австрија

(Фото) Четири алпинисти од Македонија се искачија на вториот највисок врв на Алпите, Гросглокнер во Австрија

Четири алпинисти од Македонија се искачија на Гросглокнер, врвот на највисоката планина во Австрија. И покрај силниот ветер и екстремните услови, Слободан Бобо Димовски, Никола …

(Фото) Четири алпинисти од Македонија се искачија на вториот највисок врв на Алпите, Гросглокнер во Австрија Прочитај повеќе »

Австријка го откажала греењето затоа што се плаши од сметката за гас, живее и спие во соба во која температурата е пет степени

Инфлацијата сè повеќе влијае на секојдневието на Европејците, па така Австријката Катрин К. на локалните медиуми им открила дека живее и спие во стан во …

Австријка го откажала греењето затоа што се плаши од сметката за гас, живее и спие во соба во која температурата е пет степени Прочитај повеќе »

Во Виена почна да им се наплаќа на станарите да користат лифт

Во Австрија во Виена почна да им се наплаќа на дел од станарите да користат лифт. Како што пренесува „Еуроњуз“, во зграда во округ во …

Во Виена почна да им се наплаќа на станарите да користат лифт Прочитај повеќе »

Австрија е избрана за најмалку пријателска земја во светот

Австрија е меѓу најмалку пријателските земји во светот кон странците. Земјата беше рангирана на 24-то место од 52 дестинации во истражувањето Expat Insider 2022 објавено …

Австрија е избрана за најмалку пријателска земја во светот Прочитај повеќе »

Кога жените ќе го променат полот во Австрија мораат во пензија на 65 години

Сите жени кои ќе го променат полот и станат мажи во Австрија, автоматски ќе мораат да одат во пензија на 65 години. Вака одлучи Високиот …

Кога жените ќе го променат полот во Австрија мораат во пензија на 65 години Прочитај повеќе »

(Видео) Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија отишол на забава без маски и никој не држел дистанца

Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија дошол на забава без маски и никој не држел дистанца, пренесуваат медиумите. Од Слободарската партија …

(Видео) Додека земјата е под локдаун, целиот државен врв на Австрија отишол на забава без маски и никој не држел дистанца Прочитај повеќе »

(Видео) По Германија и Австрија е под вода, невремето предизвика голем број одрони и надојдени реки

По обилните поплави кои се случија во Германија, силното невреме зафати дел и во Австрија. Обилните дождови и поројните поплави зафатија делови од градот Халејн. …

(Видео) По Германија и Австрија е под вода, невремето предизвика голем број одрони и надојдени реки Прочитај повеќе »

Заеви на трибини во Букурешт на натпреварот Македонија и Австрија

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица го гледаа натпреварот меѓу Македонија и Австрија на Европското првенство во Букурешт. „Ви посакуваме среќа, успех и храбра игра“, …

Заеви на трибини во Букурешт на натпреварот Македонија и Австрија Прочитај повеќе »

(Видео) Македонија загуби од Австрија во првиот натпревар на Европското првенство

Македонија го одигра првиот натпревар на Европското првенство. „Црвено-жолтите“ изгубија против Австрија со 3:1. Гол за Македонија постигна Горан Пандев кој стана првиот стрелец за Македонија …

(Видео) Македонија загуби од Австрија во првиот натпревар на Европското првенство Прочитај повеќе »

Жена починала по два часа сончање во солариум во Австрија

Жена во Австрија открила леш во една од коморите во солариум во Австрија во градот Калтенбрунер. Смртта на девојката во комората засега не е позната, …

Жена починала по два часа сончање во солариум во Австрија Прочитај повеќе »

Во Австрија на пациент му ампутирале погрешна нога, одговорната лекарка самата побарала да биде суспендирана

На клиниката во Фрајштат, во покраината Горна Австрија, на пациент му била ампутирана погрешната нога. Веднаш била отворена истрага, а докторката која ја извршила операцијата …

Во Австрија на пациент му ампутирале погрешна нога, одговорната лекарка самата побарала да биде суспендирана Прочитај повеќе »

Принцот од Лихтенштајн e под истрага, затоа што ја убил најголемата мечка во Романија

Принцот Емануел фон унд ку oд Лихтенштајн се наоѓа под истрага затоа што ја убил 17-годишната мечка Артур, во заштитено подрачје на Карпатите за време …

Принцот од Лихтенштајн e под истрага, затоа што ја убил најголемата мечка во Романија Прочитај повеќе »

(Видео) Скијачот Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот на трката во Австрија

Швајцарскиот скијач Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот кој се случи деновиве на трката на легендарната патека на „смртта“ „Штрејф“ во Кицбл во Австрија. …

(Видео) Скијачот Урс Крунбил доживеа тешки повреди по падот на трката во Австрија Прочитај повеќе »

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, работел како обезбедување во болница

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, кој на 2. ноември пукаше врз четири лица, наводно работел како службеник во обезбедувањето во болница во Виена. Тој бил ангажиран …

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулај, работел како обезбедување во болница Прочитај повеќе »

Исламистите му се заканија и на австрискиот министер за внатрешни работи

По терористичкиот напад и акцијата против исламистичките сцени во Австрија, тамошниот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер, добил закани од исламистите. Од Министерството за внатрешни …

Исламистите му се заканија и на австрискиот министер за внатрешни работи Прочитај повеќе »

Исламската држава регрутира терористи од Босна и Косово

Исламската дражва регрутира терористи од Босна и Херцеговина и Косово, пренесува српски Курир, повикувајќи се на германските медиуми. Медиумите во Германија опширно пишуваат за врската …

Исламската држава регрутира терористи од Босна и Косово Прочитај повеќе »

(Видео) Албанец од Македонија бил учесник во терористичкиот напад во Виена

Виенец со албанско потекло од Северна Македонија бил дел од терористичкиот напад што се случи вчера во Виена, пренесува српски Курир, повикувајќи се на австрискиот …

(Видео) Албанец од Македонија бил учесник во терористичкиот напад во Виена Прочитај повеќе »

(Видео) Терористички напад во Виена, седумина мртви

Вечерва се случи терористички напад во Виена во близина на синагога. Во нападот ранет е еден полицаец, а седумина се мртви, пренесуваат австриските медиуми. Во нападот …

(Видео) Терористички напад во Виена, седумина мртви Прочитај повеќе »

Во Германија рекорден број заразени од коронавирус, во Белија колапс на здравството

Пандемијата на коронавирусот и понатаму пустоши низ светот и голем број од европските држави бележат голем број новозаразени, пишуваат светските медиуми. Бројките растат со вртоглава …

Во Германија рекорден број заразени од коронавирус, во Белија колапс на здравството Прочитај повеќе »

Scroll to Top