рим

Барал да го сместат во затвор затоа што дома не можел да ја поднесе жена му

Албанец (30) самиот се пријавил во полиција и барал да биде затворен, затоа што не можел дома да ја поднесе жена му.  Тој живеел во …

Барал да го сместат во затвор затоа што дома не можел да ја поднесе жена му Прочитај повеќе »

(Видео) Италијански стјуардеси се соблекоа на плоштад среде Рим во знак на протест за изгубените работни места

Околу 50 поранешни стјуардеси на веќе згасената италијанска авиокомпанија „Ал Италија“ се соблекоа на плоштадот Кампидољо во центарот на Рим. Тие се соблекоа во знак …

(Видео) Италијански стјуардеси се соблекоа на плоштад среде Рим во знак на протест за изгубените работни места Прочитај повеќе »

Квентин Тарантино доби награда за животно дело на фестивалот во Рим

Американскиот режисер Квентин Тарантино ја доби наградата за животно дело на Филмскиот фестивал во Рим. Наградата му ја додели италијанскиот режисер на хорор-филмови, Дарио Арџенто, …

Квентин Тарантино доби награда за животно дело на фестивалот во Рим Прочитај повеќе »

Познатиот италијански уметник Рафаело Санти починал од коронавирус пред 500 години

Познатиот уметник Рафаело Санти пред 500 години починал од коронавирус, е наведено во новата студија за него. Тој боледувал од еден вид коронавирус, а починал …

Познатиот италијански уметник Рафаело Санти починал од коронавирус пред 500 години Прочитај повеќе »

На гробиштата во Рим повеќе нема место каде да се погребаат лицата починати од коронавирус

Погребниците во Рим денес излегоа да протестираат поради големото доцнење на погребите на градските гробишта и им порачаа на властите дека не се способни да …

На гробиштата во Рим повеќе нема место каде да се погребаат лицата починати од коронавирус Прочитај повеќе »

Почина славен кошаркар на „Црвена звезда“

Легендарниот кошаркар на „Црвена ѕвезда“, Милета Лисица, почина на 55-годишна возраст по долгата и тешка болест. Тој е роден 1966 година во Прибој. Работел во …

Почина славен кошаркар на „Црвена звезда“ Прочитај повеќе »

Италијански градоначалник ќе ги казнува луѓето кои носат маски

Градоначалникот на италијанскиот град Сутри, кој се наоѓа северно од Рим, Виторио Сгарби, веведе казна за сите оние кои ќе носат заштитни маски без потреба. …

Италијански градоначалник ќе ги казнува луѓето кои носат маски Прочитај повеќе »

(Видео) Среде Рим се отвори голема дупка

Кај римскиот Пантеон, една од најдобро сочуваните монументални згради од антиката, среде улица се отворила голема дупка, пренесуваат светските медиуми. Дупката била длабока 2,5 мети, …

(Видео) Среде Рим се отвори голема дупка Прочитај повеќе »

Милијарди долари штета од поплавите во Венеција

Здружението на хотелиери во Венеција соопштиле дека поради поплавите кои го зафатија италијанскиот град во ноември, е направена штета во висина од 30 милиони евра, …

Милијарди долари штета од поплавите во Венеција Прочитај повеќе »

Шведска ја брише целата историја во учебниците до 18. век

Властите во Шведска ќе ја избрише целата историја во учебниците до 18. век. На овој начин властите сметаат дека учениците повеќе ќе можат да се …

Шведска ја брише целата историја во учебниците до 18. век Прочитај повеќе »

(Видео) „Ме искористија за забава“ – Кевин Спејси рецитираше песна во музеј во Рим

Американскиот актер Кевин Спејси кој во изминатиот период беше во центарот на внимание поради обвиненијата за педофилија, во музеј во Рим рецитираше песна. Акетрот ги …

(Видео) „Ме искористија за забава“ – Кевин Спејси рецитираше песна во музеј во Рим Прочитај повеќе »

(Видео) Човечки коски најдени во Амбасадата на Светиот Престол во Рим

За време на еден ремонт во една просторија во зградата на Амбасадата на Ватикан во Рим биле откриени остатоци од човечки костури, соопштиле од прес-службата …

(Видео) Човечки коски најдени во Амбасадата на Светиот Престол во Рим Прочитај повеќе »

Туристите годишно фрлаат 1,5 милиони евра во фонтаната Ди Треви

Според „Бизнис инсајдер“, туристите фрлаат по околу 1,5 милиони евра во фонтаната Ди Треви годишно. Една од најголемите туристички атракции во Рим, секојдневно привлекува илјадници …

Туристите годишно фрлаат 1,5 милиони евра во фонтаната Ди Треви Прочитај повеќе »

Келнер заработи отказ по навредата на хомосексуална двојка

Сопственичката на еден римски ресторан, Моира де Лука, го отпуштила келнерот што на сметката на една хомосексуална двојка напишал погрден израз. Групата за правата на …

Келнер заработи отказ по навредата на хомосексуална двојка Прочитај повеќе »

(Фото) Падна најголемиот италијански мафијаш

Италијанската полиција во голема акција што ја спровела ширум земјата уапсила 31 член од Касамоника мафијата. Во акцијата во која е уапсен еден од најозлогласените …

(Фото) Падна најголемиот италијански мафијаш Прочитај повеќе »