австрија

Листа на најсреќни земји во Европа за 2023 година

Според „показателите за квалитет на животот“ на Евростат, Австрија имала највисока оценка за среќа од која било земја-членка на ЕУ – 7,9 од 10. Податоците …

Листа на најсреќни земји во Европа за 2023 година Прочитај повеќе »

Австрија дава бесплатна карта за јавен превоз за оние кои ќе го тетовираат името на билетот

Во Австрија секој ќе може да го користи јавниот превоз бесплатно, ако направи тетоважа на која пишува името на билетот „Климатикет“. Билетот чини 1000 евра, …

Австрија дава бесплатна карта за јавен превоз за оние кои ќе го тетовираат името на билетот Прочитај повеќе »

Говори на Хитлер преку разглас им ги пуштиле на патниците во воз во Австрија

Говори на Хитлер биле емитувани преки разглас во воз во Австрија. Патниците биле вџашени кога ја слушнале снимката од која се слушала „Хајл Хитлер“ и …

Говори на Хитлер преку разглас им ги пуштиле на патниците во воз во Австрија Прочитај повеќе »

Баба со деменција на водоинсталатерот му оставила три милиони евра

Баба од Клостернеубург во Австрија, која патела од деменција, пред да почине на водоинсталатерот му препишала три милиони евра пренесе Kronen Zeitung. Семејство денес не …

Баба со деменција на водоинсталатерот му оставила три милиони евра Прочитај повеќе »

(Видео) Девојка бакна австралиски новинар додека тој имаше вклучување во живо

Џон Пол Гонзо, новинар на австралиската телевизија „Нетворк 10“, стана популарен на Твитер откако беше споделено видео на кое се гледа како вежба, пред да …

(Видео) Девојка бакна австралиски новинар додека тој имаше вклучување во живо Прочитај повеќе »

(Фото) Четири алпинисти од Македонија се искачија на вториот највисок врв на Алпите, Гросглокнер во Австрија

Четири алпинисти од Македонија се искачија на Гросглокнер, врвот на највисоката планина во Австрија. И покрај силниот ветер и екстремните услови, Слободан Бобо Димовски, Никола …

(Фото) Четири алпинисти од Македонија се искачија на вториот највисок врв на Алпите, Гросглокнер во Австрија Прочитај повеќе »

Австријка го откажала греењето затоа што се плаши од сметката за гас, живее и спие во соба во која температурата е пет степени

Инфлацијата сè повеќе влијае на секојдневието на Европејците, па така Австријката Катрин К. на локалните медиуми им открила дека живее и спие во стан во …

Австријка го откажала греењето затоа што се плаши од сметката за гас, живее и спие во соба во која температурата е пет степени Прочитај повеќе »

Во Виена почна да им се наплаќа на станарите да користат лифт

Во Австрија во Виена почна да им се наплаќа на дел од станарите да користат лифт. Како што пренесува „Еуроњуз“, во зграда во округ во …

Во Виена почна да им се наплаќа на станарите да користат лифт Прочитај повеќе »

Австрија е избрана за најмалку пријателска земја во светот

Австрија е меѓу најмалку пријателските земји во светот кон странците. Земјата беше рангирана на 24-то место од 52 дестинации во истражувањето Expat Insider 2022 објавено …

Австрија е избрана за најмалку пријателска земја во светот Прочитај повеќе »

Кога жените ќе го променат полот во Австрија мораат во пензија на 65 години

Сите жени кои ќе го променат полот и станат мажи во Австрија, автоматски ќе мораат да одат во пензија на 65 години. Вака одлучи Високиот …

Кога жените ќе го променат полот во Австрија мораат во пензија на 65 години Прочитај повеќе »

(Видео) Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија отишол на забава без маски и никој не држел дистанца

Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија дошол на забава без маски и никој не држел дистанца, пренесуваат медиумите. Од Слободарската партија …

(Видео) Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија отишол на забава без маски и никој не држел дистанца Прочитај повеќе »

(Видео) По Германија и Австрија е под вода, невремето предизвика голем број одрони и надојдени реки

По обилните поплави кои се случија во Германија, силното невреме зафати дел и во Австрија. Обилните дождови и поројните поплави зафатија делови од градот Халејн. …

(Видео) По Германија и Австрија е под вода, невремето предизвика голем број одрони и надојдени реки Прочитај повеќе »

Заеви на трибини во Букурешт на натпреварот Македонија и Австрија

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица го гледаа натпреварот меѓу Македонија и Австрија на Европското првенство во Букурешт. „Ви посакуваме среќа, успех и храбра игра“, …

Заеви на трибини во Букурешт на натпреварот Македонија и Австрија Прочитај повеќе »

(Видео) Македонија загуби од Австрија во првиот натпревар на Европското првенство

Македонија го одигра првиот натпревар на Европското првенство. „Црвено-жолтите“ изгубија против Австрија со 3:1. Гол за Македонија постигна Горан Пандев кој стана првиот стрелец за Македонија …

(Видео) Македонија загуби од Австрија во првиот натпревар на Европското првенство Прочитај повеќе »

Жена починала по два часа сончање во солариум во Австрија

Жена во Австрија открила леш во една од коморите во солариум во Австрија во градот Калтенбрунер. Смртта на девојката во комората засега не е позната, …

Жена починала по два часа сончање во солариум во Австрија Прочитај повеќе »

Во Австрија на пациент му ампутирале погрешна нога, одговорната лекарка самата побарала да биде суспендирана

На клиниката во Фрајштат, во покраината Горна Австрија, на пациент му била ампутирана погрешната нога. Веднаш била отворена истрага, а докторката која ја извршила операцијата …

Во Австрија на пациент му ампутирале погрешна нога, одговорната лекарка самата побарала да биде суспендирана Прочитај повеќе »

Принцот од Лихтенштајн e под истрага, затоа што ја убил најголемата мечка во Романија

Принцот Емануел фон унд ку oд Лихтенштајн се наоѓа под истрага затоа што ја убил 17-годишната мечка Артур, во заштитено подрачје на Карпатите за време …

Принцот од Лихтенштајн e под истрага, затоа што ја убил најголемата мечка во Романија Прочитај повеќе »

(Видео) Скијачот Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот на трката во Австрија

Швајцарскиот скијач Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот кој се случи деновиве на трката на легендарната патека на „смртта“ „Штрејф“ во Кицбл во Австрија. …

(Видео) Скијачот Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот на трката во Австрија Прочитај повеќе »

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, работел како обезбедување во болница

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, кој на 2. ноември пукаше врз четири лица, наводно работел како службеник во обезбедувањето во болница во Виена. Тој бил ангажиран …

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, работел како обезбедување во болница Прочитај повеќе »

Scroll to Top