филм

Почина Лиса Лоринг, актерката што ја глумеше првата Венсдеј Адамс

Актерката Лиса Лоринг, која ја играше првата верзија на ликот Венсдеј во легендарната серија „Семејството Адамс“, почина на 64-годишна возраст. Според американските медиуми, таа починала …

Почина Лиса Лоринг, актерката што ја глумеше првата Венсдеј Адамс Прочитај повеќе »

Се снима второ продолжение на српскиот филм „Муње“

Привршува снимањето на филмот „Муње: Опет“, продолжението на култниот „Муње“ од 2001 година, кој во кината го видоа  600.000 гледачи. „Муње: Опет“ го режираше Радивоје …

Се снима второ продолжение на српскиот филм „Муње“ Прочитај повеќе »

Црвен тепих за македонската премиера на „Кајмак“ на Милчо Манчевски

Церемонија со црвен тепих за македонската премиера на филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски ќе биде во среда на 16 ноември, пред Филхамонија. По светската премеира …

Црвен тепих за македонската премиера на „Кајмак“ на Милчо Манчевски Прочитај повеќе »

Раперот Снуп Дог ќе добие биографски филм

Американскиот рапер Снуп Дог ќе добие биографски филм, потврди студиото „Јуниверзал“.  Сценариото ќе го пишува Џо Роберт Кол, кој работеше на двата дела на „Блек …

Раперот Снуп Дог ќе добие биографски филм Прочитај повеќе »

Актерката Кејт Бекисејл на снимање филмска сцена во Загреб

На разни локации во Загреб се одвива главното снимање на акциониот трилер Canary Black со Кејт Бекинсејл во главната улога. За дистрибуцијата е задолжена компанијата …

Актерката Кејт Бекисејл на снимање филмска сцена во Загреб Прочитај повеќе »

Боно снима докуметарен филм за концертот на „У2“ одржан во Сараево

Пејачот Боно снима документарен филм за концертот одржан во Сараево во 1997 година на групата „У2“. Документарецот ќе го има насловот „Бакни ја иднината“. Музичарот …

Боно снима докуметарен филм за концертот на „У2“ одржан во Сараево Прочитај повеќе »

„Најсреќниот човек на светот“ освои три награди на фестивал во Словенија

Филмот на Теона Стругар – Митевска „Најсреќниот човек на светот“ на завршната церемонија на Филмскиот фестивал на словенечки филм во Порторож, Словенија, освои три награди. …

„Најсреќниот човек на светот“ освои три награди на фестивал во Словенија Прочитај повеќе »

Канје Вест тврди дека Тарантино му украл идеја за филм

Раперот Канје Вест тврди дека идејата за филмот на Квентин Тарантино, Django Unchained од 2012 година е негова. Вест беше гостин во емисијата „Пјерс Морган …

Канје Вест тврди дека Тарантино му украл идеја за филм Прочитај повеќе »

Хрватски режисери ќе го отворат „Киненова“ со филмот „Чичко“: знаевме дека Мики Манојловиќ мора да ја има главната улога

Хрватскиот филм „Чичко“ во режија и сценарио на дебитантите Давид Капац и Андрија Мардешиќ, со Мики Манојловиќ и Горан Богдан во главните улоги ќе го …

Хрватски режисери ќе го отворат „Киненова“ со филмот „Чичко“: знаевме дека Мики Манојловиќ мора да ја има главната улога Прочитај повеќе »

„Снежана на крајот умира“ вечерва со премиера пред скопската публика

Македонскиот филм „Снежана на крајот умира“ вечерва во Синеплекс ќе има премиера пред скопската публика. Во главните улоги се појавуваат Верица Недеска, Наташа Петровиќ, Сашко …

„Снежана на крајот умира“ вечерва со премиера пред скопската публика Прочитај повеќе »

Вечерва премиера на филмот „ПС Бусан“ на Синиша Станишиќ снимен во Јужна Кореја

Краткиот игран филм „ПС Бусан“ на Саша Станишиќ вечерва во мултимедијалниот простор „Кафе и филм Котур“ во Скопје ќе има македонска премиера. Филмот е јужнокорејска …

Вечерва премиера на филмот „ПС Бусан“ на Синиша Станишиќ снимен во Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Обожавател бара да му вратат пари оти се разочарал од филмот на Том Круз

Обожавател од Нов Зеланд бил разочаран од филм на Том Круз и решил да направи се за да му се вратат парите. Инцидентот се случил по …

Обожавател бара да му вратат пари оти се разочарал од филмот на Том Круз Прочитај повеќе »

Во Белград се снимаат сцени од филмот за Роби Вилијамс

Филм за британскиот пејач Роби Вилијамс се снима во Белград. Музичката ѕвезда се игра себеси во овој биографски филм, а актерот Јоно Дејвис, кој го толкува …

Во Белград се снимаат сцени од филмот за Роби Вилијамс Прочитај повеќе »

Комедија во која глуми Снуп Дог е најгледаниот филм на Нетфликс

Акционата комедија „Day Shift“ е најгледаниот филм на Нетфликс во последната недела. Гледачите од целиот свет во изминатите неколку дена поминаа повеќе од 63 милиони …

Комедија во која глуми Снуп Дог е најгледаниот филм на Нетфликс Прочитај повеќе »

Стивен Сигал снима документарен филм за војната во Донбас

Американскиот актер, сценарист и режисер Стивен Сигал ќе снима документарен филм за самопрогласената Народната Република Доњецк, ова го соопштил лидерот Денис Пушилин на својот канал …

Стивен Сигал снима документарен филм за војната во Донбас Прочитај повеќе »

(Видео) Џони Деп промовира игра за мобилни телефони

Џони Деп се враќа на филмското платно како дел од краткиот филм снимен за промоција на мобилната игра „Sea of ​​Dawn“. По судењето за клевета …

(Видео) Џони Деп промовира игра за мобилни телефони Прочитај повеќе »

(Фото) Брендон Фрејзер непрепознатлив за новата улога

Актерот Брендој Фрејзер со улогата на Чарли во новиот филм „Кит“ од познатиот режисер Дарен Аронофски, се враќа на филмската сцена. Актерот за потребите на новата …

(Фото) Брендон Фрејзер непрепознатлив за новата улога Прочитај повеќе »

Македонија со филмот „Најсреќниот човек на светот“, по триесет години, на Венецискиот филмски фестивал

Со филм на Теона Стругар Митевска „Најсреќниот човек на светот“, Македонија се враќа на Венецијанскиот филмски фестивал, информира Агенцијата за филм. Ова е прво учество на …

Македонија со филмот „Најсреќниот човек на светот“, по триесет години, на Венецискиот филмски фестивал Прочитај повеќе »

Вилијам Болдвин ќе снима филм во Македонија

Холивудксиот актер Вилијам Болдвин откако ја најави соработката со српските актери за продолжение на серијата „Јужни ветар“, замина за Косово каде ќе продолжи снимањето на …

Вилијам Болдвин ќе снима филм во Македонија Прочитај повеќе »

Режисерот на филмот „50 нијанси сиво“ ќе снима филм за Ејми Вајнхаус

Режисерот на светскиот хит „Педесет нијанси сиво“, Сем Тејлор-Џонсон ќе режира биографски филм за англиската пејачка Ејми Вајнхаус, кој ќе се вика „Back to black“, …

Режисерот на филмот „50 нијанси сиво“ ќе снима филм за Ејми Вајнхаус Прочитај повеќе »

Scroll to Top