ЃУТУРЕ

Магистерот по фармација Славица Тодоровска од „Хемофарм“ советува: Запекот мора да се лекува

Секој шести човек во светот има проблем со неправилно празнење на цревата. Оваа непријатна појава е три пати почеста кај жените. Запекот доведува до оштетување …

Магистерот по фармација Славица Тодоровска од „Хемофарм“ советува: Запекот мора да се лекува Прочитај повеќе »

Хороскоп за 14 април: Шкорпијата да се посвети на пријателите, Овенот е расположен за љубов

ОВЕН Денеска ќе преовладуваат емоции, па затоа планирајте мирни моменти со саканата личност. Во љубовта ќе преовладува страста, но доколку сте слободни, доволно е да …

Хороскоп за 14 април: Шкорпијата да се посвети на пријателите, Овенот е расположен за љубов Прочитај повеќе »

Далматинскиот Хвар е четвриот најубав остров на светот

Популарниот светски магазин “Тајм аут“ објави листа на најубави острови во светот, меѓу нив е и далматинскиот Хвар, кој се најде на четвртото место. Еве …

Далматинскиот Хвар е четвриот најубав остров на светот Прочитај повеќе »

(Видео) Техника на вапсање јајца со салфетки

Се ближи Велигден, еден од најголемите и најубавите христијански празници. Оваа година можете да ја испробате техниката на вапсање јајца со помош на салфетки, со …

(Видео) Техника на вапсање јајца со салфетки Прочитај повеќе »

На Нептун едно годишно време трае 40 години: научниците забележаа чудни температури на најоддалечената планета во Сончевиот систем

Научниците неодамна на Нептун забележаа чудни температури кои не се однесуваат во согласност со нивните очекувања. Меѓународен тим од астрономи во текот на 17 години, …

На Нептун едно годишно време трае 40 години: научниците забележаа чудни температури на најоддалечената планета во Сончевиот систем Прочитај повеќе »

На 108 години почина Мими Рајнхард, секретарката на Оскар Шиндлер

Мими Рајнхард, секретарката во канцеларијата на Оскар Шиндлер, која на машина за пишување го состави списокот на Евреи кои беа спасени од речиси сигурна смрт …

На 108 години почина Мими Рајнхард, секретарката на Оскар Шиндлер Прочитај повеќе »

Хороскоп за 13 април: за Близнаците успех на работа, семејни проблеми за Јарецот

ОВЕН Наместо да се лутите поради малите нешта и да им потчинувате сè, тргнете се и правете се што мислите дека е правилно. Не препуштајте …

Хороскоп за 13 април: за Близнаците успех на работа, семејни проблеми за Јарецот Прочитај повеќе »

Српски старлети имале оргии во хотел во Македонија, а меѓу клиентите имало и јавни личности

Изминатиов период во Србија не престанува да се зборува за аферата со елитните проституки. Па според последните пишувања на тамошните медиуми, и во Македонија се случувале …

Српски старлети имале оргии во хотел во Македонија, а меѓу клиентите имало и јавни личности Прочитај повеќе »

„Танец“ со голем велигденски концерт во МOБ

Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ на 19 април ќе одржи голем велигденски концерт во МОБ На концертот, кој традиционално се одржува …

„Танец“ со голем велигденски концерт во МOБ Прочитај повеќе »

Во Њујорк заврши изградбата на најтенкиот облакодер на светот

Во Њујорк пред неколку дена заврши изградбата на најтенкиот облакодер на светот. Зградата е висока 435 метри, а со соодносот висина-ширина од 24:1 се смета …

Во Њујорк заврши изградбата на најтенкиот облакодер на светот Прочитај повеќе »

(Видео) Ручек на летечка платформа во ресторан што виси во воздухот е атракција за туристите

Неодамна во Џакарта е отворен ресторанот Lounge in The Sky, за луѓето кои сакаат да одат на висат во воздух додека јадат. Несекојдневниот ресторан на …

