хрватска

(Видео) За прегратката со Нејмар, синот на Перишиќ доби признание од ОН за допринес во ферплеј

Синот на хрватскиот фудбалер Иван Перишиќ, Лео, доби признание од Обединетите нации за ферплеј и покана за настанот отворање на прошетката, наречена „Прошетка од нула“, …

(Видео) За прегратката со Нејмар, синот на Перишиќ доби признание од ОН за допринес во ферплеј Прочитај повеќе »

(Видео) Аргентинците додека славеа во соблекувална го фрлија дресот на Хрватска во канта за ѓубре

Аргентинскиот фудбалер Паоло Дибала на „Тик ток“ објави видео од соблекувалната додека со колегите ја славеа победата над Хрватска во полуфиналето. Еден од нив го …

(Видео) Аргентинците додека славеа во соблекувална го фрлија дресот на Хрватска во канта за ѓубре Прочитај повеќе »

(Видео) Меси го прекина интервјуто за да се поздрави со хрватскиот селектор Далиќ

Фудбалерот на Аргентина, Лионел Меси, по победата над Хрватска во полуфиналето на Светското првенство во Катар, го прекина интервјуто, за да се поздрави со селекторот …

(Видео) Меси го прекина интервјуто за да се поздрави со хрватскиот селектор Далиќ Прочитај повеќе »

Не врнеше туку од небо паѓаа луѓе и куфери, потресни сведоштва по несреќата во која се судрија два патнички авиони над Хрватска

На 10 септември 1976 година, во Врбовец во Хрватска се случи голема авионска несреќа. Два патнички авиони се судрија на небото на височина од 10.000 …

Не врнеше туку од небо паѓаа луѓе и куфери, потресни сведоштва по несреќата во која се судрија два патнички авиони над Хрватска Прочитај повеќе »

По четири години Дино Мерлин со спектакуларен концерт во Хрватска

По четири години босанскиот пејач Дино Мерлин се врати во Хрватска каде направи спектакуларен концерт во арената Вараждин. Публиката од сите генерации повеќе од два …

По четири години Дино Мерлин со спектакуларен концерт во Хрватска Прочитај повеќе »

Роби Вилијамс по десет години повторно со концерт во Хрватска

Британскиот пејач Роби Вилијамс, по десет години повторно се враќа во Хрватска, каде ќе одржи два концерти во Пула Арената. Концертите ќе се одржат на …

Роби Вилијамс по десет години повторно со концерт во Хрватска Прочитај повеќе »

(Галерија) Колинда во народна носија ги бодреше хрватските фудбалери на Светското

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, облечена во народна носија дојде во Катар да ги бодри хрватските фудбалери на мечот против Египет. Носијата беше …

(Галерија) Колинда во народна носија ги бодреше хрватските фудбалери на Светското Прочитај повеќе »

Мајмун предвидува победа на Хрватска против Мароко на Светското првенство

Гибон од зоолошката градина во Загреб доби можност да го прогнозира победникот во првиот натпревар на хрватската репрезентација на Светското првенство во Катар. Хрватска денес …

Мајмун предвидува победа на Хрватска против Мароко на Светското првенство Прочитај повеќе »

Од 2025 година за милион долари ќе може да се живее на мегабродот на „Сторилајнс“

За сите љубители на море и океани компанијата „Сторилајнс“, со седиште во Мајами, од 2025 година планира да го пушти во употреба новиот мегаброд „МВ …

Од 2025 година за милион долари ќе може да се живее на мегабродот на „Сторилајнс“ Прочитај повеќе »

Хрват добил 80.000 евра на лото, а не погодил ниту еден број

Хрват синоќа добил 600.000 куни, околу 80.000 евра во извлекувањето на играта „Се или ништо“, на Хрватската лотарија. Добитното ливче во играта 11 или 0 …

Хрват добил 80.000 евра на лото, а не погодил ниту еден број Прочитај повеќе »

(Видео) Македонката Ема Донев финалистка на светскиот натпревар на млади научници

