скопје

Сомалиец дал отказ за да патува низ светот, ја засакал Македонија и решил да остане во Драчево

Мустафа Ахмед  од Сомалија  досега има посетено повеќе од 30 земји низ светот. Тој рече дека дал отказ од работното место само за да може …

Сомалиец дал отказ за да патува низ светот, ја засакал Македонија и решил да остане во Драчево Прочитај повеќе »

Дајте ми нова кошула, жива вода станав од пеење: Халид Бешлиќ направи и концерт и кафеанска журка во Скопје

Легендата на народната музика Халид Бешлиќ вчеравечер ја потсети македонскатапублика на неговите најголеми хитови, отпеани во неговата долгогодишна кариера. Првпат пред македонската публика одржа концерт. …

Дајте ми нова кошула, жива вода станав од пеење: Халид Бешлиќ направи и концерт и кафеанска журка во Скопје Прочитај повеќе »

(Видео) Полицаец на улица среде Скопје правеше склекови

На социјалните мрежи се споделува видео од полицаец кој пред да стигне на работа рано утрото на улица прави склекови. Видеото го сними еден од …

(Видео) Полицаец на улица среде Скопје правеше склекови Прочитај повеќе »

Новак Ѓоковиќ доаѓа во Скопје на мал фудбал, но само ако неговата агенда се усогласи со турнирите на организаторите

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најавен како гостин на јублејниот 30 годишен „Турнир во мал фудбал на медиумите од Македонија“, информира Спортско радио 90.3 фм кои …

Новак Ѓоковиќ доаѓа во Скопје на мал фудбал, но само ако неговата агенда се усогласи со турнирите на организаторите Прочитај повеќе »

Концерти, изложби, театарски претстави: Вечерва е Бела ноќ во Скопје

Осумнаесеттото издание на „Бела ноќ“ во Скопје, оваа година ќе се одржи на 1 октомври. Во рамките на културната манифестација ќе се одржат изложби, концерти, …

Концерти, изложби, театарски претстави: Вечерва е Бела ноќ во Скопје Прочитај повеќе »

„Хладно пиво“ со концерт во Скопје го слави 35. роденден

Панк рок-бендот од Хрватската „Хладно пиво“ ќе одржи концерт во Скопје  на 9 октомври во рамките на турнејата со која одбележува 35 години постоење. Тие …

„Хладно пиво“ со концерт во Скопје го слави 35. роденден Прочитај повеќе »

Од три јавни тоалети во Скопје ни еден не е во функција, ама има чичко кој наплаќа за мочање

Три јавни тоалети во главниот град, но ниту еден не е во функција. Градскиот парк е место кое многу често има посетители во  кој било …

Од три јавни тоалети во Скопје ни еден не е во функција, ама има чичко кој наплаќа за мочање Прочитај повеќе »

(Видео) Симон Трпчески го претстави „Македонисимо“ во Цирих: Фантастична атмосфера во престижниот „Тонхале“

Виртуозот на пијано, маестро Симон Трпчески заедно со тимот на „Македонисимо квинтет“ одржаа концерт во Цирих, Швајцарија, во „Тонхале“. Mузичкиот проект „Македонисимо“ бeше пречекан со …

(Видео) Симон Трпчески го претстави „Македонисимо“ во Цирих: Фантастична атмосфера во престижниот „Тонхале“ Прочитај повеќе »

(Видео) Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка: Интервју со Менка Стојаноска 

Менка Стојаноска е една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Веќе четири години е на оваа позиција и е задоволна …

(Видео) Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка: Интервју со Менка Стојаноска  Прочитај повеќе »

(Галерија) Скромно издание на Скопје лајт фестивал поради штедењето струја

Изминатите два дена во Скопје се одржа Скопје лајт фестивал, настан преку кој уметниците со светлосни инсталации, перформанси и видеопрокеции, кои беа поставени на различни …

(Галерија) Скромно издание на Скопје лајт фестивал поради штедењето струја Прочитај повеќе »

Дечко преку билборд среде Скопје бара прошка од девојката, ова пред 20 години го направи и бившиот на Каролина

Во центарот на Скопје османа билборд на кој со големи црвени букви на латиница пишува „Извини Мони“. Ваквиот билборд и натпис предизвика лавина коментари на …

Дечко преку билборд среде Скопје бара прошка од девојката, ова пред 20 години го направи и бившиот на Каролина Прочитај повеќе »

(Фото) Зграда во Скопје победи на натпревар за најубава фасада во Европа

Фасада на зграда во скопската населба Тафталиџе освои првото место во изборот за најубави фасади на натпревар во Валенсија. Овој натпревар се одржува секоја втора …

(Фото) Зграда во Скопје победи на натпревар за најубава фасада во Европа Прочитај повеќе »

(Видео) Моментот кога гореше далноводот во Пинтија

Десетина скопски општини вечерва останаа без струја. Аеродром, Кисела Вода, Карпош 1,2,3,4, Мичурин, Автокоманда, се само дел од местата каде граѓаните немаат електрична енергија. И …

(Видео) Моментот кога гореше далноводот во Пинтија Прочитај повеќе »

Во Крушево и Скопје се даруваше крв во чест на роденденот на Тоше

Во Крушево денеска беше одбележан 41. роденден на Тоше Проески. Во негова чест денеска во спомен-куќата „Тодор Проеки“ на Гумење беше организирана и крводарителска акција …

Во Крушево и Скопје се даруваше крв во чест на роденденот на Тоше Прочитај повеќе »

(Видео) Полициска потера со два автомобила бркаше коњ на автопатот Скопје – Тетово

Коњ кој влече запрежна кола предизвика голема опасност на автопатот од Скопје кон Тетово. Коњот со голема брзина трчаше во спротивен правец, а полициското возило …

(Видео) Полициска потера со два автомобила бркаше коњ на автопатот Скопје – Тетово Прочитај повеќе »

Да се кандидирам за градоначалник? Перо Камиказа размислува за градската фотелја

Гитаристот и член на музичката група „Меморија“, Петар Георгиевски Камиказа, размислува да се кандидира за градоначалник на Скопје на наредните локални избори. Тој ги праша …

Да се кандидирам за градоначалник? Перо Камиказа размислува за градската фотелја Прочитај повеќе »

(Видео) Се скрши вратот на еден од диносаурусите во Дино-паркот

Само два месеци по отворњето на Дино-паркот во Скопската зоолошка градина, посетителите забележаа дека на еден од диносаурусите му е скршен вратот. За потсетување, паркот …

(Видео) Се скрши вратот на еден од диносаурусите во Дино-паркот Прочитај повеќе »