Ројтерс

Фотографија од настапот на Васил Гарванлиев на Евросонг e меѓу најдобрите според „Ројтерс“ за 2021

Светската агенција „Ројтерс“ ги избра најдобрите фотографии за 2021 година. Меѓу нив е и една од пејачот Васил Гарванлиев од неговиот настап на Евровизија годинава. …

Фотографија од настапот на Васил Гарванлиев на Евросонг e меѓу најдобрите според „Ројтерс“ за 2021 Прочитај повеќе »

(Видео) Кинезите го лансираа својот вселенски хотел

Кина лансираше беспилотен модел кој содржи простории за три лица кои ќе бидат продолженија на трајната вселенска станица, која треба да биде завршена до крајот …

(Видео) Кинезите го лансираа својот вселенски хотел Прочитај повеќе »

Уште поголем јаз меѓу сиромашните и богатите, климатски промени и конфликти меѓу земјите, што би можело да нѐ чека во 2040 година

Уште повеќе болести, јаз меѓу богатите и сиромашните, климатски промени и конфликти меѓу земјите, е нешто што нѐ чека во наредниот период, е наведено во извештајот …

Уште поголем јаз меѓу сиромашните и богатите, климатски промени и конфликти меѓу земјите, што би можело да нѐ чека во 2040 година Прочитај повеќе »

Норвешката премиерка се извини затоа што ги прекрши владините мерки против коронавирус

Премиерката на Норвешка, Ерна Солдберг, се извини затоа што ги прекршила мерките кои нејзината влада ги донесе против ширењето на коронавирусот. Таа се најде под …

Норвешката премиерка се извини затоа што ги прекрши владините мерки против коронавирус Прочитај повеќе »

Куба со звучно оружје, предизвикува мистериозна болест кај американските амбасадори

Владата на САД ја обвини Куба дека преку радио фреквенции предизвикува мистериозни симптоми кај американските дипломати, во амбсадата во Хавана и на уште неколку места. …

Куба со звучно оружје, предизвикува мистериозна болест кај американските амбасадори Прочитај повеќе »

Шведскиот принц и принцезата заразени од корона

Шведскиот принц Карл Филип и неговата сопруга, принцезата Софија, се позитивни на Ковид-19, соопштија од шведското кралско семејство. Тие се чувствуваат добро, е наведено во …

Шведскиот принц и принцезата заразени од корона Прочитај повеќе »

Германски лекар убил пациенти заболени од корона, сакал да го поштеди семејството од понатамошно патење

Германски лекар убил пациенти заболени од корона, сакал да ги поштеди нив и нивните семејства од понатамошно патење, пренесува српски Курир, повикувајќи се на германските …

Германски лекар убил пациенти заболени од корона, сакал да го поштеди семејството од понатамошно патење Прочитај повеќе »

Речиси 80 % од Американците сметаат дека Бајден е новиот претседател на САД

Речиси 80 % од Американците, вклучувајќи и повеќе од 50 % од републиканците, го препознаваат демократскиот кандидат Џозеф Бајден како победник на претседателските избори во …

Речиси 80 % од Американците сметаат дека Бајден е новиот претседател на САД Прочитај повеќе »

Свршеницата на Кашоги го тужи саудискиот престолонаследник, тврди дека го наредил неговото убиство

Свршеницата на поранешниот саудиски новинар Џамал Кашоги и група за заштита на човековите права „Демократија за арапскиот свет сега“ го тужат саудискиот престолонаследник, тврдејќи дека …

Свршеницата на Кашоги го тужи саудискиот престолонаследник, тврди дека го наредил неговото убиство Прочитај повеќе »

Нова болест многу поопасна од коронавирусот, се појави чума во три облици, која покоси милиони животи

Во светот се појави нова болест, многу поопасна од коронавирусот, која им го покоси животот на милиони луѓе, пренесува српски „Курир“. Оваа болест се појавила …

Нова болест многу поопасна од коронавирусот, се појави чума во три облици, која покоси милиони животи Прочитај повеќе »

(Видео) Новинар на „Си-ен-ен“ уапсен додека известуваше во живо

Државната полиција на Минесота, утрово без никакво образложение го уапси новинарот и член на екипата на „Си-ен-ен“, Омар Хименез, пренесува „Ројтерс“. Тој беше уапсен додека се …

(Видео) Новинар на „Си-ен-ен“ уапсен додека известуваше во живо Прочитај повеќе »

(Видео) Патници скокале од траектот во море од страв дека може да се заразат со коронавирус

Неколку патници кои се наоѓале на тракет во Индонезија, скоклнале во морето и испливале до брегот, поради страв дека дел од екипажот може да ги …

(Видео) Патници скокале од траектот во море од страв дека може да се заразат со коронавирус Прочитај повеќе »

(Видео) Пилотот е одговорен за исчезнатиот малезиски авион, тврди поранешниот премиер

Поранешниот премиер на Малезија Наџиб Разак, изјави за медиумите дека авионот на Малезија Ерлајнс МH370 кој исчезна пред шест години со 239 патници и членови …

(Видео) Пилотот е одговорен за исчезнатиот малезиски авион, тврди поранешниот премиер Прочитај повеќе »

Кина сакала да инфилтрира шпион во парламентот во Австралија

Австралија ги истражува наводите за тоа дека Кина се обидела во нивниот парламент да инфилтрира свој шпион, соопштиле од Австралиската известувачка служба ASIO. Австралиската агенција, …

Кина сакала да инфилтрира шпион во парламентот во Австралија Прочитај повеќе »

(Видео) Дошол во Северна Кореја да студира, а тајно го шпионирал Ким

Државните медиуми во Северна Кореја објавиле денеска дека австралискиот студент Алек Сигли е фатен како шпионира и дека тој е протеран од земјата, пренесува „Ројтерс“. …

(Видео) Дошол во Северна Кореја да студира, а тајно го шпионирал Ким Прочитај повеќе »

Не им се важни животите на патниците, по двете несреќи „Боинг“ пак ќе крати на трошоци

На главниот и извршен директор на авиокомпанијата „Боинг“, Денис Муленбург, не му се приоритет животите на патниците во авионот, пишуваат светските медиуми. И покрај двете …

Не им се важни животите на патниците, по двете несреќи „Боинг“ пак ќе крати на трошоци Прочитај повеќе »

По 500 дена во затвор, новинарите на „Ројтерс“ ослободени од затвор

Двајцата новинари на „Ројтерс“ Ва Лон (33) и Кјау Соу (29) по 500 дена минати во затвор во близина на градот Јангон, се ослободени благодарение на …

По 500 дена во затвор, новинарите на „Ројтерс“ ослободени од затвор Прочитај повеќе »

Странски служби упаднале во мрежата на шпанското министерство за одбрана

Компјутерски вирус месецов го заразил интернатот на шпанското Министерство за одбрана, со цел да бидат украдени високотехнолошки воени тајни, пишува мадридски „Паис“, повикувајќи се на …

Странски служби упаднале во мрежата на шпанското министерство за одбрана Прочитај повеќе »

(Видео) Принцот Филип доживеал сообраќајка

Принцот Филип, 97-годишниот сопруг на британската кралица, Елизабета Втора, доживеал сообраќајна несреќа во источна Англија, соопшти Бакингемската палата, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека војводата од …

(Видео) Принцот Филип доживеал сообраќајка Прочитај повеќе »

Scroll to Top