(Видео) Ручек на летечка платформа во ресторан што виси во воздухот е атракција за туристите Прочитај повеќе »

(Видео) Тренер удри судијка затоа што не му се допаѓале одлуките што ги носела

Тренер Рафаел Соријано ја удри судијката во нос за време на еден фудбалски натпревар затоа што не му се допаднале одлуките кои носела. Откако ја …

(Видео) Тренер удри судијка затоа што не му се допаѓале одлуките што ги носела Прочитај повеќе »

Хороскоп за 12 април: Овенот не смее да открива туѓи тајни, Јарецот чувствува немир

ОВЕН За успешно да избегнете прилично тешка ситуација, која е веројатно денес, не откривајте ги вашите или туѓите тајни. Многумина од вас ќе дојдат до …

Хороскоп за 12 април: Овенот не смее да открива туѓи тајни, Јарецот чувствува немир Прочитај повеќе »

Андриј Хливнјук, фронтменот на бендот „Бумбокс“, повреден во минофрлачки напад во Украина

Фронтменот на украинскиот бенд „Бумбокс“, Андриј Хливнјук (42), е повреден во минофрлачки напад врз Украина. Тој на Инстаграм објави фотографии на кои се гледаат повредите …

Андриј Хливнјук, фронтменот на бендот „Бумбокс“, повреден во минофрлачки напад во Украина Прочитај повеќе »

Илон Маск сака зградата на „Твитер“ да биде засолниште за бездомници

Двајцата најбогати луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Маск  предложија седиштето на компанијата „Твитер“ да се стана прифатилиште. Основачот на платформата за интернет-купување „Амазон“ …

Илон Маск сака зградата на „Твитер“ да биде засолниште за бездомници Прочитај повеќе »

Тинејџерот Даниел Луис исчисти 25 тони ѓубре од својот град

Тинејџерот Даниел Луис (17) исчисти 25 тони нелегално фрлено ѓубре во неговиот роден град Мертир Тидфил во Велс. Тој доби национална награда за неговата работа со …

Тинејџерот Даниел Луис исчисти 25 тони ѓубре од својот град Прочитај повеќе »

(Фото) Љубовницата на Путин, која од чистачка стана милијардерка, го покажа раскошниот стан во Санкт Петербург

Наводната поранешната љубовница на Владимир Путин, Светлана Кривоногик, го покажа нејзиниот луксузен стан во Санкт Петербург. Таа е позната по тоа што пред да биде …

(Фото) Љубовницата на Путин, која од чистачка стана милијардерка, го покажа раскошниот стан во Санкт Петербург Прочитај повеќе »

Синот на Тито, внуците и правнуката на театарска премиера во Загреб: три генерации Броз на едно место

Премиерата на претставата „Тајниот дневник на Адриан Моле“ на режисерката Саша Броз собра на едно место три генерации на семејството, наследници на Јосип Броз Тито. …

Синот на Тито, внуците и правнуката на театарска премиера во Загреб: три генерации Броз на едно место Прочитај повеќе »

(Видео) Кривопаланчанец на натпреварот во Лигата на шампионите доби дрес од Реал Мадрид

Кривопаланчанецот Гоце кој присуствуваше на натпреварот меѓу Челзи и Реал Мадрид во Лига шампиони, на крајот го доби дресот на бекот на шпанскиот тим Ферлан …

(Видео) Кривопаланчанец на натпреварот во Лигата на шампионите доби дрес од Реал Мадрид Прочитај повеќе »

(Видео) „Манескин“ сними песна за поддршка на Украина и ги повика светските лидери да ја запрат војната

Италијанската рок-група Манескин, која лани победи на Евровизија, објави извадок од нивната нова песна со која му даваат поддршка на народот во Украина. Во текстот тие …

(Видео) „Манескин“ сними песна за поддршка на Украина и ги повика светските лидери да ја запрат војната Прочитај повеќе »