинава Франција се соочува со недостиг на сенф од Дижон. Овој сенф е национална гордост без која француската кујна е нецелосна. Присутен на …

Франција се соочува со недостиг на сенф, откако земјоделците повеќе не одгледуваат синап Прочитај повеќе »

Францускиот остров Бречат е место на кое не е дозволено да возите автомобил

Бречат е остров кој се наоѓа на северниот брег на Бретања во регионот Cotes d’Armor. Популарно е познат и како островот на цвеќето, што е …

Францускиот остров Бречат е место на кое не е дозволено да возите автомобил Прочитај повеќе »

Франција дава 4.000 евра автомобилот да се замени со електричен велосипед

Субвенции за граѓаните во Франција кои ќе ги заменат автомобилите на конвенционален погон со електрични велосипеди. Владата нуди до 4.000 евра за секој граѓанин кој …

Франција дава 4.000 евра автомобилот да се замени со електричен велосипед Прочитај повеќе »

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината

Слетувањето на Месечината била најголемата лажна вест уште пред да се измисли терминот „лажни вести“, сметаат теоретичарите на заговор. Милиони луѓе во светот не веруваат …

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината Прочитај повеќе »

(Видео) Дрво израсна низ автомобил во Франција, луѓето не можат да го објаснат овој феномен

Невообичаен настан бил снимен минатата недела во градот Нант во Франција. Како што пренесува alienhistory, случајни минувачи снимиле дрво кое израснало и се споило со …

(Видео) Дрво израсна низ автомобил во Франција, луѓето не можат да го објаснат овој феномен Прочитај повеќе »

(Видео) Демонстранти го нападнаа Макрон со домати

Демонстранти денес го нападнаа со домати францускиот претседател Емануел Макрон, за време на посетата на пазарот во Церги, пренесоа француските медиуми. Ова беше неговата прва …

(Видео) Демонстранти го нападнаа Макрон со домати Прочитај повеќе »

(Фото) Можеш да ми ја подадеш солта, „Твитер“ си игра мајтап со Путин и Макрон

Средбата меѓу Путин и Макрон стана главна на „Твитер“, а она што најмногу привлече внимание беше огромната маса на која тие седеа. Двајцата беа толку …

(Фото) Можеш да ми ја подадеш солта, „Твитер“ си игра мајтап со Путин и Макрон Прочитај повеќе »

Scroll to Top