алкохол

Фармаколози: Парацетамолот е лоша идеја за мамурлак

Бурната ноќ може да потикне многумина да посакаат брз лек за немилосрдната главоболка од мамурлак следниот ден. Но, парацетамолот, колку и да е моќен против …

Фармаколози: Парацетамолот е лоша идеја за мамурлак Прочитај повеќе »

Бредли Купер: Бев зависник од алкохол и дрога, се отрезнив на 29 години сега сум чист

Холивудскиот актер Бредли Купер (48), познат по улогите во филмовите The Hangover, A Star Is Born и The Sniper, неодамна се појави како гостин во …

Бредли Купер: Бев зависник од алкохол и дрога, се отрезнив на 29 години сега сум чист Прочитај повеќе »

(Видео) Џеј Ло го претстави нејзиниот бренд за алкохолни пијалоци „Делола“

Актерката и пејачка Џенифер Лопез лансираше линија на алкохолни пијалоци. Таа објави видео на Инстаграм во кое го претстави нејзиниот нов бренд на коктели со …

(Видео) Џеј Ло го претстави нејзиниот бренд за алкохолни пијалоци „Делола“ Прочитај повеќе »

Пиењето чаша пиво секој ден има придобивки за организмот

Има многу причини зошто лекарите не препорачуваат консумирање алкохол. Како што објаснуваат, алкохолот може да влијае на хормоните и е поврзан со срцеви заболувања и …

Пиењето чаша пиво секој ден има придобивки за организмот Прочитај повеќе »

Пет држави во кои најмногу се пие алкохол на жител, Чешка е на прво место

Според податоците на Светската здравствена организација, Германија, Литванија, Латвија, Чешка и Молдавија се земјите со најголема потрошувачка на алкохол во светот за една година. Мерено …

Пет држави во кои најмногу се пие алкохол на жител, Чешка е на прво место Прочитај повеќе »

Неколку чашки алкохол дневно го намалува ризикот од деменција

Две чаши алкохолен пијалак дневно помагаат да се намали ризикот од деменција за повеќе од една третина, покажа едно истражување. Откако ги анализирале навиките за …

Неколку чашки алкохол дневно го намалува ризикот од деменција Прочитај повеќе »

Пиво на Светско во Катар ќе се пие во одредени периоди

Пиење пиво на светското првенство во Катар, но само во одреден период, вака највуваат организаторите. Фановите ќе може да консумираат алкохол на Мундијалот три часа пред …

Пиво на Светско во Катар ќе се пие во одредени периоди Прочитај повеќе »

Сопругата на Џон Леџенд призна дека една година не пиела алкохол, но понекогаш и недостасува

Поминала точно една година откако манекенката Криси Тајген последен пат се напила алкохол. Вака таа во нејзината објава на Инстаграм искрено се отвори за нејзините …

Сопругата на Џон Леџенд призна дека една година не пиела алкохол, но понекогаш и недостасува Прочитај повеќе »

Паркинсовата болест ја лекував со алкохол, Мајкл Џ.Фокс за најтешките мигови во животот   

Холивудската ѕвезда Мајкл Џ.Фокс е пример за многумина бидејќи на 29-годишна возраст му е дијагностицирана Паркинсова болест, но и покрај тоа тој продолжи со својата …

Паркинсовата болест ја лекував со алкохол, Мајкл Џ.Фокс за најтешките мигови во животот    Прочитај повеќе »

Алкохолот е поштетен за мозокот од канабисот

Истражување во коешто учествуваа 850 возрасни лица и 430 тинејџери покажа дека алкохолот, а не марихуаната влијае на намалување на нервното ткиво. Додека сивата маса ги …

Алкохолот е поштетен за мозокот од канабисот Прочитај повеќе »

Откриена причината за смртта на порноактерката Оливија Нова

Според списанието Radar OnLine, 21-годишната порноактерка Оливија Нова починала од комбинација на алкохол и дрога. Таа беше пронајдена мртва во својот дом во јануари оваа …

Откриена причината за смртта на порноактерката Оливија Нова Прочитај повеќе »

„Кока-кола“ за прв пат ќе прави алкохол

„Кока-кола“ ќе ја прекрши 125-годишната традиција и за првпат во својата историја ќе произведе алкохолен пијалок, кој ќе биде наменет за јапонскиот пазар. Компанијата на …

„Кока-кола“ за прв пат ќе прави алкохол Прочитај повеќе »

Марихуаната е 114 пати посигурна од алкохолот!

Ново научно истражување го потврди тоа што уживателите на марихуаната го говорат веќе со години. Тревата е најмалку опасна дрога. Германските хемичари и токсиколози Дирк …

Марихуаната е 114 пати посигурна од алкохолот! Прочитај повеќе »

Scroll to Top