Ема Донев (14), е Македонка која живее во Хрватска и влезе во финалето на светскиот натпревар на млади научници Breakthrough Junior Challenge. Информацијата е потврдена и …

(Видео) Македонката Ема Донев финалистка на светскиот натпревар на млади научници Прочитај повеќе »

(Видео) Загрепчанец освои милионски џекпот и остана мртов ладен

Загребчанец неодамна освои милион куни, околу 130.000 евра, објави Хрватската лотарија. Но, главна тема меѓу твитерашите беше неговата реакција по освоената нгарада. Остана толку смирен, како …

(Видео) Загрепчанец освои милионски џекпот и остана мртов ладен Прочитај повеќе »

(Видео) Младенци од Хрватска по венчавката се фрлија во море, по нив и сватовите

На социјалните мрежи се појави видео на кое штотуку венчани младенци скокаат во море. По венчавката која се одржала во Вир, Хрватска, каде биле единствениот пар …

(Видео) Младенци од Хрватска по венчавката се фрлија во море, по нив и сватовите Прочитај повеќе »

Бијонсе и Џеј Зи со луксузна јахта, телохранители и дадилки на одмор во Хрватска

Бијонсе и Џеј Зи се на одмор во Хрватска. Тие престојуваат во јахта закотвена на јадранското крајбрежје кај Цавтат.  Парот на јахтата престојува со трите деца, …

Бијонсе и Џеј Зи со луксузна јахта, телохранители и дадилки на одмор во Хрватска Прочитај повеќе »

(Видео) Со спектакуларен огномет пуштен за сообраќај гигантскиот мост во Хрватска

Со огномет и присуство на целиот политички врв во Хрватска синоќа беше пуштен во употреба 2,4 километри долгиот Мост Пељешац. Тој е еден од најголемите …

(Видео) Со спектакуларен огномет пуштен за сообраќај гигантскиот мост во Хрватска Прочитај повеќе »

(Видео) Бекамови за време на одморот ја вознемирија цела Хрватска

Семејството Бекам ја вознемири цела Хрватска, за време на нивниот летен одмор во земјата. Двајцата дојдоа со ќерка им Харпер, а фановите ги вознемирија со …

(Видео) Бекамови за време на одморот ја вознемирија цела Хрватска Прочитај повеќе »

Кевин Спејси пристигна во Хрватска, прво појавување на актерот по обвинувањето за сексуален напад

Актерот и филмски продуцент Кевин Спејси одмора на Брач во Хрватска, каде што го пречекал режисерот Јаков Седлар. Како што изјавил Седлар за хрватските медиуми, …

Кевин Спејси пристигна во Хрватска, прво појавување на актерот по обвинувањето за сексуален напад Прочитај повеќе »

Хрватски град забрани народна музика во кафе-баровите

Градските власти на хрвaтскиот град Ѓурѓевац донесоа одлука да забрана да се изведува и репродуцира народна музика во угостителските објекти и на терасите. Одлуката ќе …

Хрватски град забрани народна музика во кафе-баровите Прочитај повеќе »

Во Дубровник се отвори првиот геј бар на хрватското приморје

Во Хрватска во стариот град на Дубровник се отвори првиот геј бар. Барот е прв бар од ваков тип, кој се отвори минатиот месец. „Ова …

Во Дубровник се отвори првиот геј бар на хрватското приморје Прочитај повеќе »

Тојца старци со вкупно 265 години предизвикаа сообраќајка: најстариот има скоро 100, а најмладиот мора редовно да ја продолжува возачката

Во местото Јањина, Пељешац во Хрватска се случи несекојдневна сообраќајка во која учествуваа тројца старци. Најстариот имал 98, другиот 91 а третиот 76 години. Сите …

Тојца старци со вкупно 265 години предизвикаа сообраќајка: најстариот има скоро 100, а најмладиот мора редовно да ја продолжува возачката Прочитај повеќе »

Scroll to Top