долари

Властите во Токио им нудат пари на граѓаните да се иселат поради пренаселеност во метрополата

Властите во Токио им нудат пари на граѓаните да се иселат заради пренаселеност. Од април семејствата кои се самохрани родители ќе можат да добијат по …

Властите во Токио им нудат пари на граѓаните да се иселат поради пренаселеност во метрополата Прочитај повеќе »

Биткоинот достинга нова рекордна вредност од 57.000 долари

Биткоинот денес постигна рекордна вредност од 57.000 долари, јавува Coindesk. Неговата вредност пораснала за 2,52% и достигна точна сума од 57.396 долари, пренесува TASS. Од …

Биткоинот достинга нова рекордна вредност од 57.000 долари Прочитај повеќе »

Останува мистерија каде Ел Чапо ги скрил 14-те милијарди долари

Светски познатиот наркошеф Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, остатокот од својот живот ќе го мине зад решетки, но засега останува мистерија каде се наоѓа …

Останува мистерија каде Ел Чапо ги скрил 14-те милијарди долари Прочитај повеќе »

Компанија нуди 100.000 долари, ако една година издржите без паметен мобилен

Непозната компанија покрена иницијатива за натпревар во кој учесниците ќе можат да освојат 100.000 долари, ако една година издржат да не користат мобилен телефон. Пријавите …

Компанија нуди 100.000 долари, ако една година издржите без паметен мобилен Прочитај повеќе »

Купил магацин за 500 долари, па станал милионер

Американскиот водител на емисијата Storage Wars, Ден Дотсон во јавноста ја обелодени приказната за човек кој што за 500 долари купил напуштен магацин, во кој …

Купил магацин за 500 долари, па станал милионер Прочитај повеќе »

Објавени лични податоци, адреси и телефони на богаташи на интернет

На илјадници богати жители на Москва, на интернет им биле објавени на интернет, пренесува „Ројтерс“. Објавени се имињата, адресите на живеење и броевите на мобилните …

Објавени лични податоци, адреси и телефони на богаташи на интернет Прочитај повеќе »

Ќе се извлекува најголемиот џек-пот во историјата на Америка

Очекуваниот награден фонд на американската лотарија „Мега милиони“, преминал повеќе од 1,6 милијарди долари. Со тоа овој фонд станал најголемиот џек-пот во историјата на Америка. …

Ќе се извлекува најголемиот џек-пот во историјата на Америка Прочитај повеќе »

(Видео) Стаорец изел 19.000 долари во банкомат

Еден или повеќе стаорци влегле во банкомат во градот Тинсукија во североисточна Индија и изеле банкноти во вредност од 19.000 долари. Според полицискиот извештај, кога …

(Видео) Стаорец изел 19.000 долари во банкомат Прочитај повеќе »

Паркинг-место во Хонг Конг продадено за рекордни 648.000 евра

Паркинг-место во Хонг Конг е продадено за рекордни 648.000 евра (760.000 долари). Паркинг-местото од 12,5 квадратни метри се наоѓа во луксузниот комплекс Ултија во Хонг Конг, …

Паркинг-место во Хонг Конг продадено за рекордни 648.000 евра Прочитај повеќе »

(Видео) Вреќи со половина милион долари испаднале на автопат

Речиси 600.000 долари испаднале од камион на компанијата за обезбедување „Бринкс“ на автопатот во Индијанаполис во четвртокот утрото. Ова било објавено од страна на полицијата …

(Видео) Вреќи со половина милион долари испаднале на автопат Прочитај повеќе »

Годишно заработува 40.000 долари како професионална сирена

Роса Медина некогаш држела предавање во њујоршкиот Аквариум за морските цицачи, а сега заработува како морско суштество, барем како она митското, сирена. Се почнало кога …

Годишно заработува 40.000 долари како професионална сирена Прочитај повеќе »

Сторми Даниелс му ги врати 130.000 долари на Доналд Трамп

Актерката од филмовите за возрасни, Сторми Даниелс, се понудила да ги врати тие 130.000 долари, колку што и било платено за да молчи од страна …

Сторми Даниелс му ги врати 130.000 долари на Доналд Трамп Прочитај повеќе »

Кина троши 173 милијарди долари на одбрана

Кинеското Министерство за финансии соопшти дека оваа година воениот буџет е зголемен за шест проценти, односно дека изнесува 173 милијарди долари. Тоа било објавено на …

Кина троши 173 милијарди долари на одбрана Прочитај повеќе »

Американските шпиони бараат рекордни 81,1 милијарда долари од Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за фискалната 2019 година  побарал од Конгресот најголем износ на средства што кога било биле доделени за американските известувачки служби. …

Американските шпиони бараат рекордни 81,1 милијарда долари од Конгресот Прочитај повеќе »

Русија со извозот на пченица храни половина планета

Извозот на храна од Русија, каде што доминираат пченицата и рибата, минатата година порасна на рекордни 19 милијарди долари, наведува рускиот извозен центар. Потрошувачката на …

Русија со извозот на пченица храни половина планета Прочитај повеќе »

Фифти Сент заработил 7 милиони од биткоин, а на суд тврди дека парите не постојат

Големите милиони што Фифти Сент ги заработи од биткоините – „исчезнаа“, но верувале или не, раперот сега тврди дека не ни постоеле! Имено, тој пред …

Фифти Сент заработил 7 милиони од биткоин, а на суд тврди дека парите не постојат Прочитај повеќе »

Го тужеле „Гугл“ и добиле речиси 3 милијарди долари

Брачна двојка од Британија, Ана и Шифон Раф, одлучила да ја тужи компанијата „Гугл“ и успеала да добие на суд отштета од речиси 3 милијарди …

Го тужеле „Гугл“ и добиле речиси 3 милијарди долари Прочитај повеќе »

Колку струја ви е потребно за да заработите 1 биткоин?

Зголемувањето на вредноста на биткоин, на преку 10.000 долари, доведе до зголемување на потрошувачката на струјата за луѓето кои сакаат да се збогатат преку ноќ. …

Колку струја ви е потребно за да заработите 1 биткоин? Прочитај повеќе »

Виола од 17 век вредна 200.000 долари уништена за време на авионски лет

Музички инструмент виола де гамба, слична на виолончело, вредна 200.000 долари, која датира од 17 век е уништена за време на летот од Рио де …

Виола од 17 век вредна 200.000 долари уништена за време на авионски лет Прочитај повеќе »